Президент Шавкат Мирзиёев 9 ноябрь куни пахта-тўқимачилик кластерлари фаолиятини такомиллаштириш, қишлоқ хўжалиги тармоқларини қўллаб-қувватлаш ва ҳосилдорликни ошириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Учрашув аввалида давлат раҳбари дунёдаги бугунги зиддиятлар, савдодаги чекловлар иқтисодиётда ўз аксини топмай қолмагани, бу омиллар озиқ-овқат ва тўқимачилик экспортига салбий таъсир қилганини таъкидлади.
«Вазиятни жиловлаш учун ягона йўлимиз — бу қишлоқ хўжалигида ҳосилдорликни кескин ошириш ҳисобига таннархни камайтириш, чуқур қайта ишлаш ва қўшилган қиймат яратишга кўпроқ инвестиция жалб қилиш орқали экспортни кўпайтириш», — деди у.
Бунинг учун қишлоқ хўжалиги ва иқтисодий комплекснинг барча тармоқларини қўллаб-қувватлашнинг янгича ёндашувини жорий этиш зарур.
Давлат раҳбари боғдорчиликда 16 минг гектар боғ ва 10 минг гектар токзорнинг ҳосилдорлиги пастлигини қайд этди. Бу уларда гектаридан камида 3−5 минг доллардан, йилига ўртача 100 миллион доллар даромад йўқотилаяпти, дегани.
Шу боис энди ҳар бир туманда ҳоким бошчилигида қишлоқ хўжалиги, солиқ ва статистика ходимларидан иборат ишчи гуруҳ тузилиб, боғ ва токзорлар йилига камида бир марта хатловдан ўтказилади. Улар самарасиз деб топилса, ер солиғидан берилган имтиёз бекор қилинади ва солиқ тўлиқ ундириб олинади.
2024 йилдан бошлаб боғ ва токзорларга ҳосилдорлиги ва тушумига қараб, табақалашган ер солиғи ставкалари жорий қилинади.
Бундан ташқари, боғлардаги қатор ораларида ва томорқаларда озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш вазифаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Бугунги кунда паррандачиликда йилига 690 минг тонна гўшт ва 8,7 миллиард дона тухум етиштирилади. Сўнгги ойларда бу маҳсулотлар нархи сезиларли ошди. Озуқа муаммоси маҳсулот таннархини пасайтириш имконини бермаяпти. Шунинг учун 8 та йирик дон омбори ташкил этилиши айтилди.
Йиғилишда Ўзбекистонда биринчи тартибли парранда наслининг ота-оналик линияси йўқ, шу сабабли йилига 3 миллион бош жўжа импорт қилинмоқда. Бу насл ўзимизда бўлса, ишлаб чиқаришни 3 баробар ошириш, гўшт таннархини 10 фоизга камайтириш мумкин. Энг муҳими, йилига 50 миллион долларлик инкубацион тухум ва наслли жўжалар экспорт қилиш имкони пайдо бўлади. Шу борада АҚШ компаниялари билан келишувга эришиш вазифаси қўйилди, дейилади хабарда.
Президент 25 та туманда чорва кластерлари ташкил этиш, сут етиштирувчи ва қайта ишловчи корхоналарни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берди. Шунингдек, балиқ етиштиришни кўпайтириш, Cловения тажрибаси асосида ҳовузлар барпо этиш масалаларини ҳам айтиб ўтди.
Шавкат Мирзиёев халқаро молия ташкилотларидан жалб қилинган маблағлар тўлиқ йўналтирилмаётганини таъкидлади. Маблағлар 20−25 йилга жалб қилинган бўлса-да, банклар томонидан тадбиркорларга 5−7 йилга ажратилмоқда. Кредит бериш учун лойиҳаларни кўриб чиқиш муддати бир йилгача чўзилмоқда. Маблағлардан фойдаланиш йўналишлари чеклангани сабабли тадбиркорларда қизиқиш кам.
Шу боис бу ресурсларни банклар учун ҳам, тадбиркорлар учун ҳам жозибадор шартларда ажратиш кераклиги таъкидланди. Қишлоқ хўжалиги лойиҳаларига бериладиган кредитлар муддати 3 йиллик имтиёзли давр билан 15 йилгача узайтирилиши, улар 2 ойгача муддатда кўриб чиқилиши белгиланди.
Қишлоқ хўжалиги вазирлигига халқаро молия ташкилотлари, бюджет ва банклар ажратаётган маблағларнинг мақсадли ишлатилиши бўйича ички аудит хизматини ташкил қилиш топширилди.
Президент бюджетга тушумларни таъминлаш масаласига ҳам эътибор қаратди. Бу борада айрим туман ва шаҳарларда оқсоқликка йўл қўйилаётгани, даромадлар ҳажми ишлаб чиқариш, экспорт ва инвестицияларга мос эмаслиги кўрсатиб ўтилди.
Куз-қиш мавсумига жиддий тайёргарлик кўрилгани таъкидланиб, ҳудудларга табиий газ етказиб бериш ва ҳисобини юритиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.
Ўша йиғилишда фермерларга фаолиятида қисман эркинлик берилиши маълум бўлди. Президент фермерлар бир вилоят ичидаги хоҳлаган кластери билан шартнома тузиш ва ортиқча ҳосилни биржа орқали сотиш ҳуқуқига эга бўлишини айтди.
Ўзбекистоннинг балл бонитети паст, сув оғир бўлган ва ҳосилдорлиги 30 центнердан ошмайдиган ҳар бир вилоятдаги 1 тадан туманда 70−80 центнердан юқори ҳосил берадиган пахта уруғини четдан олиб келишга рухсат этилади. Айрим тўқимачилик корхоналарига имтиёзлар берилади.

Президент Шавкат Мирзиёев 9 ноября провёл совещание по вопросам совершенствования деятельности хлопково-текстильных кластеров, поддержки и повышения производительности отраслей сельского хозяйства Узбекистана.
В начале встречи глава государства отметил, что конфликты в мире, ограничения в торговле и девальвация валюты в основных странах-партнёрах изменили планы Узбекистана, поставленные в начале года, что негативно сказалось на экспорте продуктов питания и текстиля.
«Единственный способ обуздать ситуацию — снизить себестоимость за счёт резкого повышения урожайности сельского хозяйства и увеличить экспорт за счёт привлечения большего объёма инвестиций в глубокую переработку и добавление стоимости», — заявил он.
Для этого необходимо внедрять новые подходы, инструменты поддержки сельского хозяйства и всех секторов экономического комплекса.
Глава государства отметил, что 16 тысяч гектаров садов и 10 тысяч гектаров виноградников имеют низкую продуктивность. Это означает, что они теряют как минимум 3000−5000 долларов на гектар, в среднем 100 млн долларов в год.
В каждом районе под руководством хокима поручено сформировать рабочую группу с участием специалистов сельского хозяйства, органов налоговой службы и статистики, которая будет проводить инвентаризацию садов и виноградников не реже одного раза в год. Если они будут признаны неэффективными, льгота, освобождающая их от земельного налога, будет отменена, налог будет взыскан в полном объёме.
С 2024 года будут введены дифференцированные ставки земельного налога для садов и виноградников в зависимости от продуктивности и урожайности.
Кроме того, затронуты задачи выращивания продовольственных культур между рядами в садах и на приусадебных землях.
Сегодня в птицеводстве ежегодно производится 690 тысяч тонн мяса и 8,7 миллиарда яиц. Цены на эту продукцию значительно выросли за последние месяцы. Проблема с кормами не позволяет снизить себестоимость продуктов. Поэтому поручено организовать 8 крупных зернохранилищ и выделить 230 млрд сумов субсидий на производство мяса.
На совещании отмечалось, что в Узбекистане отсутствует чистая линия родительского стада птицы первого порядка, вследствие чего приходится импортировать 3 миллиона цыплят. Получение такой линии позволит увеличить производство в 3 раза и снизить себестоимость курятины на 10%, экспортировать инкубационные яйца и цыплят на 50 млн долларов в год. В связи с этим поставлена задача достичь соответствующего соглашения с компаниями США, говорится в сообщении.
Президент дал указания по созданию животноводческих кластеров в 25 районах, господдержке предприятий по производству и переработке молока. Также были затронуты вопросы увеличения производства рыбы, строительства водоёмов на основе опыта Словении.
Шавкат Мирзиёев заявил, что средства, привлечённые от международных финансовых организаций, для аграрной отрасли не используются в полной мере. Хотя эти средства привлекаются на 20−25 лет, банки выделяют их предпринимателям на 5−7 лет. Срок рассмотрения проектов для предоставления кредита увеличился с шести месяцев до 1 года. Из-за ограниченности направлений использования эти ресурсы малоинтересны предпринимателям.
Поэтому эти ресурсы должны распределяться на привлекательных как для банков, так и для предпринимателей условиях. Президент принял решение, что срок кредитов на сельскохозяйственные проекты будет продлён до 15 лет с трёхлетним льготным периодом, а их рассмотрение сократится до 2 месяцев.
Министерству сельского хозяйства поручено организовать службу внутреннего аудита по целевому использованию средств, выделенных международными финансовыми организациями, бюджетом и банками.
Президент также заявил о важности обеспечения поступлений в бюджет. В частности, в некоторых районах и городах размеры поступлений не соответствуют росту объёмов производства, экспорта и инвестиций в этих регионах.
К осенне-зимнему сезону поручено провести серьёзную подготовку, в связи с чем перед ответственными лицами поставлены задачи по обеспечению регионов природным газом и упорядочению учёта его потребления.
На этом же совещании стало известно, что фермерам предоставят частичную свободу в деятельности. Президент сообщил, что они получат право заключать контракт с любым кластером в пределах одной области и продавать излишки урожая через биржу.
В одном районе каждой области Узбекистана, где низкий бонитет почвы, проблемы с водой и урожайность не превышает 30 центнеров, разрешат ввозить зарубежные семена хлопчатника с урожайностью более 70−80 центнеров, сказал президент. Некоторым текстильным предприятиям предоставят льготы.