12 октябрь куни Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар Янгихаёт туман суди пиёдани уриб юборган ҳайдовчига нисбатан ҳукм чиқарди. «Газета.uz» Ўзбекистон Олий суди сайтига жойлаштирилган суд қарорини ўрганди.
Иш материалларига кўра, судланувчи Ш. П. Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳузуридаги Мактабгача таълим агентлигининг Молия, иқтисодиёт ва давлат-хусусий шериклик бошқармаси бошлиғи лавозимида ишлаган. У 18 июль куни ҳибсга олинган.
Бахтсиз ҳодиса 4 июнь куни тахминан соат 20:30 да содир бўлган. Суд қарорида қайд этилганидек, ҳайдовчи маст ҳолатда Nexia русумли автомашинасини Янгиҳаёт тумани Давлатобод кўчаси бўйлаб 50−60 км/соат тезликда ҳайдаб кетаётиб, йўлни кесиб ўтаётган пиёда Л.O.ни уриб юборган.
Аёл шифохонага етказилган, бироқ жонлантириш бўлимида вафот этган. Тиббий экспертиза хулосасида унинг ўлимига оғир тан жароҳатлари, жумладан, ёпиқ бош мия жароҳати, мияга қон қуйилиши, кўкрак қафасининг шикастланиши, умуртқа поғонасининг синиши, 10 қовурға, орқа мия, ўпка, пастки оёқларнинг ёрилиши ва бошқа кўплаб жароҳатлар сабаб бўлгани айтилади. Экспертиза ўлимга тўқнашув сабаб бўлганини қайд этди.
Суд-автотехник экспертизаси хулосасига кўра, ҳайдовчи тормозни кескин босиб, авариянинг олдини олиш имкониятига эга бўлган.
Судда судланувчи 50−60 км/соат тезликда ҳаракатланиб кетаётиб, «дарахтлар ортидан чиқиб қолган» аёлни уриб юборган. Айбланувчининг айтишича, воқеа содир бўлганидан сўнг ундан 3−4 метр ўтиб тўхтаган. Аёлнинг нафас олаётганини кўриб, тез ёрдам чақиради ва жабрланувчини касалхонага юборади, ўзи эса воқеа жойида қолади.
Айбланувчи шунингдек, ЙТҲ содир бўлган жойда пиёдалар ўтиш жойи йўқлигини, у ҳодиса жойидан 100 метрча пастда бўлганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, пиёдани кўриш ва авариянинг олдини олиш имкониятига эга бўлмаган. Шу билан бирга, ўша куни тушлик пайтида спиртли ичимлик истеъмол қилгани, аммо маст бўлмаганини таъкидлаган. Айбланувчининг сўзларига кўра, воқеа содир бўлганидан кейин ЙҲХХ ходимлари унга алкоголли мастлик тестини ўтказишни таклиф қилмаган, бироқ ўзи спиртли ичимлик истеъмол қилганини тан олган.
Шунингдек, унинг қариндошлари етказилган зарарни қоплаш учун суд департаментининг депозит ҳисоб рақамига 100 млн сўм ўтказиб, жабрланувчига ёрдам кўрсатганини айтди.
Эркак ўз айбига қисман иқрор бўлди, бироқ авариявий ҳолатда пиёданинг ўзи ҳам айбдор эканлигини кўрсатди. У суддан вояга етмаган фарзандлари борлигини, шунингдек, ойига 10 млн сўм тўланадиган ипотека кредити борлигини инобатга олиб, жазони енгиллаштиришни сўради.
Суд мажлисида марҳуманинг қизи сўзга чиқиб, онасидан бошқа яқин қариндоши йўқлигини айтди. Унинг сўзларига кўра, агар судланувчи ҳақиқатан ҳам 50−60 км/соат тезликда ҳаракатланса, онаси бунчалик оғир тан жароҳати олмаган ва вафот этмаган бўларди. У 100 млн сўмни олишдан бош тортди ва судланувчини қонун доирасида жазолашни сўради.
Суд залида ИИББ ЙҲХХ инспектори ҳайдовчи спиртли ичимлик истеъмол қилганини инкор этса-да, оғзидан алкоголь ҳиди келиб турганини айтди. Шундан сўнг, ходимлар судланувчини кўрикдан ўтказиш учун наркология клиникасига олиб кетишган. Бошқа бир ходим эса гуруҳда алкоголизатор йўқлигини маълум қилди ва ҳайдовчидан спиртли ичимлик ҳиди келган-келмаганини билмаслигини айтди.
Суд қарорида қайд этилишича, судланувчининг воқеа содир бўлгунга қадар пиёдани кўрмагани ҳақидаги важлари бутунлай рад этилган, чунки тергов давомида у уни кўрганини, бироқ тормоз боса олмаганини айтган, шунингдек, йўлнинг ушбу қисми яхши ёритилган бўлган.
Судья Завқиддин Ярашев судланувчини Жиноят кодексининг 266-моддаси 2-қисми «а» банди (транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш одам ўлимига сабаб бўлса, муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиб, етти йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади) билан айбдор деб топди ва унга нисбатан 3 йил муддатга транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилиш билан 4 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлади.

Янгихаётский районный суд по уголовным делам Ташкента 12 октября вынес приговор в отношении водителя, сбившего насмерть пешехода. «Газета.uz» изучила судебное решение на сайте Верховного суда Узбекистана.
Согласно материалам делам, подсудимый Ш. П. работал начальником Управления финансов, экономики и государственно-частного партнёрства Агентства дошкольного образования при Министерстве дошкольного и школьного образования. Он был заключён под стражу 18 июля.
Наезд произошёл 4 июня в примерно 20:30. Как говорится в решении суда, водитель, находясь в состоянии алкогольного опьянения, управлял автомобилем Nexia, ехавшим по улице Давлатабад в Янгихаётском районе со скоростью 50−60 км/ч, и сбил женщину-пешехода Л. О, которая переходила дорогу.
Женщину доставили в больницу, она скончалась в реанимации. В заключении судебно-медицинской экспертизы говорится, что её смерть наступила в результате полученных тяжёлых травм, включая закрытую черепно-мозговую травму, кровоизлияние в мозг, травму грудной клетки, перелом позвоночника, 10 рёбер, разрыв спинного мозга, лёгких, голени и многочисленные другие травмы. Экспертиза установила, что смерть наступила вследствие наезда.
Согласно выводу судебной автотехнической экпертизы, у водителя была возможность резко нажать на тормоз и предотвратить ДТП.
В суде подсудимый рассказал, что в тот день на приборной панели автомобиля загорелся сигнал Check (Проверить двигатель), и поэтому он отправился в автосервис, который находится на улице Давлатабад в Янгихаётском районе. По его словам, он ехал со скоростью 50−60 км/ч и сбил женщину, которая «вышла из-за деревьев». Обвиняемый заявил, что после аварии остановился в 3−4 метрах от неё. Увидев, что она ещё дышит, вызвал скорую помощь и отправил пострадавшую в больницу, а сам оставался на месте происшествия.
Подсудимый также утверждал, что на месте аварии не было пешеходного перехода, который находился на 100 метров ниже по дороге. По его словам, у него не было возможности увидеть пешехода и предотвратить ДТП. По его словам, в тот день за обедом он употреблял алкоголь, однако не был в нетрезвом состоянии. Подсудимый сказал, что после аварии сотрудники УБДД не предложили ему пройти проверку на алкогольное опьянение, а он сам признался, что выпил спиртной напиток.
Он также сообщил, что его родные перечислили 100 млн сумов на депозитный счёт судебного департамента для возмещения ущерба и оказали помощь пострадавшей.
Мужчина частично признал свою вину, но указал, что аварийная ситуация сложилась в том числе и по вине самого пешехода. Он просил суд смягчить наказание с учётом того, что у него есть несовершеннолетние дети, а также ипотечный кредит с ежемесячной оплатой в 10 млн сумов.
На судебном заседании выступила дочь погибшей, заявив, что у неё нет близких родственников, кроме матери. По её словам, если бы подсудимый действительно ехал со скоростью 50−60 км/ч, то её мать не получила бы такие тяжёлые травмы и не погибла. Она отказалась брать 100 млн сумов и попросила наказать подсудимого в соответствии с законом.
В зале суда инспектор СБДД ГУВД заявил, что у водителя изо рта шёл сильный запах алкоголя, хотя он опровергал, что употреблял спиртные напитки. После этого сотрудники доставили подсудимого в наркологический диспансер для проведения экспертизы. Другой сотрудник сообщил, что у группы не было алкотестера, и он сказал, что не знает, был ли запах алкоголя от водителя или нет.
В решении суда отмечено, что доводы подсудимого о том, что он не видел пешехода до происшествия, полностью опровергаются, поскольку во время следствия он говорил, что видел её, но не смог затормозить, а также улица на этом участке дороги была освещена.
Судья Завкиддин Ярашев признал подсудимого виновным по пункту «а» части 2 статьи 266 Уголовного кодекса (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлёкшее смерть человека / наказывается лишением свободы до 7 лет с лишением определённого права) и приговорил к 4 годам 6 месяцам лишения свободы с лишением права управлять транспортными средствами в течение 3 лет.