«Газета.uz» 1 ноябрдан Тошкент жамоат транспортида йўлкира нархи оширилиши ҳақида ёзди. «Тошшаҳартрансхизмат» компанияси бир соат ичида пул ўтказмалари учун мослашувчан тарифлар қандай ишлаши, шунингдек, кунлик, ҳафталик, ойлик ва йиллик йўл ҳақи нархларини эълон қилди.
Бир турдаги жамоат транспортида қатнов учун қатъий белгиланган йўл ҳақи нақд ва банк карталари билан тўлашда 2000 сўм, АТТО транспорт картаси билан тўлашда 1700 сўм этиб белгиланди. Ҳозир йўл ҳақи қатъий белгиланган — транспорт туридан (микроавтобусдан ташқари) ва ўтишлар сонидан қатъи назар, ҳар бир қатнов учун 1400 сўм.
Кейинги ойдан бошлаб бир соат ичида бир автобусдан иккинчисига ўтиш ва АТТО картаси билан тўлашда 700 сўм тўлаш керак бўлади. Учинчи ва тўртинчи автобусларда ҳаракат бир соат бепул бўлади. Автобусдан метрога, бир метро линиясидан иккинчисига ва метродан автобусга ўтишда ҳам чегирмалар жорий этилади. Бу қандай ишлаши диаграммаси қуйида кўрсатилган.
Бундан ташқари, АТТО карталари эгалари учун фақат автобусга ёки автобус ва метрога кунлик, ҳафталик, ойлик ва йиллик йўл ҳақи жорий этилади. Уларнинг амал қилиш муддати 1, 5, 7, 10, 15 ёки 20 кун; 1, 3, 6 ёки 12 ой. Тарифларнинг нархи қуйида келтирилган.
Мослашувчан тарифлар апрель ойидаёқ жорий этилиши керак эди. Бироқ халқ депутатлари шаҳар кенгаши «тарифларнинг ошишига кескин қарши» чиққан. Депутатлар ислоҳотни 1 августга қолдирган, аммо бу муддат орқага сурилганди. «Газета.uz» июнь ойидаги мақоласида режалаштирилган ўзгаришлар ҳақида батафсил маълумот берган.

«Газета.uz» писала, что с 1 ноября в Ташкенте повышаются тарифы на проезд в общественном транспорте. Компания «Тошшахартрансхизмат» опубликовала детали того, как будут действовать гибкие тарифы при пересадках в течение часа, а также стоимость суточных, недельных, месячных и годовых тарифов.
общественный транспорт, ташкент
Фиксированный тариф за проезд на одном виде общественного транспорта устанавливается в размере 2000 сумов при оплате наличными и банковскими картами и 1700 сумов при оплате транспортной картой ATTO. Сейчас цена проезда фиксирована — 1400 сумов за каждую поездку вне зависимости от вида транспорта (кроме маршрутного такси) и количества пересадок.
Со следующего месяца при пересадке в течение одного часа с одного автобуса на другой при оплате картой ATTO за проезд нужно будет заплатить 700 сумов. Поездки на третьем и четвёртом автобусах в течение часа будут бесплатными. Скидки также вводятся при пересадке с автобуса на метро, с одной линии метро на другую и с метро на автобус. Схема того, как это работает, представлена ниже.
Кроме того, для держателей карт ATTO вводятся суточные, недельные, месячные и годовые тарифы только для автобусов и для автобусов и метро. Срок их действия — 1, 5, 7, 10, 15 или 20 дней, 1, 3, 6 или 12 месяцев. Стоимость тарифов приведена ниже.
Гибкие тарифы должны были внедрить ещё в апреле. Однако городской кенгаш народных депутатов выступил «категорически против повышения тарифа». Депутаты отложили реформу до 1 августа, но и этот срок отодвинулся. «Газета.uz» подробно описывала планируемые нововведения в июньском материале.