11 ноябрь, шанба куни «Потребител.уз» гуруҳи аъзоси бир кеча-кундузда Octobank (собиқ «Равнақ-банк») томонидан чиқарилган Humo картасидан бир нечта транзакциялар орқали катта миқдорда пул ечиб олингани ҳақида хабар берди.
Аёл илова қилган скриншотлардан Unired жўнатувчисидан унинг мобил телефонига банк картасидан пул ечиб олишни тасдиқлаш учун бир неча марта код юборилганини кўриш мумкин. Муаллифнинг сўзларига кўра, у кодларни ҳеч кимга бермаган. Бироқ скриншотлардан олинган маълумотларга кўра, учта операцияда картадан қарийб 43 млн сўм ҳисобдан ечиб олинган.
Кейинчалик пост муаллифининг картасини чиқарган Octobank ушбу ҳолатга изоҳ берди. Банк ходимлари воқеани ўрганиб чиқиб, пул ўтказмалари бўйича операциялар Unired Mobile иловаси орқали амалга оширилгани, барча транзакциялар Unired Mobile`дан юборилган SMS-кодлар ёрдамида тасдиқланганини аниқлаган.
«Octobank`даги фирибгарликка қарши тизимда барча эҳтимолий камчиликлар ёки нотўғри ишлаш ҳолатлари истисно қилинган», — дейилади хабарда. Банкнинг қўшимча қилишича, мижознинг ҳисоб рақами фирибгарларга қарши дастурий таъминот билан ҳимояланган бўлса ҳам, оғзаки, ёзма, зарарли дастурий таъминот, сохта фишинг сайтлари орқали мижознинг ўзига етказилган SMS-кодлар энг заиф нуқталардан бири ҳисобланади.
«Газета.uz»га ҳам худди шундай шароитда ва уларнинг хабарисиз карталаридан пул ечиб олинган ўқувчилардан хабарлар келиб тушди.
Виктория исмли ўқувчининг маълум қилишича, 11 ноябрга ўтар кечаси унинг Tenge Bank томонидан чиқарилган Humo картасидан учта ўтказма орқали 19,7 млн сўм ечиб олинган. У буни эрталабга келибгина билган.
Биринчи ҳолатда бўлгани каби, у ҳам Unired жўнатувчисидан, шунингдек, OFB-ex`дан (гап OFB Express ҳақида кетаётган бўлиши мумкин) хабарлар олган. Викториянинг аниқлик киритишича, бундай номдаги иловалардан ҳеч бири унинг телефонига ўрнатилмаган.
Бироз кейинроқ унинг турмуш ўртоғи ўз телефонига Unired дастурини ўрнатган. «Бу дастурда Humo картаси ҳақидаги ҳамма маълумотлар бор экан, телефон рақамим остида эса [нотаниш кишининг] исми ёзилган. Шунингдек, ушбу дастурдан [бошқа бир нотаниш]нинг картасига 19,7 млн сўм ўтказилгани кўринди. Кейинчалик бу Tenge Bank`да ҳисоб рақамларига эга бўлган ҳақиқий одамлар эканлиги маълум бўлди», — деб ёзади Виктория.
Яна бир ўқувчимиз Сергей 11 ноябрга ўтар кечаси Unired иловаси орқали InfinBank ва Ўзмиллийбанк томонидан чиқарилган ҳар иккала HUMO картасидан тўртта транзакцияда жами 74 млн сўм пул ўтказмалари амалга оширилганини айтди. Кечаси, аввалги ҳолатларда бўлгани каби, Сергей ҳам SMS орқали келган кодларни ҳеч кимга бермаган.
Юқорида тилга олинган Unired иловаси Universalbank банкига тегишли. Сергей, шунингдек, изоҳ олиш мақсадида ушбу банк билан боғланганини айтди.
«Банк ходимларидан иловада хавфсизлик алгоритмлари йўқлигини (одам кечаси иловани юклаган, унга банк картасини улаган ва картадаги барча маблағларни чиқариб юборган, банк эса шубҳали операция деб ҳисобламаяпти), шунингдек, кунлик чекланган лимит 10000 доллар эканини билдим. Банк ходимларининг айтишича, исталган шахс идентификациядан ўтиши мумкин (менинг ҳолатимда маълум бир [бегона] ўтган) ва карта эгасининг мослигини текширмасдан туриб исталган картани қўшиши мумкин», — деб ёзади ўқувчимиз.
Ўқувчиларимиздан Диёрбекнинг хабар беришича, 11 ноябрга ўтар кечаси унга ўзи сўрамаган транзакцияларни тасдиқлаш кодлари бир неча марта юборилган. Шундан сўнг унинг «Қишлоқ қурилиш банк» картасидан 18,7 млн сўм, «Халқ банк» картасидан 2,8 млн сўм миқдоридаги пул маблағлари ҳисобдан чиқарилган.
«Unired`даги ҳисобимга киришга ҳаракат қилдим ва бунга муваффақ бўлдим. Ўз аккаунтимга кирганимда, у меники эмас, балки [нотаниш] номидаги бошқа паспорт билан идентификациядан ўтган экан», — деб ёзади Диёрбек.
Юқорида келтирилган ҳар учала ҳолатда ҳам ўқувчилар тунда ухлаётганини таъкидлашди (барча санаб ўтилган ҳолатларда транзакциялар эрталаб соат 2:00 дан 6:00 гача амалга оширилган) ва кодларни ҳеч кимдан сўрамаган ёки ҳеч кимга ўтказмаган. Жабрланувчилар ҳуқуқ-тартибот идораларига ариза беришган.
«Газета.uz» ўқувчиларидан рухсатсиз пул ўтказмаларидан камида 16 киши жабр кўргани, уларга етказилган зарар миқдори қарийб 1 млрд сўмни ташкил этгани ҳақида маълумот олди. Ҳозирча бу маълумотга давлат идораларидан аниқлик киритиб бўлмади.
Аввалроқ Марказий банк ва Humo тўлов тизими банклардан бирига хакерлар томонидан бузиб кирилганини рад этган эди.
«Ушбу маълумотлар ёлғон ва ҳақиқатга тўғри келмайди. Humo тўлов тизими барча хавфсизлик талабларига жавоб беради ва тизимга бевосита ҳеч қандай киберҳужум содир бўлмаган», — дея қайд этди Humo.

Центральный банк Узбекистана прокомментировал сообщения в социальных сетях о том, что в результате хакерской атаки произошёл взлом серверов, благодаря которому мошенники имели все доступы к картам в приложении одного из банков страны.
В этих сообщениях говорилось, что хакеры, взломав карты одного из банков страны, украли 57 млрд сумов. Эти деньги они якобы обменяли на криптовалюту и вывели из страны.
«Данная информация не соответствует действительности. Сообщаем, что на банки и платёжные системы не совершались кибератаки, и в настоящее время деятельность коммерческих банков и платёжных систем соответствует всем требованиям безопасности», — заявили в ЦБ.
Национальный межбанковский процессинговый центр (оператор Humo) также отреагировал на сообщения о том, что якобы хакеры атаковали банки Узбекистана и похитили крупную сумму денег с карт Humo.
«Данная информация является ложной и не соответствует действительности. Платёжная система Humo отвечает всем требованиям безопасности и никакой кибератаки на систему не происходило», — подчеркнули в центре.
Указанные сообщения распространились в соцсетях 14 ноября. Однако ещё раньше появилась информация о людях, которые действительно пострадали от действий неизвестных. С их карт без ведома были сняты крупные суммы. Защита из SMS-кодов, которые приходят на телефон самому владельцу карты, не стала препятствием.
Пострадавшие
В субботу, 11 ноября, в группе «Потребитель.уз» одна из участниц сообщила, что с её карты Humo, выпущенной Octobank (бывший «Равнак-банк»), ночью в несколько транзакций сняли крупную сумму денег.
На приложенных ею скриншотах видно, что от отправителя Unired на её мобильный телефон несколько раз пришёл код для подтверждения списания денег с банковской карты. По словам автора, она никому не передавала коды. Тем не менее, согласно информации со скриншотов, с карты в три транзакции было списано почти 43 млн сумов.
Позже Octobank, выпустивший карту автора поста, прокомментировал этот инцидент. Сотрудники банка изучили инцидент и выяснили, что операции по переводу средств были произведены через приложение Unired Mobile, все транзакции были подтверждены с помощью SMS-кодов, отправленных со стороны Unired Mobile.
«Все возможные недочёты или неправильная работа системы защиты от мошенников в Octobank, исключены», — говорится в сообщении. В банке добавили, что хотя счета клиентов защищены программным обеспечением (ПО) против мошенников, «одним из слабых мест является SMS-код, переданный устно, письменно, через вредоносное ПО, через поддельные фишинговые сайты самим клиентом».
«Газета.uz» также получила сообщения от читателей, с чьих карт при схожих обстоятельствах и без их ведома были сняты деньги.
Читательница Виктория рассказала, что с её карты Humo, выпущенной Tenge Bank, в ночь на 11 ноября сняли 19,7 млн сумов тремя транзакциями. Она обнаружила это только утром.
Как и в первом случае, ей приходили сообщения от отправителя Unired, а также OFB-ex (возможно, речь идёт о приложении OFB Express). Виктория уточнила, что ни одно из приложений с такими названиями на её телефоне не установлено.
Немного позже супруг читательницы установил программу Unired на свой телефон. «Оказалось, что в данной программе отобразились все данные карты Humo, а под моим номером телефона значилось имя [постороннего человека]. Также из этой программы было видно, что 19,7 млн сумов были переведены на карту [другого постороннего человека]. Впоследствии выяснилось, что это реальные люди, которые имеют счета в Tenge Bank», — пишет Виктория.
Ещё один наш читатель Сергей рассказал, что в ночь на 11 ноября с обеих его карт Humo, выпущенных банками InfinBank и НБУ через приложение Unired, были совершены переводы на общую сумму 74 млн сумов четырьмя транзакциями. Ночью, как и в предыдущих случаях, приходили SMS-сообщения с кодами, которые Сергей никому не передавал.
Приложение Unired, упомянутое выше, принадлежит банку Universalbank. Сергей также рассказал, что обратился в этот банк за разъяснениями.
«От сотрудников банка узнал, что приложение не имеет алгоритмов безопасности (человек ночью скачал приложение, добавил карты банка и сразу вывел все деньги с карт, банк не считает подозрительной операцией), также заградительный лимит 10000 долларов в день. Сотрудники банка сообщили, что идентификацию может пройти любой человек (в моем случае прошёл некий [посторонний человек]) и добавить любые карты без проверки соответствия владельца карты», — пишет наш читатель.
Читатель Диёрбек сообщил, что в ночь на 11 ноября ему несколько раз отправили коды подтверждения на транзакции, которые он не запрашивал. После этого с его карты банка Qishloq Qurilish Bank списались деньги в размере 18,7 млн сумов, а с карты Xalq Bank — в размере 2,8 млн сумов.
«Я попытался войти в свой аккаунт в Unired, и у меня получилось это сделать. Когда я зашёл на свой аккаунт, там была пройдена идентификация с другим паспортом на имя [постороннего человека], а не с моим», — пишет Диёрбек.
Все трое читателей, чьи истории описаны выше, подчёркивают, что спали ночью (во всех перечисленных случаях транзакции проводились с 2:00 до 6:00 утра), не запрашивали и никому не передавали коды.
Кроме того, специалист по IT-безопасности Алексей Мухамедов рассказал «Газете.uz», что ознакомился с мобильным телефоном читательницы Виктории и проверил его на наличие троянов (вредоносных программ, которые позволяют посторонним проникнуть на заражённые устройства) и рутирование (получение администраторских прав операционной системы телефона). Следов взлома он не обнаружил.
Пострадавшие подали заявления в правоохранительные органы.
От читателей «Газета.uz» получила информацию, что от несанкционированных переводов денег пострадали по меньшей мере 16 человек, сумма нанесённого им ущерба составляет порядка 1 млрд сумов. Уточнить эту информацию в государственных органах пока не удалось.