2021 йил март ойида бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан автотранспорт олиб беришни ваъда қилиб фирибгарлик содир этгани учун 8 йилга қамалган Avto 60 oy асосчиси Жамшид Баҳодиров озодликка чиқди. Бу ҳақда Kun.uz хабар бермоқда.
Эслатиб ўтамиз, Avto 60 oy МЧЖ таъсисчиси ва бошқа мансабдорлари фуқароларга фоизсиз, пулини 5 йил давомида бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан автотранспорт олиб беришни ваъда қилиб, одамлардан транспорт воситаси турига қараб 2 млн сўмдан 10 млн сўмгача пул олган, 16 мингдан ортиқ мижоздан жами 57 миллиард 412 миллион сўм йиғилган.
2021 йил 29 март куни Баҳодиров 8 йил, компаниянинг бошқа мансабдор шахслари эса 5 йилдан 7 йилгача озодликдан маҳрум этилди.
Бугунги кунга қадар 34,15 миллиард сўм ундирилган, 23,26 миллиард сўмлик зарар ёпилмаган. Kun.uz маълумотларига кўра, озодликка чиққан Боҳодиров фуқароларга «арзон ва қулай шартларда автомобил ҳамда квартиралар олиб бериш хизмат»ларини таклиф қилиб, юзлаб одамлар билан шартнома тузишда иштирок этган.
Олий суд изоҳи
«Газета.uz» сўровига кўра, Олий суд матбуот хизмати Баҳодировнинг озодликка чиқарилишига изоҳ берди. Қайд этилишича, жиноят иши биринчи инстанция судининг ҳукми устидан апелляция ёки протест келтирилмагани учун апелляция тартибида кўриб чиқилмаган.
«Ж.Баҳодиров суд ҳукми билан тайинланган жазонинг тўртдан бир қисмидан кўпроғини ўтагани сабабли жиноят ишлари бўйича Нишон туман судининг 2021 йил 8 ноябрдаги ажрими билан ўталмай қолган 5 йил 11 ой 7 кун озодликдан маҳрум қилиш жазосини ўташ учун Жиноят-ижроия кодексининг 113-моддасига асосан манзил-колонияга ўтказилган ва 2021 йил 12 ноябрдан бошлаб, маҳкум 43-сон манзил-колонияда жазони ўтаб келган», — дея қайд этди Олий суд.
Эслатиб ўтамиз, Баҳодировга нисбатан жиноят иши 2019 йил 12 октябрда қўзғатилган, тергов ва суд иши давомида у ҳибсда бўлган, шунинг учун унга тайинланган 8 йилдан ҳибсда ўтирган вақти чегириб ташланган.
43-сон манзил-колонияси томонидан 2022 йил 13 июнь куни берилган тавсифномада, маҳкум Ж. Баҳодировга нисбатан Жиноят кодексининг 74-моддасини қўллаш тайинланган жазонинг учдан бир қисми ўталганидан кейин, 2022 йил 15 июнь кунига тўғри келиши, у ўрнатилган тартиб-қоида талабларини бажариб, меҳнатга ҳалол муносабатда бўлганлиги ҳамда жазони ўташ даврида тузалиш йўлига ўтганлиги кўрсатилиб, ижобий тавсифланган.
Жиноят-процессуал кодексининг 536-моддасига асосан маҳкумнинг адвокати томонидан берилган илтимоснома жиноят ишлари бўйича Бўка туман судининг 2022 йил 21 июнь кунги ажрими билан қаноатлантирилиб, шу вақтда амалда бўлган Жиноят кодексининг 74-моддаси 3-қисми «б» бандига асосан Ж. Баҳодировга тайинланган озодликдан маҳрум қилиш жазосининг ўталмаган 5 йил 3 ой 24 кун муддати шу муддатга иш ҳақининг 20 фоизини давлат даромади ҳисобига ушлаб қолган ҳолда ахлоқ тузатиш ишлари жазосига алмаштирилган.
Суд маҳкум Ж. Баҳодировнинг оғир жиноят учун 8 йил озодликдан маҳрум қилиш жазосига судланиб, ушбу жазонинг учдан бир қисмидан кўпроғи, яъни 2 йил 8 ой 6 кунини ўтаганлиги ҳамда манзил-колония маъмурияти томонидан бирилган тавсифнома инобатга олиб, адвокат томонидан берилган илтимоснома қаноатлантирилган. Ажрим устидан хусусий шикоят (хусусий протест) берилмаган.

Учредитель компании Avto 60 oy Жамшид Баходиров, осуждённый на 8 лет по делу о мошенничестве с рассрочкой автомобилей в марте 2021 года, вышел на свободу. Об этом сообщил Kun.uz.
Напомним, Avto 60 oy предлагала покупку автомобиля в рассрочку без процентов на 60 месяцев и обещала доставить машину в течение 135 дней. Компания получала от граждан от 2 млн до 10 млн сумов за оформление договора, но в итоге не выполняла обязательства. Сообщалось, что всего пострадали почти 19 тысяч граждан, ущерб оценивался в 57,4 млрд сумов (6 млн долларов).
29 марта 2021 года Баходиров получил 8 лет лишения свободы, а другие должностные лица компании — от 5 до 7 лет заключения.
На сегодняшний день взысканы 34,15 млрд сумов, остаётся непокрытым ущерб в 23,26 млрд сумов. По данным Kun.uz, жертвами мошенничества, связанного с «услугой покупки автомобилей и квартир на дешёвых и удобных условиях» являются ещё сотни человек, и к этому может быть причастен Жамшид Баходиров.
Пояснение Верховного суда
По запросу «Газеты.uz» в пресс-службе Верховного суда прокомментировали освобождение Баходирова. По данным органа, уголовное дело не рассматривалось в апелляционном порядке, поскольку на приговор суда первой инстанции не была подана апелляционная жалоба или протест.
«Поскольку Ж. Баходиров отбыл более четверти назначенного приговором суда наказания, по решению Нишанского районного суда от 8 ноября 2021 года он был переведён в колонию-поселение на основании статьи 113 Уголовно-исполнительного кодекса для отбывания оставшихся 5 лет, 11 месяцев и 7 дней лишения свободы. Осуждённый отбывал наказание в адресной колонии №43 с 12 ноября 2021 года», — отметили в Верховном суде.
Стоит отметить, что уголовное дело против Баходирова было возбуждено 12 октября 2019 года, во время расследования и решения суда он находился под стражей, то есть часть срока была вычтена с 8 лет.
Колония-поселение 13 июня 2022 года дала положительную рекомендацию и сообщила, что осуждённый выполнял установленные требования и правила, добросовестно относился к работе и встал на путь исправления в период отбывания наказания.
К 15 июня 2022 года он отбыл одну треть наказания (2 года, 8 месяцев 6 дней) и по статье 74 Уголовного кодекса мог рассчитывать на замену наказания более мягким наказанием.
21 июня 2022 года Букинский районный суд удовлетворил ходатайство адвоката Баходирова и заменил неотбытую часть наказания в 5 лет, 3 месяца и 24 дня на исправительные работы с удержанием 20% зарплаты в доход государства. Это решение не было опротестовано.
В Верховном суде отметили, что по статье 46 УК в случае уклонения от исправительных работ суд может заменить их неотбытый срок наказанием в виде ограничения свободы или лишения свободы.