Президент Шавкат Мирзиёев 24 октябрь куни Қарши тумани маркази — Бешкент шаҳридаги 12-мактабга режадан ташқари ташриф буюрди.
Мактабда 1400 нафар ўғил-қиз таҳсил олмоқда. Уларга 100 дан ортиқ ўқитувчилар дарс беради. Мактаб 1968 йилда қурилган бўлиб, 2 йил олдин капитал таъмирдан чиққан. Таълим муассасаси 1,6 коэффициент билан ишлайди (1 ўринга 1,6 ўқувчи). Бир касб ва иккита чет тили бўйича ўқитиш йўлга қўйилган. Шунингдек, компьютер саводхонлиги, тикувчилик, дурадгорлик ва бошқа тўгараклар фаолият кўрсатади.
«Ўзбекистон 24» телеканалининг шанба кунги «Менимча» дастурида қайд этилишича, президент ушбу мактабдаги қуриб-қақшаб ётган стадионни ва ҳовлига пала-партиш экилган ўсимликларни кўриб, таъби хира бўлди.
«Ҳой, туман ҳокими. Бу сенинг ишинг-ку, вилоят ҳокиминики эмас-ку, қара», — деди давлат раҳбари 2022 йил февралидан буён ушбу лавозимда ишлаб келаётган туман ҳокими Беҳзоджон Юсуповга мурожаат қиларкан. Ташрифдан сўнг у ишдан бўшатилиб, унинг ўрнини Зоир Алиқулов эгаллади.
Мактабнинг аҳволи «рақамлаштириш жараёни ҳали етиб келмагани ва ҳаммаси эски услубда экани» сабабли президентни қониқтирмади. Бундай шароитда ҳозирги ёшларни билим олишга қизиқтириб бўлмаслигини айтди.
Шавкат Мирзиёев, шунингдек, мактабларнинг қурилиш стандартларини ҳам қайта кўриб чиқиш кераклигини таъкидлади. Мактаб коридорида тўхтаб, мутасаддилардан бирига савол билан юзланди:
«Сенга битта савол: шу турган жойимиизда қурилишда энг катта хато нима?» — деб сўради. Сўнгра бош вазир ўринбосари Ачилбай Раматовга юзланди: «Биласанми, ёзда иссиқ, қишда совуқ бўлади. Мен Самарқанд вилояти ҳокими бўлганимда ўзим ҳамма [мактаблардаги] ойнани ғиштлаб, ёпиб ташлаганман. Ҳаммасини ёпиш керак. Тўртта, битта [ойна] қолсин. Буни иситиб бўладими? Мана бу бетон, агар [дераза] ёпилмаса, бу ер ҳеч қачон исимайди», — деди президент.
Шавкат Мирзиёев коридордаги деразалар кўплигини кўрсатиб, биттадан қолдириш мумкинлигини айтди. «Ёзда салқин, қишда иссиқ», — деди у.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 октября незапланированно посетил школу №12 в центре Каршинского района — Бешкенте.
В школе учатся 1400 мальчиков и девочек и преподают более 100 учителей. Школа построена в 1968 году, в прошлом году прошла капитальный ремонт. Образовательное учреждение работает с коэффициентом 1,6 (1,6 ученика на место).
В сюжете субботней программы «Менимча» телеканала «Узбекистан 24» отмечается, что настроение президента испортилось, когда он увидел, что стадион находится в заброшенном состоянии, а растения во дворе высажены беспорядочно.
«Эй, хоким района. Это же твоя работа, а не работа хокима области. Смотри», — сказал глава государства, обращаясь к хокиму района Бехзоджону Юсупову, который находился на этой должности с февраля 2022 года. После визита президента он был уволен, его место занял Зоир Аликулов.
Президент был не удовлетворён состоянием школы, где «отсутствует цифровизация и всё работает по старому методу». Он сказал, что в таких условиях невозможно заинтересовать молодёжь в получении знаний.
Шавкат Мирзиёев также заявил, что необходимо обновить стандарты строительства школ, предусмотрев критерии, связанные с инфраструктурой, функциональностью и энергоэффективностью.
В коридоре школы Шавкат Мирзиёев остановился и обратился к одному из руководителей:
«Тебе один вопрос: какая здесь самая большая ошибка при строительстве?» — спросил он. Затем он обратился к заместителю премьер-министра Ачилбаю Раматову: «Знаешь, летом — жарко, зимой — холодно. Когда я был хокимом Самаркандской области, я закрывал все окна [в школах] кирпичом зимой. Надо все закрыть. Четыре — пусть одно останется. Разве это можно отопить? Это бетон, если [окно] не закрыть, его никогда не обогреть», — заявил президент.
Шавкат Мирзиёев указал на большое количество окон в коридорах и сказал, что можно оставить по одному. «Летом — прохладно, зимой — тепло», — отметил он.
В пресс-службе президента «Газете.uz» уточнили, что глава государства подверг критике организации, которые провели ремонт школы, а также указал на размер окон и поставил вопрос относительно соответствия строительным стандартам, применяемым в отношении общеобразовательных учреждений.
На записи можно заметить, что в коридоре с несколькими окнами установлен один радиатор. Качество ремонтных работ не соответствует требованиям.
Кроме того, президент поручил проверить расходование средств на ремонт других школ, поскольку «деньги выделяются, а подрядчики выполняют строительство так, как им удобно».
Шавкат Мирзиёев поручил внести предложения по унификации стандартов при строительстве и ремонте школ/