Жиноят ишлари бўйича Фарғона тумани суди блогер Олимжон Ҳайдаровга нисбатан жиноят иши бўйича суд мажлисини 30 октябрь соат 11:30 га белгилади. «Газета.uz» учрашув ҳақидаги маълумотлар Олий суд порталида пайдо бўлганига эътибор қаратди.
Эслатиб ўтамиз, Олимжон Ҳайдаров 29 июль куни ўтказилган тезкор тадбир давомида қўлга олинганди. У «Қўқон Истиқлол» савдо комплекси раҳбарларидан салбий мазмундаги мақолани интернетда тарқатмаслик эвазига 10 000 доллар талаб қилганликда айбланмоқда.
10 октябрь куни тергов органи Ҳайдаровга нисбатан Жиноят кодексининг 139-моддаси 2-қисми (Оммавий ахборот воситаларида, телекоммуникация тармоқларида ёки Интернет жаҳон ахборот тармоғида жойлаштириш орқали туҳмат қилиш), 139-моддаси 3-қисми «а» банди (Оғир ёки ўта оғир жиноят содир этишда айблаб туҳмат қилиш), 140-моддаси 3-қисми «а» банди (Жабрланувчини ўз хизмат ёки фуқаролик бурчини бажариши муносабати билан боғлиқ ҳолда ҳақорат қилиш), 165-моддаси 2-қисми «а» «б» бандлари (Такроран ёки хавфли рецидивист томонидан, кўп миқдорда товламачилик қилиш) билан айб эълон қилган. Унга 10 йилгача қамоқ жазоси берилиши мумкин.
Маруфжон Усмонов. Фото: zarnews.uz.
Ишда беш нафар даъвогар ва жабрланувчи хусусан, Қўқон шаҳри ҳокими Маруфжон Усмонов, (бунгача президент давлат маслаҳатчиси ўринбосари лавозимида ишлаган), Нуриллохон Тешабоев (Ўзбекистон тумани ички ишлар бўлими ўринбосари — жамоат хавфсизлиги хизмати бошлиғи бўлиб ишламоқда ёки илгари ишлаган), Воҳиджон Содиқов (у ҳам тахминан ички ишлар органларида ишлайди), шунингдек, Фахриддин Абдуваҳобов ва Олим Хасанов бор.

Ферганский районный суд по уголовным делам назначил на 30 октября в 11:30 рассмотрение уголовного дела в отношении блогера Олимжона Хайдарова. Информация о заседании появилась на портале Верховного суда, обратила внимание «Газета.uz».
10 октября следственный орган утвердил обвинительное заключение в отношении блогера, которому, помимо обвинения по пункту «б» части 2 статьи 165 Уголовного кодекса Узбекистана (вымогательство в крупном размере), предъявлено обвинение по пункту «а» части 2 этой же статьи (вымогательство повторно или опасным рецидивистом), а также по пункту «а» части 3 статьи 139 (клевета, соединённая с обвинением в совершении тяжкого или особо тяжкого преступления) и пункту «а» части 3 статьи 140 (оскорбление в связи с выполнением потерпевшим своего служебного или гражданского долга) Уголовного кодекса. Ему грозит до 10 лет лишения свободы.
Маруфжон Усмонов. Фото: zarnews.uz.2
По делу проходят пять истцов и пострадавших. Среди них — хоким Коканда Маруфжон Усмонов, до этого работавший заместителем госсоветника президента, Нуриллохон Тешабоев, который работает или ранее работал начальником службы общественной безопасности — заместителем ОВД Узбекистанского района, Вохиджон Содиков (предположительно также работает в органах внутренних дел), а также Фахритддин Абдувахобов и Олим Хасанов.