15 ноябрь куни БМТнинг Чўлланишга қарши кураш тўғрисидаги конвенцияси (CRIC-21 UNCCD) ижросини кўриб чиқиш қўмитасининг 21-сессияси доирасида Самарқандда ялпи мажлис бўлиб ўтди. Бу ҳақда Ўзбекистон Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Тадбирда Ўзбекистон экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазири Азиз Абдуҳакимов, Сент-Луис Қишлоқ хўжалиги, балиқчилик, озиқ-овқат хавфсизлиги ва қишлоқ тараққиёти вазири Алфред Проспер, UNCCD COP15 раиси Ален-Ришар Донваи, Саудия Арабистони Қироллиги атроф-муҳитни муҳофаза қилиш вазири ўринбосари, UNCCD COP16 янги раиси Усама Иброҳим Фақиҳ, UNCCD ижрочи котиби Иброҳим Тиау, ИҲТ бош котиби ўринбосари Ҳусейн Авни Бижакли ва хорижий делегатлар вакиллари иштирок этди.
«Ўзбекистон учун кучайиб бораётган қум ва чанг бўронлари муаммоси ҳар қачонгидан ҳам долзарбдир. Чунки мамлакат ҳудудининг катта қисми дашт ва чўллардан иборат. Ушбу муаммоларни ҳал қилиш учун барча даражаларда комплекс чора-тадбирлар кўриш керак», — деди Азиз Абдуҳакимов ўз нутқида.
Вазир Марказий Осиё мамлакатлари атроф-муҳитни муҳофаза қилиш вазирлари билан платформа яратганини маълум қилди. «Бугун мен ушбу платформани кенгайтириш ва қўшни ҳудудлардаги сиёсатчиларнинг кенг доирасини бирлаштиришни таклиф қиламан», — дея қўшимча қилди у.
«Қум ва чангдан иборат қора булутларнинг ёпирилиб келиши, йўлидаги ҳамма нарсани ютиб юбораётгани ва куннинг тунга айланиши табиатдаги энг ҳайратланарли манзаралардан биридир. Бу Шимолий ва Марказий Осиёдан Африканинг жануби-ғарбий қисмигача бўлган ҳамма жойда тартибсизликни келтириб чиқараётган хавфли ҳодисадир, — деди БМТнинг чўлланишга қарши кураш бўйича конвенцияси ижрочи котиби Иброҳим Тиау. — Қум ва чанг бўронлари барқарор ривожланишга эришиш учун катта муаммо туғдирмоқда. Бироқ, бу хавфни янада оғирлаштириш ҳам, бартараф этиш ҳам инсонларнинг қўлида».
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузуридаги Гидрометеорология илмий-тадқиқот институти ходими Баҳриддин Нишонов ҳаво ифлосланишини мониторинг қилишнинг замонавий тизимлари муҳим эканлигини таъкидлади.
«Тадқиқотларга кўра, Марказий Осиё ва Хитой атмосферага чанг чиқариш бўйича дунё миқёсида (Саҳройи Кабир чўлидан кейин) иккинчи ўринда туради — бу умумий миқдорнинг тахминан 20 фоизига тенг. Ўзбекистонда шаҳар ва аҳоли пунктларининг атмосфера ҳавосидаги чанг ва майда дисперс заррачаларнинг (РМ1, РМ2,5, РМ10) кўриш диапазони ва концентрациясини реал вақт режимида кузатиш имконини берувчи автоматик метеорологик станциялар ва ҳавонинг ифлосланишини автоматик назорат қилувчи станциялар ўрнатилган. Чанг ва қум бўронларини кузатиш ва прогноз қилиш имкониятларини кучайтириш ушбу ҳодисаларнинг салбий оқибатларини камайтиришга ёрдам беради», — деди у.
Таъкидланишича, БМТнинг Чўлланишга қарши кураш тўғрисидаги конвенциясига (UNCCD) кўра, қум ва чанг бўронлари етарлича эътибор берилмаган муаммо бўлиб, ҳозирда дунёнинг баъзи жойларида «сезиларли даражада» кенг тарқалган.
Ҳар йили атмосферага Гизадаги 350 та пирамида оғирлигига тенг бўлган икки млрд тонна қум ва чанг тарқалади. UNCCD экспертларининг фикрича, бу ҳодисанинг 25 фоиздан ортиғи инсон фаолияти билан боғлиқ. Зарар Шимолий ва Марказий Осиёдан Саҳрои Кабир, Жанубий Африкагача бўлган мамлакатларда содир бўлади, уларнинг инсон саломатлигига таъсири ҳали ҳам етарлича баҳоланмаган.
UNCCD, ФАО ва ҳамкорларнинг қум ва чанг бўронлари ҳамда уларнинг омиллари ҳақидагитўпламидачангли қум бўронлари маълумотларини тўплаш ва баҳолаш, мониторинг қилиш ва эрта огоҳлантириш, юмшатиш ва тайёргарлик, шунингдек, субмиллий, миллий, минтақавий ва глобал даражадаги антропоген манбаларни хариталаш ва юмшатиш методологиялари борасида керакли тавсиялар бериб ўтилган.
БМТнинг Чўлланишга қарши кураш конвенцияси (UNCCD) 1992 йилда Рио-де-Жанейрода бўлиб ўтган Ер саммитида ишлаб чиқилган учта конвенциядан биридир. БМТ Бош Ассамблеяси конвенцияни 1994 йилда таъсис этган. Бу атроф-муҳит ва ривожланишни ердан барқарор фойдаланиш билан боғлайдиган ягона қонуний кучга эга халқаро шартномадир. UNCCDнинг 197 томони (чўлланишдан жабрланган 169 томон) ер унумдорлигини сақлаш ва тиклаш ҳамда энг заиф экотизимлар жойлашган қурғоқчил, ярим қурғоқчил ва қуруқ субнам ҳудудларда қурғоқчилик оқибатларини юмшатиш учун биргаликда ишлайди.

Пленарное заседание по обсуждению проблем песчано-пыльных бурь (ППБ) прошло в Самарканде 15 ноября в рамках 21-сессии Комитета по реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC-21 UNCCD), сообщила пресс-служба Министерства экологии, окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
В мероприятии приняли участие министр экологии, окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов, исполнительный секретарь UNCCD Ибрагим Тиау, заместитель генерального секретаря ОЭС Гусейн Авни Бичакли и другие.
«Для Узбекистана проблема песчаных и пыльных бурь, которые становятся все более частыми и интенсивными, является актуальной как никогда. Для решения этих проблем необходимо предпринять комплексные действия на всех уровнях», — отметил Абдухакимов во вступительной речи.
Он сообщил о создании специальной платформы для обсуждения с министрами окружающей среды стран Центральной Азии. «Предлагаю сегодня расширить эту платформу и объединить более широкий круг политиков из соседних регионов», — добавил министр.
«Вид несущихся тёмных туч песка и пыли, поглощающих все на своём пути и превращающих день в ночи — одно из самых внушающих страх зрелищ в природе. Это опасное явление, которое приводит к хаосу повсюду — от Северной и Центральной Азии до Африки южнее Сахары», — заявил Ибрагим Тиау.
«Песчаные и пыльные бури представляют собой серьёзную проблему для достижения устойчивого развития. Однако песчаные и пыльные бури как усугубляются в результате деятельности человека, так и могут быть уменьшены благодаря его действиям», — добавил он.
Руководитель лабораторией исследования качества поверхностных вод НИИ Гидрометеорологии Бахриддин Нишонов заявил, что, согласно исследованиям, Центральная Азия и Китай занимают второе место в глобальном масштабе (после пустыни Сахара) по выбросу пыли в атмосферу — порядка 20% от общего количества. Он отметил значимость современных систем мониторинга загрязнения атмосферного воздуха.
«В целях мониторинга пыльных бурь гидрометеорологическая сеть Узбекистана оснащается автоматическими метеорологическими станциями и автоматическими станциями мониторинга загрязнения атмосферного воздуха, позволяющими в режиме реального времени осуществлять мониторинг дальности видимости и концентрации пыли и мелких дисперсных частиц (РМ1, РМ2,5, РМ10) в атмосферном воздухе городов и населённых пунктов. Усиление потенциала в области мониторинга и прогнозирования ППБ послужит вкладом в снижение негативных последствий этого явления», — подчеркнул Нишонов.
По данным UNCCD, два миллиарда тонн песка и пыли, равные по весу 350 великим пирамидам в Гизе, ежегодно попадают в атмосферу. Песчаные и пыльные бури значительно усилились в ряде регионов по всему миру, в более чем 25% случаях это явление связано с деятельностью человека, отмечает UNCCD. В частности, проблема усугубляется плохим управлением земельными и водными ресурсами, засухами и изменением климата, считают эксперты.
По прогнозу Всемирной метеорологической организации, в конце текущего столетия прогнозируется значительное увеличение выбросов пыли по мере сильного потепления на всей территории от пустынь Гоби и Такламакан на востоке Азии до Центральной Азии.
Конвенция ООН по борьбе с опустыниванием (КБО ООН) — одна из трёх конвенций, разработанных на Саммите Земли в 1992 года в Рио-де-Жанейро. Генассамблея ООН учредила конвенцию в 1994 году. Это единственное юридически обязательное международное соглашение, связывающее окружающую среду и развитие с устойчивым землепользованием. 197 сторон КБО ООН (169 сторон, затронутых опустыниванием) совместно работают над сохранением и восстановлением плодородности земель, а также над смягчением последствий засухи в засушливых, полузасушливых и сухих субгумидных районах, где находятся некоторые из наиболее уязвимых экосистем.