Президент Шавкат Мирзиёев 16 ноябрь куни халқаро молия институтлари (ХМИ) ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари билан амалга оширилаётган лойиҳаларни янада жадаллаштириш тўғрисидаги қарорни имзолади, деб хабар бермоқда Адлия вазирлиги.
Хусусан, 2028 йил 1 январга қадар бюджет ташкилотлари, давлат корхоналари ҳамда давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган юридик шахсларнинг товарларни (хизматларни) реализация қилишга доир айланмаси, шунингдек уларнинг импорти қўшимча қиймат солиғидан озод қилинади.
Бунда товарлар ижтимоий соҳа ҳамда инфратузилмани ривожлантириш учун халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотларидан жалб қилинадиган, давлат ташқи қарзи ҳисобидан тўлиқ ёки қисман амалга ошириладиган лойиҳалар доирасида сотиб олинган бўлиши лозим. Бундан тижорат банклари орқали қайта молиялаштириладиган ёки қайта кредитланадиган маблағлар мустасно.
Бир ой муддатда Солиқ кодексига ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритиш режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, ҳозирда Солиқ кодексига мувофиқ, товарларни олиб кириш, шунингдек, ХМИ ва ДТХК кредитлари ҳисобига сотиб олинган товарларни (хизматларни) сотиш бўйича айланмалар солиқ солишдан озод қилинган.
Иқтисодиёт ва молия вазирининг собиқ ўринбосари Дилшод Султонов 2022 йил бошида «бизнес қарорлари ва рақобатга таъсир этувчи» имтиёзларни бекор қилиш чоралари ишлаб чиқилаётганини айтганди.
«Агар бу халқаро молия институтлари ҳисобидан амалга оширилса, импорт қилувчига товарларни қўшилган қиймат солиғи ва божхона тўловларисиз олиб кириш ҳуқуқини берадиган имтиёз мавжуд. Бу имтиёз [Солиқ] кодексида ҳам назарда тутилган… Аммо яна бир ҳолат борки, бу маблағлар бевосита хўжалик юритувчи субъектларга, масалан, айрим қувватларни қайта ташкил этиш учун эмас, балки тижорат банклари орқали тадбиркорликни ривожлантириш учун ажратилади», — дея қайд этган у.
«Агар сиз ўз ҳисобингиздан тўласангиз ва мен имтиёзли кредит олган бўлсам, сиз барча божхона тўловларини тўлайсиз, мен эса ҳеч нарса тўламайман. Ва бизнес қарорларини қабул қилиш жуда оддий бўлади: мен фойда олиш учун кредит олишга ҳаракат қиламан. Бундай бўлмаслиги керак», — деган вазир ўринбосари.
Шундай қилиб, халқаро молия институтлари ва ташкилотларининг банклар орқали берадиган кредитлари ҳисобига сотиб олинган товарлар импорти ва айланмаси учун солиқ имтиёзлари бекор қилинади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 ноября подписал указ по ускорению реализации проектов, осуществляемых с международными финансовыми институтами (МФИ) и зарубежными правительственными финансовыми организациями, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
До 1 января 2028 года освобождается от НДС оборот по реализации товаров (услуг), приобретаемых бюджетными организациями, госпредприятиями и компаниями с долей государства 50% и выше в рамках проектов, которые полностью или частично реализуются за счёт государственного внешнего долга от МФИ и зарубежных правительственных финансовых организаций для развития социальной сферы и инфраструктуры, а также их импорт. Исключение — заёмные средства, рефинансируемые или перекредитуемые через банки.
В течение месяца планируется внести в Кабинет министров законопроект о поправках в Налоговый кодекс.
Отметим, что на сегодняшний день, согласно Налоговому кодексу, ввоз товаров, а также оборот по реализации товаров (услуг), приобретаемых за счёт займов международных финансовых институтов и организаций, освобождаются от налогообложения.
Бывший заместитель министра экономики и финансов Дилшод Султанов в начале 2022 года заявлял о разработке мер по отмене этих льгот, которые «влияют на принятие бизнес-решений и конкуренцию».
«Есть такая льгота, которая предоставляет право импортёру ввозить товары без уплаты НДС и таможенных пошлин, если это осуществляется за счёт средств международных финансовых институтов. Это льгота предусмотрена и [Налоговым] кодексом… Но есть другая ситуация, когда эти деньги выделяются не напрямую хозсубъектам, например, для реорганизации тех или иных мощностей, а через коммерческие банки на развитие предпринимательства», — отметил он.
«Если вы платите за свой счёт, а я взял льготный кредит, то вы платите все таможенные платежи, а я ничего не плачу. И принятие бизнес-решений становится очень простым: я стараюсь получить кредит, чтобы получить льготу. Так быть не должно», — подчёркивал экс-замминистра.
Таким образом, отменяются налоговые льготы при ввозе и обороте товаров, которые приобретаются за счёт займов международных финансовых институтов и организаций через банки.