Тошкентда NeUyat фестивали бошланди. Зўравонликка қарши Nemolchi.uz лойиҳаси иккинчи марта ўтказаётган галерея 139 Documentary Center марказида ташкил этилди. Уни ўтказишдан мақсад: жинсий зўравонлик каби ҳодисалар атрофида сукунат ва уят маданиятини йўқ қилишдир.
«Бизнинг жамиятимизда жинсий зўравонликни яшириш, унга дучор бўлганларнинг дардини қадрсизлантириш учун жавобгарликни уларнинг ўзига юклаб қўйиш одат тусига кирган: нотўғри кийиндим, шу ҳаракатим нотўғри, бу вақтда бу ерда бўлишим керак эмасди. Бир-биримизни қўллаб-қувватлаш ва ҳимоя қилиш эмас, уялиш ва шармандалик ҳисси билан қараш одат тусига кирган», — дейди Nemolchi.uz лойиҳаси координатори Нигина Худайбергенова.
Фестивалнинг очилиш маросимида, аввалгиси каби, NeUyat кўргазмаси бўлиб ўтди. Унга ўз ижодини намойиш қилган 13 рассом учун бу нафақат жинсий зўравонлик муаммосига ўз муносабатини билдириш, балки ўтмишда шу каби ҳолатларга дуч келган ёки ҳозирги пайтда бошдан кечираётганларни қўллаб-қувватлашга уринишдир.
Экспозициянинг асосий ранги — ёрқин пушти. Унинг ёрдами билан кўргазма иштирокчилари ўзлари айтаётган ҳодиса жамиятнинг бир қисми томонидан ижтимоий меъёр сифатида қабул қилинишини таъкидлайди: «Ҳамма шундай яшаяпти-ку!» каби. Куч ва қудратга таяниладиган дунёда заифроқ ҳолатда бўлган ёш болалар, ўсмирлар, аёллар, қарияларни қўллаб-қувватлашдан кўра, агрессорларнинг хатти-ҳаракатини оқлайдиган сўзлар кўпроқ янграйди.
Улар бундай муносабатни ташқи кўриниши, нигоҳи, ҳхатти-ҳаракати ва баъзида ҳаттоки шунчаки мавжудлиги билан қўзғатишади.
Асарлар ёруғликни яхши акс эттирувчи оқ деворларга жойланган. Бу экспозицияга фаровонлик ва «нормаллик» эффектини бериб, хаёлан санъат асарларини яқинроқдан ҳис қилишга ёрдам беради. Улар орасида рассом Анита Туражанова яратган «Кис-Кис-Кис» сериясидан ўрин олган 3 та «Ширин», «Қизалоқ» ва «Жўжача» номли учта ёрқин, кулгили аёл портретлари бор. Бу кетколлинг — «беозоргина» ҳуштак чалишдан тортиб, аёлларнинг шахсий чегараларини кўпинча шаҳвоний, таҳдидли ёки масхараловчи фикрларни айтиб бузиш акс этган иллюстрация эди. Қаҳрамонларнинг атайин бемаъни тарзда келтирилган образлари орқали муаллиф эпитетлар «меҳрли» тарзда айтилмаганда аёллар бошдан кечирадиган «ноқулайлик ва бемаънилик туйғуларни» акс эттиради.
Жинсий зўравонликка учраганлар жисмоний йўқотиш хавфи — ўз танасининг ҳисси, унинг чегаралари билан курашишлари керак. Рассом Ситора Брежнева ўзининг «қалб парчалари» асарида бу мавзу ҳақида фикр юритади. Унинг қаҳрамони — ҳаётида содир бўлган зўравонликдан кейин ўзини том маънода бўлаклар ажралиб кетадиган аёлдир.
Рассом Зилола Қодирова аёлларни объективлаштириш орқали жисмонийликнинг йўқолишига аҳамият қаратган. Бу орқали улар ҳуқуқлари жиҳатида курсига тенглаштирилган ва уларнинг роли фақат хизмат қилиш функциясини бажаришга олиб келинган. Гўёки аёл жинсидаги предметлар кундалик юмушларни бажариб, ўзларининг хўжайинлари миясида реклама, кино, интернет-коучлар, яқинлар шакллантирадиган шаҳвоний образлар ёрдамида вужудга келган идеалга интилишлари керак. Фожиа шундаки, одам ўзининг мукаммал версиясига айланишга уриниши ўз-ўзини йўқ қилишга олиб келади.
«Жамиятда биз бўлишни истайдиган аёллар ва биз ҳозир кўриб турган аёллар — бу мутлақо бир-бирига қарама-қарши иккита тасвирлардир», — дейди кўргазма ташкилотчиларидан бири бўлган Нигина Худайбергенова.
Кўргазмада ёзув ва инталляциядан ташқари видеотасвирлар ҳамда қисқа анимацион фильмлар тақдим этилади. Асарлар икки: ўзбек ва рус тилларида тақдим этилади.
NeUyat — кўп тармоқли фестиваль ҳисобланади. Кўргазмада «Травма орқали терапия тажрибаси. Жаҳаннамдан дўзах орқали чиқиш йўли» реал ҳикояси таҳлил қилинган интерактив маърузани (17 ноябрь), «Жамиятдаги жинсий зўравонликнинг аниқ бўлмаган оқибатлари ва уни қандай даволаш мумкинлиги» (18 ноябрь) ва «Йил давомида жинсга асосланган зўравонлик билан боғлиқ вазият қандай ўзгарди?» (25 ноябр) каби маърузаларни ҳам кўриш мумкин. Яқинда 139 Documentary Center`да (11 ноябрь куни) «истак» филмини томоша қилиш мумкин.
Фестиваль тадбирларига кириш бепул.
«Биз барчадан табу ва зўравонликка қарши биргаликда курашишни, жинсий зўравонликни бошдан кечирганларга эмас, уни содир этган шахсга уят ҳисси билан қараш маданиятини тарғиб қилишни кутмоқдамиз», — дея таъкидлади Нигина Худайбергенова.
NeUyat кўргазмаси 26 ноябргача давом этади. Унга сешанбадан якшанбагача соат 11:00 дан 19:00 оралиғида бориш мумкин.

Фестиваль NeUyat стартовал в Ташкенте. Второй год его проводят проект против насилия Nemolchi.uz и галерея 139 Documentary Center с целью разрушить культуру молчания и стыда вокруг такого явления, как сексуализированное насилие.
«В нашем обществе принято замалчивать сексуализированное насилие, обесценивать боль тех, кто подвергся ему, перекладывать на них ответственность за то, что произошло: не так оделась, неправильно себя вела, оказалась не в том месте и не в то время. Принято стыдить и стыдиться, а не поддерживать и защищать друг друга», — говорит координатор проекта Nemolchi.uz Нигина Худайбергенова.
выставка, неуят, сексуализированное насилие, фестиваль
Открывающим мероприятием фестиваля, как и в прошлый раз, стала выставка NeUyat. Для 13 художниц это не только попытка выразить своё отношение к проблеме сексуализированного насилия, но и поддержать тех, кто столкнулся с ним в прошлом или переживает в настоящем.
Главный цвет экспозиции — модный ярко-розовый. С его помощью участницы выставки подчёркивают, что явление, о котором они говорят, воспринимается частью общества как социальная норма: «все так живут». В мире с культом силы и власти оправдания поступкам агрессоров срываются с языков чаще, чем слова поддержки в адрес тех, кто находится в заведомо уязвимом положении: маленькие дети, подростки, женщины, старики. Это они провоцируют, нарываются, доводят — внешним видом, взглядом, поведением, иногда фактом существования.
Фоном для работ служат белые стены, которые хорошо отражают свет. Это придаёт экспозиции эффект благополучия и «нормальности», который, будучи мнимым, рассеивается при ближайшем рассмотрении арт-объектов. Так, три ярких, забавных женских портрета под названиями «Сладкая», «Детка» и «Цыпочка» из серии «Кис-кис-кис», созданной художницей Анитой Тураджановой, оказываются иллюстрациями кэтколлинга — уличных домогательств, которые существуют в разных формах: от «безобидного» свиста, пошлых комплиментов до физического нарушения личных границ женщин. Через образы героинь, написанных в нарочито абсурдном ключе, автор передаёт «ощущения дискомфорта и нелепости», которые испытывают женщины, когда на них непрошенно лепят «ласкательные» эпитеты.
Пережившим сексуализированное насилие приходится справляться с потерей телесности — ощущения собственного тела, его границ. На эту тему рефлексирует художница Ситора Брежнева в работе «Осколки души». Её героиня — женщина, которая после случившегося в её жизни насилия буквально собирает себя по кусочкам.
Художница Зилола Кодырова рассматривает потерю телесности через объективацию женщин, которая уравнивает последних в правах с табуреткой и сводит их роль в обществе к выполнению обслуживающей функции. Решая текущие задачи, предметы женского пола должны тянуться к идеалу, который в головах их хозяев с помощью сексуализированных изображений формируют реклама, кино, интернет-коучи, близкое окружение. Трагедия в том, что попытки стать совершенной версией себя приводят к саморазрушению.
«Женщины, которыми нас хочет видеть общество, и женщины, которыми мы в данный момент являемся, — это два абсолютно противоположных образа», — говорит Нигина Худайбергенова, которая также является одной из кураторов выставки.
Помимо живописи и инсталляций, часть которых предлагает посетителям взаимодействие, в экспозиции представлены видеоарт, короткометражный анимационный фильм. Сопровождение работ двуязычное: на узбекском и русском языках.
NeUyat — фестиваль мультидисциплинарный. Выставку поддерживают интерактивная лекция с разбором реальной истории «Опыт терапии через травмы. Путь из ада лежит через ад» (17 ноября), публичные обсуждения на темы «Неочевидные последствия сексуализированного насилия в обществе и как его можно исцелить» (18 ноября) и «Как изменилась ситуация с гендерным насилием за год?» (25 ноября). Ближайшее мероприятие — просмотр фильма «Желание» в 139 Documentary Center (11 ноября).
Вход на все события фестиваля свободный.
«Мы ждём каждого, чтобы вместе справляться с табуированностью и насилием, продвигать культуру, что не стыдно быть тем, кто пережил сексуализированное насилие, стыдно быть тем, кто его совершил», — подчеркнула Нигина Худайбергенова.
Выставка NeUyat открыта до 26 ноября. Её можно посмотреть со вторника по воскресенье с 11:00 до 19:00.