2 ноябрь куни Тошкент халқаро аэропортида кутиб олувчилар учун кутиш зали очилди. Умумий майдони 500 кв.м бўлган алоҳида павильон келиш зали ёнидаги P2 автотураргоҳида жойлашган, деб хабар берди Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
Павильонда кутиб олувчилар учун ўриндиқлар мавжуд бўлиб, яқин кунларда кафе ва гул дўкони очилади ҳамда савдо автоматлари, банкоматлар, мобил қурилмалар учун зарядлаш пунктлари ўрнатилади.
«Айтиш жоизки, қурилган павильон вақтинчалик ечим ҳисобланади. Айни пайтда мавжуд терминални кенгайтириш лойиҳасини ишлаб чиқиш якуний босқичда бўлиб, у ерда кутиб олувчи ва кузатувчилар учун барча шароитлар яратилади», — дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, Uzbekistan airports февраль ойида аномал совуқлар туфайли ҳукумат аэропортларга кутиб олувчиларни терминал биноларига киритишга рухсат берганида 2 та кутиб олиш зонаси қуриш режасини эълон қилганди. 2018 йилда қурилган учиб келиш зали халқаро стандартларга жавоб бермайди, у ерда кутиб олувчилар учун жой ажратилмаган. Кўп ўтмай бошланган қурилиш ишлари ҳеч қандай изоҳларсиз бирдан тўхтатилган.
Ўзбекистондаги аксарият аэропортлар, жумладан, Тошкент аэропортининг маҳаллий терминали ҳам кутиб олиш жойларисиз ишлашда давом этмоқда. Одамлар ҳар қандай об-ҳавода келувчиларни ташқарида кутишга мажбур.

2 ноября в международном аэропорту Ташкента открылась зона ожидания для встречающих. Отдельный павильон общей площадью 500 кв.м расположился на стоянке Р2, сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
В зоне для встречающих предусмотрены посадочные места, установлено табло прибывающих рейсов. В ближайшее время откроются кафе и цветочный магазин, будут установлены вендинговые аппараты, банкоматы, зарядные станции для мобильных устройств, говорится в сообщении.
«Павильон является временным решением. На данный момент на стадии завершения находится разработка проекта расширения существующего терминала, где будут предусмотрены условия для встречающих и провожающих», — сообщили в компании.
Напомним, Uzbekistan Airports заявила о планах строительстве двух зон для встречающих в феврале, когда в связи с аномальными морозами власти страны разрешили аэропортам пускать в здания терминалов встречающих. В зале прилёта столичного аэропорта, построенного в 2018 году, не была предусмотрена зона для встречающих. Начатые работы по строительству вскоре были внезапно прекращены без объяснения причин.
Большинство аэропортов Узбекистана, в том числе терминал местных направлений аэропорта Ташкента, продолжают работать без зон для встречающих. Людям приходится ожидать прибывающих на улице при любой погоде.