Ўзбекистон Марказий банки «Пойтахт банк» сотилаётгани сабаб унинг фаолиятига устав капитали етарли эмаслиги юзасидан чекловлар киритмади. Бу ҳақда 26 октябрь куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуратов маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, Тошкент ҳокимлигига қарашли банк сотувга қўйилган ва ҳозирда «айрим стратегик инвесторлар» билан музокаралар олиб борилмоқда.
«Биз уни эртага сотиб юборадиган бўлсак, шаҳар ҳокимлиги у ерга 100 млрд дан камроқ маблағ киритишидан нима маъно? Шу позициядан келиб чиқиб, биз бу банкка нисбатан мазкур талабни (1 сентябрдан бошлаб банкларнинг устав капитали камида 200 млрд сўм бўлиши керак — таҳр.) киритмадик», — дея тушунтирди Нурмуратов.
Марказий банк раҳбари 1 октябрь ҳолатига кўра «Пойтахт банк», Hayot Bank, Yangi Bank ва AVO Bank (собиқ «Ўзагроэкспортбанк») устав капитали минимал талабларга жавоб бермаслигини тасдиқлади.
«Бу уч банкда („Пойтахт банк“, Hayot Bank, Yangi Bank) маълум муаммолар бор эди. Улар октябрь ойининг биринчи ўн кунлигида акциядорлардан [устав капиталига] қўшимча инвестициялар келиши ҳақида мажбурият олганини ёзма шаклда тасдиқлади, шунинг учун улар нормал фаолият олиб боришни бошлади», — деди у.
Регулятор аввалроқ устав капиталини талаб қилинган даражага — 200 млрд сўмга етказмагани учун AVO Bank`га кредитлаш ва бошқа харажатларни молиялаштириш ҳамда депозит операцияларини амалга оширишни тақиқлаб қўйганди. Чунки банк устав капиталини керакли даражага етказишга «кафолат бермаган». «Шунинг учун ушбу банкнинг барча актив ва пассив операциялари ҳалигача ёпиқ», — деди Мамаризо Нурмуратов.
«Пойтахт банк» 2018 йил охиридан ўз фаолиятини бошлаган. Унинг асосий вазифалари аҳоли ва юридик шахсларнинг уй-жойга бўлган эҳтиёжини қондиришда ипотека кредити ва банк хизматларини кўрсатиш, шунингдек, арзон кўп қаватли уйлар қураётган пудратчиларга кредитлар беришдан иборат.
Банк 2021 йилнинг май ойида сотувга қўйилган. Россиянинг «Экспобанк»и «Пойтахт банк»ни хусусийлаштиришни режалаштирилаётгани хабар қилинганди.

Центральный банк Узбекистана не стал вводить ограничения в работу «Пойтахт банка» из-за недостаточного уровня уставного капитала, поскольку он находится в процессе продажи. Об этом на пресс-конференции 26 октября заявил председатель Центробанка Мамаризо Нурмуратов.
По его словам, банк, принадлежащий хокимияту Ташкента, выставлен на продажу и сейчас проводятся переговоры с «определёнными стратегическими инвесторами».
«Какой толк хокимияту города вкладывать туда чуть меньше 100 млрд сумов, а завтра мы его будем продавать. С этих позиций мы эти требования (с 1 сентября минимальный уставной капитал банков должен составлять не менее 200 млрд сумов — ред.) касательно этого банка не приняли», — пояснил Нурмуратов.
Глава ЦБ подтвердил, что по состоянию на 1 октября у «Пойтахт банка», Hayot Bank, Yangi Bank и AVO Bank (бывший «Узагроэкспортбанк») уставной капитал не соответствовал минимальным требованиям.
«У этих трёх банков („Пойтахт банка“, Hayot Bank, Yangi Bank) были определённые проблемы. Они нам дали свои письменные обязательства касательно того, что в первой декаде октября дополнительные вложения этих акционеров [в уставной капитал] поступят, поэтому они начали нормально функционировать», — сказал он.
Что касается AVO Bank, то регулятор ввёл запрет на выдачу кредитов и приём депозитов, поскольку банк «не дал никаких заверений» по доведению уставного капитала до требуемого уровня. «Поэтому все активные и пассивные операции этого банка до сих пор закрыты», — отметил Мамаризо Нурмуратов.
Акционерный коммерческий жилищно-строительный сберегательный «Пойтахт банк» начал работу в конце 2018 года. Его основные задачи — ипотечное кредитование и банковское обслуживание населения и юридических лиц в части удовлетворения их потребностей в жильё, а также предоставление кредитов подрядным организациям, строящим доступные многоквартирные дома.
Банк был выставлен на продажу в мае 2021 года. Российский «Экспобанк» планировал приватизировтаь «Пойтахт банк».