9 ноябрь куни Россия президенти Владимир Путин Остонага расмий ташрифи доирасида Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан тор ва кенгайтирилган таркибда музокаралар ўтказди, шунингдек, ҳар икки давлатнинг XIX минтақалараро ҳамкорлик форумида иштирок этди.
Қозоғистон раҳбари матбуот хизмати хабарига кўра, музокаралар якунида Тоқаев ва Путин мамлакатлар ўртасида ХXI асрда яхши қўшничилик ва иттифоқчилик тўғрисидаги шартнома қабул қилинганининг ўн йиллигига бағишланган қўшма баёнот ҳамда 2024−2026 йиллар учун ҳамкорлик режасини имзоладилар.
Томонлар тадбирлар режасини келишиб олдилар:
- 2024−2026 йилларда жисмоний тарбия ва спорт соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш тўғрисида;
- Қозоғистон Молия вазирлигининг Давлат даромадлари қўмитаси ва Россия Федерал божхона хизмати ўртасидаги 2024−2025 йилларга мўлжалланган ўзаро ҳамкорлик тўғрисида.
Бундан ташқари, Қозоғистон ва Россия ўртасида қуйидаги меморандумлар имзоланди:
- Энергетика вазирликлари ўртасида учта: «Кокшетау», «Семей» ва «Уст-Каменогорск» иссиқлик электр станцияларини қуриш бўйича ҳамкорлик тўғрисида;
- Қозоғистон Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлигининг Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш қўмитаси ҳамда Россия Меҳнат ва бандлик федерал хизмати ўртасида меҳнат инспекцияси масалалари бўйича ўзаро тушуниш ва ҳамкорлик тўғрисида.
Қозоғистон президенти телерадиомажмуаси ва ИТАР-ТАСС ўртасида ахборот ҳамкорлиги тўғрисидаги битим президентлар имзолаган яна бир ҳужжат бўлди.
Минтақалараро ҳамкорлик форумидаги нутқида Тоқаев Қозоғистон ва Россия ўртасидаги товар айирбошлаш бугунги кунда рекорд даражадаги 27 млрд долларга етганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, Қозоғистонда 20 минг рус компанияси фаолият юритмоқда. Россиядан мамлакат иқтисодиётига киритилган тўғридан-тўғри сармоя 20 млрд долларни ташкил этади.
Тоқаев икки давлат ўртасидаги энергетика соҳасидаги ҳамкорликнинг «ўсиб бораётган даражасини» қайд этди. «Яқинда Россия газининг Қозоғистон ҳудуди орқали Ўзбекистонга транзитини бошлагани муҳим воқеа бўлди. Бу лойиҳа Марказий Осиёда минтақавий барқарорлик ва энергетика хавфсизлигини мустаҳкамлашда муҳим роль ўйнайди», — деди у.
Қозоғистон раҳбари, шунингдек, икки давлат ўртасидаги ҳамкорликнинг муҳим йўналиши сақлаш инфратузилмасини, жумладан, лифтлар, сабзавот ва мева сақлаш омборларини ривожлантириш бўлиши кераклигини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, Қозоғистон ва Россияда логистика ва сақлаш тизимларидаги камчиликлар туфайли ўз қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг йўқотилиши 40 фоизни ташкил этади.
«Қозоғистон яқин келажакда иқлим назорати остидаги маҳсулотларни сақлаш қувватини 1 млн тоннага оширишни режалаштирмоқда. Бизнинг истиқболли бозорларимиз бор: Хитой, Ҳиндистон ва Яқин Шарқ. Уларнинг озиқ-овқатга бўлган эҳтиёжини ҳисобга олган ҳолда, „Шимол-Жануб“ транспорт коридорининг роли ҳам ортади. Ўзаро ҳамкорлигимизнинг устувор йўналишларидан бири Марказий Осиё орқали янги логистика йўналишларини ривожлантириш ва Хитойга мавжуд йўналишлар ўтказиш имкониятини ошириш бўлиши мумкин», — деди Тоқаев.
Президентлар музокаралар чоғида, Акорданинг таъкидлашича, нефть-газ саноати, машинасозлик, энергетика, транспорт-логистика, соғлиқни сақлаш ва маданий-гуманитар алоқалар каби соҳалардаги ҳамкорликни ҳам муҳокама қилдилар.
«Россия Қозоғистоннинг стратегик ҳамкори ва иттифоқчиси. Умумий тарих, мустаҳкам дўстлик, ўзаро ҳурмат ва ишончнинг бузилмас қадриятларига асосланиб, биз кўплаб соҳаларда ўзаро манфаатларни амалга оширишнинг ёрқин намунаси бўлган давлатлараро муносабатларни қурдик», — деди Тоқаев матбуот анжуманида.
«Бугунги музокаралар ҳақиқатан ҳам ишчанлик ва конструктив руҳда ўтди ҳамда жуда самарали бўлди. Биз икки томонлама алоқаларнинг бутун мажмуасини батафсил муҳокама қилдик… Ташриф давомидаги биргаликдаги ишларимиз натижалари, шубҳасиз, халқларимиз фаровонлиги йўлида кўп қиррали Россия-Қозоғистон муносабатларини янада ривожлантиришга хизмат қилади», — деди Россия президенти.

Президент России Владимир Путин 9 ноября прилетел в Астану с официальным визитом, в ходе которого прошли переговоры с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым в узком и расширенном составах, а также приняли участие в XIX форуме межрегионального сотрудничества обеих стран.
Как сообщает пресс-служба главы Казахстана, по итогам переговоров Токаев и Путин подписали совместное заявление к десятилетию принятия Договора между странами о добрососедстве и союзничестве в XXI веке, а также план сотрудничества на 2024−2026 годы.
Стороны согласовали план мероприятий:
- по развитию сотрудничества в области физической культуры и спорта на 2024−2026 годы;
- по взаимодействию Комитета государственных доходов Министерства финансов Казахстана и Федеральной таможенной службы России на 2024−2025 годы.
Кроме того, Казахстан и Россия подписали меморандумы:
- о сотрудничестве между министерствами энергетики по строительству трёх ТЭЦ: «Кокшетау», «Семей» и «Усть-Каменогорск»;
- о взаимопонимании и сотрудничестве по вопросам инспекции труда между Комитетом труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Казахстана и Федеральной службой по труду и занятости России.
Ещё одним документом, который подписали президенты, стало соглашение об информационном партнёрстве между Телерадиокомплексом президента Казахстана и ИТАР-ТАСС.
В своём выступлении на форуме межрегионального сотрудничества Токаев отметил, что товарооборот между Казахстаном и Россией на сегодня достиг рекордных показателей — 27 млрд долларов. По его словам, в Казахстане работают 20 тысяч российских компаний. Прямые инвестиции со стороны России в экономику страны составляют 20 млрд долларов.
Токаев подчеркнул «растущий уровень» сотрудничества двух стран в области энергетики. «Знаменательным событием стал недавний запуск транзита российского газа в Узбекистан по территории Казахстана. Данный проект играет ключевую роль в укреплении региональной стабильности и энергетической безопасности Центральной Азии», — сказал он.
Глава Казахстана также отметил, что важным направлением сотрудничества двух стран должно стать развитие инфраструктуры хранения, в том числе элеваторов, овоще- и фруктохранилищ. По его словам, потери собственной сельхозпродукции из-за недостатков систем логистики и хранения в Казахстане и России достигают 40%.
«Казахстан в ближайшее время планирует увеличить на 1 миллион тонн мощности по хранению продукции с климатическим контролем. У нас имеются перспективные рынки сбыта — Китай, Индия, страны Ближнего Востока. Учитывая их возрастающие потребности в продовольствии, будет усиливаться и роль транспортного коридора „Север — Юг“. Одним из приоритетов нашего взаимодействия может стать развитие новых направлений логистики через Центральную Азию и увеличение пропускной способности существующих маршрутов в Китай», — сказал Токаев.
В ходе переговоров президенты, как отмечает Акорда, также обсудили взаимодействия в таких сферах, как нефтегазовая промышленность, машиностроение, энергетика, транспорт и логистика, здравоохранение и культурно-гуманитарные связи.
«Россия — это стратегический партнёр и союзник Казахстана. Опираясь на незыблемые ценности общей истории, прочной дружбы, взаимного уважения и доверия, мы выстроили межгосударственные отношения, которые являются ярким примером воплощения в жизнь взаимных интересов во многих областях», — заявил Токаев на брифинге для СМИ.
«Сегодняшние переговоры прошли действительно в деловом и конструктивном ключе, были весьма результативными. Мы обстоятельно обсудили весь спектр двусторонних связей… Результаты нашей совместной работы в ходе визита, безусловно, будут способствовать дальнейшему развитию многоплановых российско-казахстанских отношений на благо наших народов, — сказал президент России.