Ўйин ва халқаро тўловлар бозоридаги йирик молиявий технологик ўйинчиларидан бири Oson компанияси етти ёшга тўлди.
2023 йил компания инқирозни бошдан кечираётган бўлса-да, бирорта ҳам мижозни йўқотмади. Туғилган куни муносабати билан Oson илова фойдаланувчиларига ишончлари учун миннатдорлик билдиради.
Етти йил ичида компания 2 млн дан ортиқ содиқ фойдаланувчилардан иборат базасини тўплади. Жамоа 2019 йилда биринчилардан бўлиб электрон сўмни рўйхатдан ўтказди.
Бренд ишини кичкина офисда, тўрт кишилик жамоа ва WebMoney билан ҳамкорликда бошлаган эди. Икки йилдан сўнг компания 10 баробар ўсди ва PUBG, X-Sola, Tencent Games, хорижий банклар ва халқаро корпорациялар билан тўғридан-тўғри шартномаларни ишга туширди.
2023 йил компания хорижий инвесторлар билан музокараларнинг иккинчи босқичини эълон қилди, бундан олдин Oson бренд асосчиси, бизнесмен Фарҳод Маҳмудовга тегишли эди. Битим суммаси ошкор қилинмайди.

Одному из крупнейших финтех-игроков на рынке в сфере гейминга и международных платежей OSON исполняется семь лет
В 2023 году компания переживает кризис, но не потеряла ни одного клиента. В честь своего дня рождения OSON благодарит пользователей приложения за доверия.
За семь лет компания набрала базу из более 2 млн лояльных пользователей. Именно с OSON начались электронные деньги в Узбекистане. Команда зарегистрировала свой первый электронный сум в 2019 году.
Бренд начинал с крошечного офиса, команды из четырёх человек и партнёрства с WebMoney. Спустя всего два года, компания выросла в 10 раз и запустила первые прямые контракты с PUBG, X-Sola, Tencent Games, зарубежными банками и международными корпорациями.
В 2023 году компания заявила о втором раунде переговоров с зарубежными инвесторами, до этого OSON единолично владел основатель бренда, бизнесмен Фарход Махмудов. Сумма сделки не разглашается.