БМТнинг Чўлланишга қарши кураш тўғрисидаги конвненцияси (CRIC-21) ижросини кўриб чиқиш қўмитаси сессияси доирасида Самарқанд вилоятида «CRIC-21 яшил боғи» ташкил этилди, деб хабар бермоқда Экология вазирлиги.
Тадбирда БМТ бош котиби ўринбосари, Чўлланиш ва қурғоқчиликка қарши кураш бўйича конвенция ижрочи котиби Иброҳим Тиау, Ўзбекистон Сенати раиси Танзила Нарбаева, экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазири Азиз Абдуҳакимов ва бошқалар иштирок этди.
Тадбир давомида яшил боғда 1000 туп дарахт кўчати ўтқазилди. Боғ ҳудуди 2,5 гектарга тенг, дейилади хабарда.
Айни пайтда Ўзбекистонда «Яшил макон» лойиҳаси доирасида 1200 гектардан ортиқ боғ ва истироҳат боғлари, миллион гектардан ортиқ яшил майдонлар барпо этилган.
2023 йилда эса 25 октябрдан 1 декабргача кузги дарахт экиш мавсуми эълон қилинган бўлиб, унинг доирасида 85 миллион туп кўчат экиш режалаштирилган.
Мавсумда, шунингдек, ўрмон хўжаликларида 5 миллион дона дарахт экиш, чиқинди полигонлари атрофида ва йирик саноат корхоналари ҳудудида «яшил белбоғ» яратиш, дала четларида 20 миллион туп терак, тут ва узум экиш, боғча, мактаб, олийгоҳ ва шифохоналар ҳудудида 3,5 миллионта кўчат экиш, Оролнинг қуриган тубида 100 минг гектарда «яшил қоплама»ларни барпо этиш кўзда тутилган.

В рамках сессии комитета по реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC-21) в Самаркандской области создан «Зелёный парк CRIC-21», сообщила пресс-служба Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
Выступая на открытии заседания, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов отметил, что с 2021 года в стране реализуется общенациональный проект «Яшил макон» («Зелёное пространство»), в рамках которого по всей стране продолжается осенняя высадка деревьев, и пригласил присутствующих поучаствовать в создании нового парка CRIC-21 в Самарканде.
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева, Азиз Абдухакимов, заместитель генерального секретаря ООН, исполнительный секретарь Конвенции по борьбе с опустыниванием и засухой Ибрагим Тиав и представители иностранных делегаций посадили саженцы в новом парке, создаваемом на территории площадью три гектара.
Всего было высажено более 1200 саженцев 10 видов деревьев, среди которых ольха, японская софора, катальпа, ясень. В парке создана современная система полива, подчёркивается в сообщении.
На данный момент в Узбекистане в рамках проекта «Яшил макон» создано более 1200 гектаров садов и общественных парков, свыше миллиона гектаров зелёных насаждений.
В этом году в осенний сезон посадки деревьев, который продлится до 1 декабря, планируется высадить 85 миллионов саженцев в лесных хозяйствах, детских садах, школах, вузах и больницах, по периметру полей, создать «зелёные пояса» вокруг мусорных свалок и крупных промышленных предприятий.