Тошкент давлат иқтисодиёт университети ва Тошкент молия институти шаҳар марказидан Сергели туманига кўчирилиши мумкин.
Пойтахт ҳокимлиги матбуот хизмати мутахассиси Гулноза Қосимованинг «Газета.uz»га маълум қилишича, расмийлар ушбу лойиҳани муҳокама қилмоқда.
«Лойиҳа ҳозирча муҳокама қилинмоқда, бунинг [университет биноларини кўчириш] эҳтимоли бор, аммо ҳозирча аниқ қарор йўқ. Лойиҳа ишлаб чиқилмоқда. Агар у тайёр ва тасдиқланса, албатта сизга хабар берамиз», — деди у.
ТДИУ Ислом Каримов кўчасида, молия муассасасининг асосий биноси эса Амир Темир кўчасида жойлашган.
«Газета.uz» манбасига кўра, ҳукумат ўрта муддатли истиқболда давлат харажатларини оптималлаштириш учун айрим йўналишларни қайта кўриб чиқиш ва қисқартириш билан ушбу икки олий таълим муассасасини бирлаштириш масаласини ҳам кўриб чиқмоқда. Умуман олганда, келгусида университетларни сиғими ва илмий салоҳиятидан келиб чиқиб, босқичма-босқич катталаштириш (бирлаштириш) режалаштирилган.

Ташкентский государственный экономический университет и Ташкентский финансовый институт могут быть перенесены из центра города в Сергелийский район.
Специалист пресс-службы хокимията Ташкента Гульноза Касимова подтвердила «Газете.uz», что власти обсуждают такой проект.
«План сейчас обсуждается, есть возможность такого [переноса зданий университета], но однозначного решения пока нет. Проект в разработке. Если он будет готов и одобрен, мы обязательно сообщим», — сказала она.
ТГУЭ расположен на улице Ислама Каримова, а главный корпус финансового института — на улице Амира Темира.
Ташкентский финансовый институт. Фото: smapse.ru.Ташкентский финансовый институт. Фото: smapse.ru.
По данным источника «Газеты.uz», в правительстве также рассматривают объединение этих двух высших учебных заведений с пересмотром и сокращением некоторых направлений «для оптимизации государственных расходов в среднесрочной перспективе». В целом в будущем планируется поэтапно укрупнять (объединять) вузы исходя из их мощностей и научного потенциала.