UzAuto Motors компанияси Ўзбекистонда Chevrolet автомобиллари учун шартнома тузиш билан боғлиқ оид бир қанча «тасдиқланмаган ва провокацион материаллар» тарқатилганини маълум қилди.
3 ноябрь куни эрталаб автомобиль ишлаб чиқарувчиси яна автомобиллар сотиб олиш учун шартномалар беришни бошлади. Харидорларга автосалонларда навбатда турмаслик учун онлайн буюртма бериш тавсия қилинди. Орадан бир соат ўтиб, қатор блогерлар ва ОАВ илова ва Telegram боти билан боғлиқ муаммолар кузатилаётгани, дилерлик марказларида катта навбатлар пайдо бўлгани ҳақида хабар беришди.
Худди шу куни Интернетда бир харидор билан бир нечта шартномалар тузилгани ҳақидаги хабарлар пайдо бўлди. Эълон қилинган фотосуратдан маълум бўлишича, харидор Д.К. гўёки камида 10 та машинага, шу жумладан тўртта турли комплектациядаги Lacetti автомобилига буюртма берган. Ваҳоланки бу модель шартнома тузиш учун мавжуд бўлган автомобиллар рўйхатида кўрсатилмаган.
UzAuto Motors 3 ноябрь куни ушбу харидор билан Chevrolet автомобилини сотиб олиш бўйича бирорта ҳам шартнома тузилмаганини таъкидлади. Бундан ташқари, компаниянинг қўшимча қилишича, Lacetti автомобилининг фақатгина битта — L-Stile AT Plus модели учун шартномалар мавжуд бўлган.
Компания, шунингдек, ходимлар ёпиқ эшиклар ортида автомобиль сотиб олиш бўйича 50 та шартнома тузган дилерлик дўкони ҳақидаги маълумот юзасидан изоҳ берди. Автомобиль ишлаб чиқарувчисининг хабар беришича, бу ҳодиса ноябрь ойида содир бўлмаган. Видеода келтирилган дилерлик корхонаси контракт тизимидан узилган ва дилерлик корхонаси раҳбариятига нисбатан интизомий чоралар кўрилган, дейилади хабарда.
Бундан ташқари, ўтган ой охирида айрим Telegram каналларида шартномалар 30 октябрдан тиклангани ҳақидаги хабарлар тарқалгани, бу эса аҳолининг Chevrolet дилерлик марказларида шартнома очилмасдан аввал сабабсиз тўпланишига олиб келгани қайд этилди.
Автомобиль ишлаб чиқарувчисининг фикрича, бу каби маълумотлар аҳоли ўртасида автомобиль учун шартномалар тузиш билан боғлиқ шов-шувларни кўтариш мақсадида тарқатилмоқда.
Август ойида UzAuto Motors Lacetti, Cobalt, Damas ва Labo учун шартномаларни қайта тиклади ва кунига 51 мингдан ортиқ шартнома тузилди. Сентябрь ойида бир неча соат ичида яна 28 минг автомобилга шартномалар тарқатилди. Навбатлар 30 октябрь куни ҳам юзага келди, ўшанда автомобиль етказиб бериш қайта бошлангани ҳақида миш-мишлар пайдо бўлганди.
Октябрь ойи ўрталарида компания ўзининг Chevrolet Lacetti, Cobalt, Damas ва Labo автомобиллари нархини оширди. Нарх ўртача 5,1% га кўтарилди.

Компания UzAuto Motors заявила о распространении «ряда неподтверждённых и провокационных материалов касательно контрактации автомобилей Chevrolet» в Узбекистане.
Утром 3 ноября автопроизводитель вновь возобновил выдачу контрактов на покупку автомобилей. Покупателям рекомендовали оформлять заказы онлайн во избежание очередей в автосалонах. Через час ряд блогеров и СМИ сообщили, что наблюдаются проблемы с приложением и Telegram-ботом, а в дилерских центрах образовались большие очереди.
В тот же день в сети появились публикации об оформлении нескольких заказов одним покупателем. Из выложенного фото следует, что покупатель Д. К. якобы заказал минимум 10 автомобилей, включая четыре разные комплектации Lacetti, хотя в списке доступных авто для контрактации эта модель не была указана.
В UzAuto Motors отметили, что 3 ноября с этим покупателем не было заключено ни одного контракта на покупку автомобиля Chevrolet. Кроме того, как добавили в компании, для контрактации была доступна только одна комплектация автомобиля Lacetti — L-Style AT Plus.
Компания также прокомментировала информацию о дилерском центре, где сотрудники якобы оформили 50 контрактов на покупку машин за закрытыми дверями. Автоконцерн сообщил, что этот инцидент произошёл не в ноябре. Дилерский центр, указанный на видео, был отключён от системы контрактации, а в отношении руководства салона приняты дисциплинарные меры, говорится в сообщении.
Кроме того, в конце прошлого месяца некоторые Telegram-каналы сообщили о возобновлении контрактации 30 октября, что «привело к преждевременному скоплению людей в дилерских центрах Chevrolet», заявили в компании.
Автопроизводитель считает, что слухи распространялись в попытке «усилить ажиотаж над темой контрактации автомобилей».
В августе UzAuto Motors возобновила оформление контрактов на Lacetti, Cobalt, Damas и Labo, оформив свыше 51 тысячи контрактов за сутки. Контракты ещё на 28 тысяч автомобилей оформили в сентябре за несколько часов. Очереди образовались и 30 октября, когда появились слухи о возобновлении выдачи автомобилей.
В середине октября компания повысила цены на свои автомобили Chevrolet Lacetti, Cobalt, Damas и Labo. Стоимость в среднем выросла на 5,1%.