1 ноябрь куни Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Тоқаев ва Франция президенти Эммануэль Макрон стратегик минераллар бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги декларацияни имзолади. Франция раҳбарининг Остонага ташрифи давомида жами олтита келишув имзоланди, дея хабар бермоқда Қозоғистон раҳбари матбуот хизмати.
Токаев учрашувда мамлакатлар ўртасидаги савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётганини, унинг сўзларига кўра, бу «бугунги мураккаб геосиёсий ва геоиқтисодий вазиятда айниқса муҳим» эканини таъкидлади.
«Биз Boehringer Ingelheim, Total Energies, Alstom билан ҳам келишувларга эришдик. Бу келишувлар ҳар икки давлат учун фойдали бўлади», — деди Қозоғистон раҳбари.
Музокараларда президентлар яшил иқтисодиётга ўтиш ва иқлим ўзгариши масалаларини ҳам муҳокама қилди. Токаев, хусусан, Қозоғистон Франциянинг One Planet Summit саммити ташаббуси доирасида ҳамкорлик қилишга тайёрлигини маълум қилди.
Бундан ташқари, томонлар таълим ва фан соҳасидаги лойиҳалар, хусусан, Қозоғистонда француз мактабларини очиш бўйича келишиб олдилар, дейилади хабарда.
«Мамлакатингизнинг ўрни ва географик жойлашуви, унинг ўлчамлари жуда муҳим, шунинг учун биз иқтисодий ҳамкорлигимизни муҳокама қилдик… Бу Франция корхоналарининг савдо ва энергетика соҳасидаги узоқ муддатли ҳамкорлиги… Биз бошқа соҳаларда ҳам корхоналаримизнинг мавжудлигини мустаҳкамлашни истардик. Бизда ҳамкорликнинг тизимли соҳалари мавжуд. Мен аллақачон энергетика соҳасини айтдим, бундан ташқари, бу аэрокосмик саноатдир», — деди Макрон.
Давлатлар томонидан имзоланган ҳужжатлар қаторида қуйидаги келишувлар ҳам бор:
- Франция агентлиги гуруҳини ташкил этиш тўғрисида;
- оёқ ва оғиз касаллигига қарши вакцина ишлаб чиқариш ва етказиб бериш бўйича;
- 1 ГВт қувватга эга шамол электр станцияларини қуриш бўйича;
- темир йўл локомотивларини ишлаб чиқариш ва уларга техник хизмат кўрсатиш бўйича.
Шу куни Остона шаҳрида Қозоғистон-Франция бизнес-форуми бўлиб ўтди, унда Қозоғистон ва Франция раҳбарлари иштирок этди. Токаев ўз нутқи давомида, хусусан, Қозоғистон Францияга нефть экспортини кўпайтиришга тайёрлигини ва уран етказиб беришда катта имкониятларни кўраётганини билдирди.
Токаев мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорликнинг яна бир устувор йўналиши сифатида қишлоқ-озиқ-овқат соҳасини қайд этди. У глобал озиқ-овқат танқислиги шароитида Қозоғистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортини икки баравар оширишга интилаётганини таъкидлади. Қозоғистон томони чорвачилик ва ўсимликчилик соҳасидаги қўшма лойиҳаларни ҳам қўллаб-қувватлашга тайёр, деди у.
Қозоғистондан сўнг Франция президенти Ўзбекистонга расмий ташриф билан боради. Самарқандда Ўзбекистон раҳбари Шавкат Мирзиёев билан музокаралар бўлиб ўтади

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев и президент Франции Эммануэль Макрон 1 ноября подписали декларацию о сотрудничестве по стратегическим минералам. Всего в ходе визита французского лидера в Астану было подписано шесть соглашений, передаёт пресс-служба главы Казахстана.
Токаев отметил, что особое внимание на встрече уделялось развитию отношений между странами в сферах торговли, экономики и инвестиций, что, по его словам, «особенно актуально в сегодняшней сложной геополитической и геоэкономической ситуации».
«Мы также достигли договорённостей с компаниями Boehringer Ingelheim, Total Energies, Alstom. Эти договорённости будут полезны для обеих стран», — сообщил глава Казахстана.
На переговорах президенты также обсудили вопросы перехода к «зелёной» экономике и изменения климата. Токаев, в частности, заявил о готовности Казахстана к совместной работе в рамках французской инициативы One Planet Summit.
Кроме того, стороны договорились о проектах в сфере образования и науки, в частности, об открытии французских школ в Казахстане, отмечается в сообщении.
«Роль и географическое положение вашей страны, её размеры очень важны, поэтому мы обсудили наше экономическое сотрудничество… Это длительное партнёрство французских предприятий в сферах торговли и энергетики… Мы хотели бы укрепить присутствие наших предприятий и в других областях. У нас есть системообразующие направления сотрудничества. Я уже назвал сферу энергетики, кроме того, это аэрокосмическая промышленность», — сказал Макрон.
В числе подписанных странами документов также соглашения:
• об учреждении группы Французского агентства;
• о производстве и поставках вакцины против ящура;
• о строительстве ветроэлектростанций мощностью 1 ГВт;
• о производстве и сервисном обслуживании железнодорожных локомотивов.
В этот же день в Астане прошёл казахско-французский бизнес-форум, в котором приняли участие лидеры Казахстана и Франции. Во время своего выступления Токаев, в частности, заявил, что Казахстан готов увеличить объёмы экспорта нефти во Францию и видит большой потенциал в поставках урана.
Ещё одним приоритетным направлением сотрудничества между странами Токаев назвал агропродовольственный сектор. Он отметил, что в условиях глобального дефицита продовольствия Казахстан стремится удвоить экспорт агропродукции. Казахская сторона также готова поддержать совместные проекты в области животноводства и растениеводства, отметил он.
После Казахстана президент Франции отправится с официальным визитом в Узбекистан. Переговоры с главой Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым пройдут в Самарканде.