Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 18 ноябрь куни Тошкент шаҳридаги Янги Ўзбекистон кўчаси ва 4R12 автомобиль йўли кесишмасидаги йўл ўтказгич қурилиши лойиҳаси билан танишди.
Лойиҳага кўра, 1 та йўл ўтказгич, 3 та туннель, 4 та айланма йўл ва қўшимча йўллар қурилади. Натижада ҳозирги «Т» кўринишдаги чорраҳа орқали тўхтамасдан ҳаракатланиш мумкин бўлади.
4r12, йўл кесишмаси, чорраҳа
«Бу йўл барчамиз учун яхши маълум бўлган «Т»симон чорраҳасидир. Бу [лойиҳа]ни асосий аҳамияти чорраҳадаги юкламани ечиш, аҳолини вақтини тежаш. Қурилиш тугаллангач, Паркент ва Бўстонлиқ туманларига бўлган йўл камида ярим соатга қисқаради», — деди пудратчи ташкилот директори Раҳимжон Муҳамедов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида.
Унинг сўзларига кўра, транспорт кесишмасида ҳеч қандай чорраҳа, светофор ва кесишма йўллар бўлмайди. «Шу нуқтаи назардан, йўлда вақтдан иқтисод қилинади. Лойиҳани бошқариш ва техник назорат бўйича Туркиянинг Аркон компанияси билан шартнома қилинган. Йўл Германия сифати [асосида қурилади]. Қурилиш ишлари транспорт оқимини тўхтатмаган ҳолда олиб борилади, фақатгина йўлнинг бир тарафи ёпилади, транспорт ҳаракати учун бир қаторни қолдирамиз», — деди у.
«Ўзбекистон 24» телеканали хабарига кўра, чорраҳалар 4 гектар майдонни эгаллайди, йўлнинг умумий узунлиги 6,5 километрни ташкил этади. Ҳозирда лойиҳалаш ишларининг биринчи босқичи якунланган, ер ости туннелини ётқизиш учун пойдевор тайёрланган. Йўл ва иншоотлар тўлиқ монолит конструкциядан қурилади ва 3500 та қозиқ ўрнатилади.
Амалга оширилган ишлар натижаларига кўра, йўлнинг ўтказувчанлиги соатига («Ўзбекистон 24» телеканалида «дақиқасига» дейилган бўлса-да, аслида «соатига» бўлиши керак — таҳр.) 8 минг автомобилни, учта йўл ўтказгич билан эса соатига 24 минг автомобилни ташкил этиши кутилмоқда. Маълум қилинишича, бунинг натижасида 1100 соат вақт ва 4100 литр бензин тежалади.
Лойиҳа икки босқичда амалга оширилади. Биринчисида учта туннель қуриш режалаштирилган: иккитаси Тошкент-Бўстонлиқ йўналиши бўйича, бу ерда ишлар аллақачон бошланган ва уни [фойдаланишга] топшириш 2024 йилнинг май ойига мўлжалланган, яна бир туннель Паркент-Тошкент йўналишида. Иккинчи босқич 2024 йилнинг ноябрида бошланиши ва 2025 йилнинг майига қадар якунланиши режалаштирилган.
Лойиҳа акс этган видеода йўл ўртасида трамвай борлигини ҳам кўриш мумкин.
Туркиядан келган мутахассиснинг каскасида Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирининг амалдаги ўринбосари Давронжон Одилов аввал директор ўринбосари бўлиб ишлаган Gold Step Invest компанияси ёзуви бор. У Янги Тошкент қурилиши дирекциясини ҳам бошқаради.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 ноября ознакомился с проектом строительства путепровода на пересечении улицы Новый Узбекистан и автодороги 4R12 в Ташкенте.
Согласно проекту будут построены 1 путепровод, 3 тоннеля, 4 кольцевые развязки и дополнительные дороги. В результате появится возможность безостановочного проезда через T-образный перекрёсток.
4r12, ташкент
«Эта дорога всем нам известный T-образный перекрёсток. Основное значение строительства этого путепровода является в том, чтобы снять нагрузку с улицы Янги Узбекистон, экономия времени нашего народа. После завершения строительства путь до Паркентского и Бостанлыкского районов сократится как минимум на 20−30 минут», — заявил в интервью телеканалу «Узбекистан 24» директор подрядной организации Рахимжон Мухамедов.
По его словам, транспортная развязка отличается полным отсутствием перекрёстков, светофоров и каких-либо пересечений дорог. «С этой точки зрения путь в дороге будет сэкономлен. Проектное управление и технический надзор возлагается на турецкую компанию Arkon. Качество дороги — немецкое. Строительные работы будут вестись без остановки повседневного трафика, мы закроем только одну половину дороги, оставив по одной полосе движению машин», — сказал он.
По данным телеканала «Узбекистан 24», развязка займёт 4 гектара площади, общая протяжённость дороги составляет 6,5 км. Сейчас завершён первый этап проектных работ, подготовлена основа для прокладки подземного тоннеля. Дорога и объекты будут построены полностью из монолитной конструкции и установлены 3500 сваи.
По итогам работ ожидается, что пропускная способность дороги составит 8000 автомобилей в час, а с тремя развязками — 24 тысячи машин в час. Сообщается, что будет сэкономлено 1100 часов времени и 4100 литров бензина.
Проект будут реализовывать в два этапа. На первом планируется построить три тоннеля: два — по направлению «Ташкент — Бостанлык», где работы уже начаты и сдача запланирована в мае 2024 года, а ещё один тоннель — по направлению «Паркент — Ташкент». Второй этап намечено начать в ноябре 2024 года и завершить к маю 2025 года.
В проектном видео развязки можно также заметить наличие трамвая посередине дороги.
На каске специалиста из Турции отмечена надпись компании Gold Step Invest, где ранее заместителем директора работал действующий замминистра строительства и жилищно-коммунального хозяйства Давронжон Адилов. Он же возглавляет Дирекцию по строительству Нового Ташкента.
Давронжон Адилов проводит презентацию проекта развязки президенту.Давронжон Адилов проводит презентацию проекта развязки президенту.