Ўзбекистоннинг «Газли» ва «Хўжаобод» ерости газ омборлари 6 ноябрь ҳолатига кўра 98 фоизга тўлган. Бу ҳақда «Ўзтрансгаз» матбуот хизмати раҳбари Шахноза Равшанова «Газета.uz»га маълум қилди.
Жумладан, куз-қиш мавсумига тайёргарлик доирасида режалаштирилган 3,5 млрд кубометр газдан 3,445 млрд кубометри ҳайдалган. Бу ўтган йилги газ қолдиқлари ҳисобга олинмаганда. Қайд этиш жоизки, «Хўжаобод» газ омборининг қуввати 900 млн, «Газли» газ омборининг қуввати эса 3 млрд кубометрни ташкил этади.
Унинг сўзларига кўра, фаол газ сақлаш ҳажмини ошириш лойиҳаси доирасида «Хўжаобод» ер ости газ омборида 5 та қудуқ қазилган.
Шахноза Равшанова об-ҳаво шароити қулай бўлгани учун ҳали газ олиш бошланмагани, омборга газ ҳайдаш эса давом этаётганини маълум қилди.
Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов 11 сентябрь куни «Газета.uz»га берган интервьюсида ўтган йилги қолдиқларни ҳисобга олганда, ўша пайтга қадар «Газли» ва «Хўжаобод» газ омборларида 3 млрд куб метрга яқин газ тўпланганини билдирганди.
Энергетика вазирлиги раҳбари ўшанда 3,2 млрд кубометр газни ҳайдаш режалаштирилганини таъкидлаганди. У йил охиригача «Газли» қувватини 4,5 млрд кубометрга, келажакда эса 10 млрд кубометргача кенгайтириш режалаштирилганини қўшимча қилганди.
«Биринчи вазифа — газ ҳайдаш. Иккинчиси — олиш. Агарда ўтган йили кунига кўпи билан суткасига 18 млн кубометр, бир кунда, менимча, ҳатто 20 млн кубометр олган бўлсак, бу йил камида 30 млн кубометр олишимиз мумкин. Яъни, иккита газ насос агрегати ўрнатиш ҳисобига кунлик ресурсга 10 млн қўшилмоқда», — деган эди у.
«Ўзбекнефтгаз» ва Россиянинг «Форус» компанияси ҳамкорлигида ташкил этилган Gazli Gas Storage қўшма корхонаси 2025 йилгача «Газли» ерости газ омбори қувватини икки баробарга оширишни режалаштирмоқда. «Газета.uz» эса «Ўзбекистонда нефть ва газ саноатининг ҳолати тўғрисида»ги маъруза муаллифлари айрим саволларни ўртага ташлаганини хабар қилганди.

Подземные газовые хранилища (ПГХ) Узбекистана «Газли» и «Ходжаабад» заполнены на 98% по состоянию на 6 ноября. Об этом «Газете.uz» сообщила руководитель пресс-службы «Узтрансгаза» Шахноза Равшанова.
В частности, закачено 3,445 млрд кубометров газа из 3,5 млрд, запланированных в рамках подготовки к осенне-зимнему сезону. Это без учёта прошлогодних остатков газа. Отметим, что ёмкость ПГХ «Ходжаабад» составляет 900 млн кубометров, «Газли» — 3 млрд кубометров.
По её словам, в рамках проекта по увеличению объёмов активного хранения газа в подземном газохранилище «Ходжаабад» пробурено 5 скважин.
Шахноза Равшанова отметила, что отбор пока не начался из-за благоприятных погодных условий, закачка продолжается.
В интервью «Газете.uz» 11 сентября министр энергетики Журабек Мирзамахмудов сообщил, что с учётом прошлогодних остатков на ПГХ «Газли» и «Ходжаабад» к тому моменту было накоплено около 3 млрд кубометров газа.
Глава Минэнерго тогда отметил, что по балансу планируется закачать 3,2 млрд кубометров газа. Он добавил, что до конца года планируется расширить мощность «Газли» до 4,5 млрд кубометров, а в перспективе — до 10 млрд кубометров.
«Первая задача — это закачать газ. Второй — это отбор. Если в прошлом году мы максимально в сутки отбирали 18 миллионов кубометров в сутки, а в один день, по-моему, даже 20 млн, то в этом году мы как минимум 30 млн кубометров сможем отобрать. То есть 10 миллионов в суточный ресурс добавляется — за счёт установки двух газоперекачивающих агрегатов», — заявил он.
СП Gazli Gas Storage, учреждённое «Узбекнефтегазом» и российским «Форусом», планирует увеличить ёмкость подземного хранилища газа «Газли» в два раза к 2025 году. «Газета.uz» сообщала, что авторы доклада «О состоянии нефтегазовой отрасли Узбекистана» ставили вопросы о необходимости проекта.