Тошкент шаҳар судининг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати апелляция инстанциясида Kompromatuzb иши бўйича судланувчилар — Хуршид Далиев, Сиёвуш Ҳошимов ва уларнинг ҳимоячилари томонидан келтирилган апелляция шикоятлари кўриб чиқилди.
Олий суд матбуот котиби Азиз Обидовнинг «Газета.uz»га хабар беришича, Тошкент шаҳар судининг 14 ноябрдаги ажрими билан жиноят ишлари бўйича Шайхонтоҳур туман судининг 26 сентябрдаги ҳукмининг Далиев ва Хашимовга оид қисми ўзгаришсиз, келтирилган шикоятлар эса қаноатлантирилмасдан қолдирилди.
«Ушбу ажримдан норози тарафлар жиноят-процессуал қонунчилиги талабларига мувофиқ Олий судга кассация тартибида шикоят бериш ёки протест келтиришга ҳақлидир», — дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, Kompromatuzb Telegram каналига алоқадор журналистлар — Human.uz директори Хуршид Далиев ва «Ўзбекнефтгаз» собиқ матбуот котиби Сиёвуш Ҳошимов 7 йилга озодликдан маҳрум қилинганди. Бандлик вазирлигининг собиқ матбуот котиби Мавжуда Мирзаевага эса 5 йил муддатга озодликни чеклаш жазоси тайинланган.

Апелляционная инстанция Ташкентского городского суда по уголовным рассмотрела апелляционные жалобы фигурантов дела о канале Kompromatuzb, сообщил «Газете.uz» пресс-секретарь Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
Суд не удовлетворил жалобы экс -директора Human.uz Хуршида Далиева и бывшего пресс-секретаря «Узбекнефтегаза» Сиявуша Хошимова и оставил решение суда первой инстанции без изменений.
Напомним, 26 сентября Шанхайтахурский районный суд по уголовным делам приговорил Далиева и Хошимова к 7 годам лишения свободы. Другие фигуранты дела Ахмадулло Ахмаджонов и Мавжуда Мирзаева получили 3 и 5 лет ограничения свободы соответственно.
Как мы писали, в обвинительном заключении пострадавшими значились 19 человек. Кроме того, в деле было 10 гражданских истцов. Им в общей сложности, согласно материалам дела, был нанесён ущерб на 5,14 млрд сумов.
В их числе бывший министр занятости и трудовых отношений и первый заместитель министра занятости и сокращения бедности Нозим Хусанов (покинул пост в апреле), бывший директор Агентства по внешней трудовой миграции Афзал Ирматов, задержанный в марте, генеральный директор Агентства «Узбекчорванасл» при Государственном комитете ветеринарии и животноводства Бахтиёр Атамурадов, пресс-секретарь хокима Самаркандской области Манучехр Мирзаев, проректор Бухарского инженерно-технологического института по научным делам и инновациям Мирзо Шарипов, директор компании CIBGROUP Уйгун Турсунходжаев и другие.