Ўзбекистон Бандлик ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Вазирлар Маҳкамасининг Чилонзор туманини Хитой тажрибаси асосида, шу жумладан янги ёндашувлар, инновацион ва «яшил технологиялар» ҳамда бошқарувда замонавий усулларини қўллаган ҳолда камбағалликдан чиқариш тўғрисидаги қарори лойиҳасини муҳокама учун эълон қилди.
Лойиҳага кўра, Чилонзор тумани ҳудудидан Дўмбиробод, Кичик ҳалқа йўли, Дилхуш 2-тор кўчаси кесишмалари оралиғида (Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази ёки 16-шаҳар шифохонаси қаршисида) жойлашган йўл бўйидаги аҳоли хонадонлари ҳамда хизмат кўрсатиш объектларини эгалари билан келишган ҳолда реновация асосида кўп қаватли қилиб қайта қуриш ва 1-қаватида янги замонавий хизмат кўрсатиш объектлари ташкил этилади.
Бундан ташқари, Чилонзор тумани ҳудудидан оқиб ўтувчи «Бўрижар» каналининг икки ён-атрофини ободонлаштириш орқали канал атрофида аҳоли дам олиш маскани ва спорт майдончалари, умумий овқатланиш ва савдо шохобчаларини ўз ичига олган гастрономик кўча (сайилгоҳ) ташкил этиш режалаштирилмоқда.
«Қатортол» кўчасида 24 соат узлуксиз фаолият юритадиган енгил констукцияли хизмат кўрсатиш объектларини ташкил этиш ҳисобига туристик кўчага айлантириш кўзда тутилган.
Шунингдек, Чилонзор туманидаги бошқарув сервис компаниялари ҳамда уй-жойлар мулкдорлари умумий йиғилишининг қарори негизида худуддаги кўп қаватли уй-жойларни ертўласидан самарали фойдаланиш ҳамда тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида кўп каватли уйларнинг ертўлаларини таъмирлаш учун кредитлар ажратиш таклиф этилмоқда.
Лойиҳа «Анҳор» каналининг Чилонзор тумани Кичик халқа йўлидан Наққошлик кўчасигача оқиб ўтувчи 1,7 км узунликдаги қисмини ободонлаштириш ва сайилгоҳ ташкил этишни ҳам кўзда тутади. «Бунёдкор» шох кўчаси ён қисмидан Тошкент автомобиль йўлигача оқиб ўтувчи 4,1 км узунликдаги «Қонқус» каналини ҳам ободонлаштириш ва сайилгоҳ ташкил этиш таклиф этилмоқда.
Ҳужжат муҳокамаси 1 декабрга қадар давом этади.
Президент июль ойида Тошкентнинг Чилонзор туманида 320 гектар майдонда кичик саноат зонаси ташкил этиш, «Бўрижар» канали қирғоқларини ободонлаштириш ва у бўйлаб гастрономик кўча ҳамда хиёбон қуриш, шунингдек, трансформаторларни ўрнатиш каби қатор лойиҳаларни тасдиқлаган эди.
Давлат раҳбари, шунингдек, «Бунёдкор» стадиони автотураргоҳи ҳудудидаги 5,5 гектар майдонда умумий қиймати камида 200 млн доллар бўлган бизнес маркази, шунингдек, «мунтазам равишда юзага келадиган тирбандликларни бартараф этиш учун» Бунёдкор шоҳ кўчаси ва 2-Қатартол кўчаси чорраҳасида янги йўл ўтказгичлар қурилишини тасдиқлаганди.

Министерство занятости и сокращения бедности Узбекистана опубликовало для обсуждения проект постановления Кабинета министров о выведении из бедности жителей Чиланзарского района Ташкента на основе опыта Китая, включая применение новых подходов, инновационных и «зелёных» технологий и современных методов управления.
Согласно проекту, несколько жилых домов и торговых объектов у дороги (напротив Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи или 16-й горбольницы) на пересечении улиц Домрабад, Малая кольцевая дорога и 2-й проезд Дильхуш попадут под «реновацию». Речь идёт о перестройке одноэтажных зданий в многоэтажные с созданием на первых этажах современных сервисных объектов. Для этого потребуется договориться с собственниками домов и бизнесом.
Кроме того, планируется благоустроить набережные канала Бурижар и создать гастрономическую улицу (сквер), где будут зоны отдыха для населения, а также спортивные площадки, пункты общепита и торговли.
Улицу Катартал планируется превратить в туристическую за счёт создания сервисных объектов из лёгкой конструкции, которые будут работать круглосуточно.
Более того, предлагается выделять кредиты на ремонт подвалов многоэтажных домов Чиланзара для их эффективного использования и развития предпринимательства на основании решения управляющих компаний и собраний ТСЧЖ.
Проект предусматривает благоустройство канала Конкус протяжённостью 4,1 км между улицей Бунёдкор и Ташкентской автомобильной дорогой и создание там аллеи. То же самое планируется сделать на 1,7-километровом участке канала Анхор между Малой кольцевой дорогой и улицей Наккошлик.
Обсуждение документа продлится до 1 декабря.
Часть этих инициатив была отражена в постановление президента от 3 июля 2023 года. Тогда президент одобрил ряд проектов в Чиланзарском районе Ташкента, включая создание индустриальной зоны со статусом малой промзоны на площади 320 га, благоустройство берегов канала Бурджар и создание вдоль него гастрономической улицы, строительство скверов и установку трансформаторов.
Глава государства также одобрил проект бизнес-центра стоимостью не менее 200 млн долларов на территории стоянки стадиона «Бунёдкор» площадью 5,5 га, а также строительство нового путепровода на пересечении проспекта Бунёдкор и 2-й улицы Катартал «для устранения регулярно образующихся здесь заторов».