2 ноябрь куни «Ўзбектелеком» акциядорлик компанияси биносида «Тошкент» Республика фонд биржаси платформасида ташкил қилинадиган компания IPO`си ва «Ўзбектелеком» АК фаолиятини такомиллаштиришнинг асосий жиҳатларига бағишланган потенциал инвесторлар билан бизнес-учрашув бўлиб ўтди. Ушбу IPO Ўзбекистонда янги капитални жалб этишга қаратилган йирик инвестиция ташаббусларидан бири ҳисобланади.
ICTWeek Uzbekistan 2023 кўргазмаси доирасида «Ўзбектелеком» АК умумий ҳажми 5 542 046 дона бўлган IPO орқали жойлаштириш учун қўшимча акциялар чиқарилишини рўйхатдан ўтказгани ҳақида эълон қилинган эди. IPO`ни муваффақиятли жойлаштириш учун «Ўзбектелеком» АК «Ўзмиллий банки», «Ўзсаноатқурилишбанк» АТБ ва Portfolio Investments инвестиция компаниясидан иборат андеррайтерлар консорциуми билан фаол ҳамкорлик қилмоқда. Имзолаш кампаниясини 2023 йил охиригача якунлаш режалаштирилган. «Ўзбектелеком» АК IPO доирасида жами 33 млрд дан 55 млрд сўмгача маблағ жалб қилишни режа қилган бўлиб, ушбу инвестиция маблағлари компания фаолиятини янада ривожлантиришга йўналтирилади.
Бизнес-учрашув брокерлик компаниялари, инвестиция фондлари ва суғурта компанияларини таъминлайдиган 100 га яқин манфаатдор инвесторларни жалб қилди.
Компания раҳбарияти вакиллари «Ўзбектелеком» АК Ўзбекистон президенти томонидан илгари сурилган ташаббусларни, шунингдек, ҳукумат томонидан республикада инвестиция маданиятини ривожлантириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни фаол қўллаб-қувватлаётганини таъкидлади. Компания IPO ташкилотчиларининг яхши тажрибасига таяниб, «Ўзбектелеком» АК акцияларига Ўзбекистон фуқаролари учун ишончли ва фойдали инвестиция сифатида ишончни мустаҳкамлаб, юқори стандартларни ўрнатишни режалаштирмоқда.
«Ўзбектелеком» АК рақамлаштириш бўйича илғор компаниялардан бири сифатида Jett инвестиция сервиси билан ҳамкорликда биринчилардан бўлиб MyUZTELECOM мобил иловаси орқали компания акцияларини онлайн харид қилиш имкониятини Ўзбекситон бўйлаб кенг аҳоли қатлами учун жорий этди, бунда брокерлик ҳисоб рақамлари IPO андеррайтери Portfolio Investments`да очилади. IPO орқали акцияларни харид қилиш учун MyUZTELECOM иловасида масофадан туриб брокерлик ҳисоб рақамини очиш ва IPO`да онлайн-ариза топшириш кифоя.
«Ўзбектелеком» АКнинг Ўзбекистоннинг рақамли инфратузилмаси ва иқтисодиётини ривожлантиришдаги ролини мустаҳкамлашга қаратилган ушбу муҳим ташаббуснинг кейинги янгиликлари ва ривожланишини кузатиб борган мақул.

2 ноября в акционерной компании «Узбектелеком» прошла бизнес-встреча с потенциальными инвесторами, посвящённая предстоящему IPO компании на РФБ «Тошкент» и ключевым аспектам трансформации деятельности АК «Узбектелеком». Данное IPO представляет собой одну из крупнейших инвестиционных инициатив в Узбекистане, направленную на привлечение нового капитала.
Ранее на выставке ICTWeek Uzbekistan 2023 было объявлено, что АК «Узбектелеком» зарегистрировала дополнительный выпуск акций общим объёмом 5 542 046 акций.
Для успешного размещения IPO АК «Узбектелеком» активно сотрудничает с консорциумом андеррайтеров, в который входят:
- «Узнацбанк»;
- АКБ «Узсаноаткурилишбанк»;
- инвестиционная компания Portfolio Investments.
Подписную кампанию планируется завершить до конца 2023 года. Всего компания рассчитывает привлечь инвестиции в размере от 33 до 55 млрд сумов, которые будут направлены на дальнейшее развитие деятельности предприятия.
Бизнес-встреча собрала около 100 заинтересованных инвесторов, представляющих брокерские компании, инвестиционные фонды и страховые компании.
Представители руководства компании подчеркнули, что АК «Узбектелеком» активно поддерживает инициативы, выдвинутые президентом Узбекистана, а также меры, предпринимаемые правительством для развития культуры инвестирования в республике. Компания планирует установить высокие стандарты, опираясь на передовой опыт организаторов IPO, укрепляя доверие к акциям АК «Узбектелеком» как надёжной и выгодной инвестиции для граждан Узбекистана.
АК «Узбектелеком» в роли одной из ведущих компаний в отрасли цифровизации одной из первых внедрила для широкого круга населения по всему Узбекистану возможность приобретения акций компании в режиме онлайн посредством мобильного приложения MyUZTELECOM в сотрудничестве с инвестиционным сервисом Jett, где все брокерские счета будут открываться у одного из ведущих андеррайтеров ООО Portfolio Investments. Для приобретения акций в IPO, достаточно в приложении MyUZTELECOM дистанционно открыть брокерский счёт и подать онлайн-заявку на участие.
Стоит следить за дальнейшими новостями и развитием данной инициативы, направленной на укрепление роли АК «Узбектелеком» в развитии цифровой инфраструктуры и экономики Узбекистана.