Ўзбекистоннинг «Навоийуран» давлат корхонаси ва Хитойнинг China National Nuclear Corporation (CNNC) компанияси ўртасида уран саноати соҳасида стратегик ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди, деб хабар қилди Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги матбуот хизмати.
Навоий вилояти делегацияси Пекинда табиий уран саноатини ривожлантириш бўйича биринчи халқаро форумда иштирок этди. Ташриф доирасида CNNC вице-президенти Шэнь Яньфэн билан учрашув ташкил этилди ва у ерда ҳужжат имзоланди.
«Мулоқотлар давомида уран саноати билан боғлиқ бошқа инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳам ўзаро фикр алмашилди», — дейилади хабарда.
Ташриф давомида Геология вазирлиги ва Навоий вилояти вакиллари гидротермал уран конидаги ерости рудаларини қазиб олиш ва уран таркибидаги рудаларни уюм билан қайта ишлаш фаолияти билан танишди.
Эслатиб ўтамиз, «Навоийуран» Навоий кон-металлургия комбинатидан ажралиб чиққандан кейин — 2022 йилдан буён уран қазиб олиш билан шуғулланади. Компания 2022−2030 йилларда ишлаб чиқаришни икки баробарга — йилига 7100 тоннагача оширишни режалаштирмоқда.
Бундан бир неча кун аввал тоғ-кон саноати ва геология вазири Бобур Исломов уран ишлаб чиқаришнинг мавжуд ҳажмлари аллақачон савдо бозорларини топганини қайд этганди. Ядро ёқилғиси ишлаб чиқариш ҳажми ошгани сари Ўзбекистон нархлар конъюнктурасидан келиб чиққан ҳолда экспорт қилиш тўғрисида қарор қабул қилади, дея қўшимча қилган у.

Государственное предприятие Узбекистана «Навоиуран» и китайская компания China National Nuclear Corporation (Китайская национальная ядерная корпорация, CNNC) подписали меморандум о стратегическом сотрудничестве в урановой промышленности, сообщила пресс-служба Министерства горной промышленности и геологии.
Делегация «Навоиуран» приняла участие в первом международном форуме по развитию промышленности природного урана в Пекине. В рамках визита была организована встреча с вице-президентом CNNC Шэнь Яньфэном, где и был подписан документ.
«В ходе диалога состоялся обмен мнениями по реализации других инвестиционных проектов, связанных с урановой промышленностью», — говорится в сообщении.
Представители Мингеологии и «Навоиурана» в ходе визита ознакомились с деятельностью CNNC по подземной добыче и переработке урановой руды, а также процессами цифровизации в производстве.
Напомним, «Навоиуран» добывает уран с 2022 года, после выделения из состава Навоийского горно-металлургического комбината. Предприятие планирует в 2022—2030 годах увеличить производство урана в 2 раза — до 7100 тонн в год.
Несколькими днями ранее министр горной промышленности и геологии Бобир Исламов заявил, что текущие объёмы добычи урана уже нашли рынки сбыта. По мере увеличения производства ядерного топлива Узбекистан будет принимать решение об увеличении экспорта исходя из ценовой конъюнктуры. Кроме того, Бобир Исламов указал на рост объёма экспорта урана по всем направлениям в этом году, подчеркнув при этом важность диверсификации поставок.