Футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси 2026 йилги жаҳон чемпионатига саралаш турнирининг иккинчи босқичи иккинчи ўйинини Эронга қарши ўтказади. Учрашув 21 ноябрь куни соат 18:00да Тошкентдаги «Бунёдкор» стадионида бўлиб ўтади.
Миллий терма жамоа бош мураббийи Сречко Катанец душанба куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида бўлажак ўйин ҳақида гапирди.
«Алоҳида аҳамиятли нарса йўқ. Барча футболчилар учрашувга тайёр. Эронга қарши муҳим ўйин бўлади, гуруҳдаги барча ўйинлар ҳам доим муҳим. Мен Эрон жамоасини жуда ҳурмат қиламан, улар Осиёнинг энг яхши термаларидан бири. Ҳатто жаҳон ва Европанинг бошқа кучли жамоалари ҳам Эронга қарши ўйинда қийинчиликка учрайди. Лекин ҳар қандай ҳолатда ҳам бу мен учун, футболчилар учун синов. Мен футболчиларни руҳлантиришим шарт эмас, улар ғалаба қозониш учун ҳамма нарсани қилади… Ҳар қандай ўйин 0:0 билан бошланади. [Ғалабага] ишончимиз комил», — деди Сречко Катанец.
Бош мураббий Ўзбекистон аввалги ўйинларда кўп гол ураётганини, Эронга қарши ўйин эса миллий терма жамоанинг бугунги савиясини синовдан ўтказишини таъкидлади.
«[Жаҳон чемпионати] саралаши бутунлай бошқача. Бу ерда ўртоқлик ўйинларидан фарқли ўлароқ, футболчиларга катта босим тушади. Эронлик футболчилар кўп йиллардан буён бирга ўйнаб келмоқда. Улар қачон камида битта футболчисиз ўйнаганини билмайман. Улар — жуда яхши жамоа. Асосан улар бир хил тизимда ўйнашади. Улар сизни [хато учун] жазолашлари мумкин. Эртагалик ўйинда устунлик кўрсатиб, хавфли бўлишимиз керак», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, «агар мағлуб бўлсак, ҳеч нарса бўлмайди», чунки бу «одатий ўйинлардан бири». «Шунингдек, агар ғалаба қозонсак, яхши бўлади. Аммо 1−2 кундан кейин ҳаёт одатдагидек давом этади. Бу муҳим», — дейди 60 ёшли мутахассис.
Ўзбекистон терма жамоаси Эронга қарши сўнгги 12 та тўқнашувда атиги битта ғалабага эришган, бир марта дуранг ўйнаган ва 10 марта мағлубиятга учраган. Ўзбекистон терма жамоаси рақиб дарвозасига 3 та тўп киритиб, 16 та гол ўтказиб юборган.

Сборная Узбекистана по футболу проведёт второй матч второго раунда отборочного турнира к чемпионату мира 2026 года против Ирана. Встреча пройдёт 21 ноября в 18:00 на стадионе «Бунёдкор» в Ташкенте.
Главный тренер национальной команды Сречко Катанец высказался о предстоящей игре на пресс-конференции в понедельник.
«Ничего особенно. Все игроки готовы к матчу. Против Ирана будет важная игра, все игры в группе всегда важные. Я очень уважаю иранскую команду, это одна из лучших команд Азии. Даже другим сильным командам в мире и Европе очень сложно играть против Ирана. Но в любом случае, это вызов для меня, это вызов для игроков. Мне не нужно мотивировать игроков, они сделают всё, чтобы выиграть… Но любой матч начинается с 0:0. Мы уверены [в победе]», — заявил Сречко Катанец.
Главный тренер отметил, что в предыдущих играх Узбекистан забивал много голов, и матч против Ирана позволит проверить, на каком уровне сейчас национальная сборная.
«Отборочные матчи [чемпионата мира] полностью отличаются. Здесь сильное давление на футболистов в отличие от товарищеских игр. Игроки Ирана долгие годы играют вместе. Я не знаю, когда они играли хотя бы без одного игрока. Они очень хорошая команда. В основном они играли в рамках одной системы. Они могут наказать вас [за ошибки]. Мы завтра должны показать превосходную игру, быть опасными», — сказал он.
По его словам, «если мы проиграем, ничего не случится», поскольку это «ещё одна игра». «Также если мы выиграем, будет хорошо. Но после 1−2 дней жизнь пойдёт своим чередом. Это важно», — заявил 60-летний специалист.
В 12 последних очных встречах Узбекистан одержал только одну победу против Ирана, 1 раз сыграл вничью и потерпел 10 поражений. Узбекистанцы забили 3 гола и пропустили 16 мячей.