Президент Шавкат Мирзиёев 23 ноябрь куни Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясини (МТРК) молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарорни имзолади.
Ҳужжатда президентнинг 2016 йил 27 июндаги ПҚ-2553-сон қарорига (омма учун очиқ эмас) асосан Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси (мамлакат суверен жамғармаси) томонидан МТРКга ажратилган кредит бўйича тўловларни кечиктириш учун ҳисобланган пенялар ҳисобдан чиқарилади. Телерадиокомпанияни рақамли эшиттириш форматига ўтиш учун замонавий мултимедиа ускуналари билан жиҳозлаш мақсадида нол фоизлик 22,5 миллион евро (жорий курс бўйича 302,8 миллиард сўм) кредит ажратилганди.
Бундан ташқари, кредит муддати 10 йилдан 13 йилгача узайтирилиб, давлат бюджетининг қарзни қайтаришдаги улуши оширилади.
Дастлаб 22,5 млн евро миқдоридаги кредит МТРК ва давлат томонидан тенг улушларда — ҳар бири 11,25 млн евродан тўланиши режалаштирилганди. Аммо бу йиллар давомида корхона кредит учун умуман тўламаган ва ҳар олти ойда бюджетдан 661,76 минг доллар ажратилган. Энди бюджет маблағлари ҳажми йилнинг биринчи ярмида 1,03 млн еврогача ошади, МТРК эса 2024 йилнинг иккинчи ярмидан бошлаб 200 минг евро, кейин эса 100 минг доллардан тўлайди — 2030 йил охиригача жами 1,4 миллион евро. Шу тариқа, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясига ссуда учун давлат бюджетидан 21,1 миллион евро (қарзнинг 93,7 фоизи) ажратилади, бу режадагидан қарийб 10 миллион еврога кўпдир.
Сентябрь ойида компания Литванинг ТVС Solutions компанияси билан Жиззах вилояти телерадиокомпаниясини давлат бюджети маблағлари ҳисобидан 58 миллиард сўм (4,44 миллион евро)га замонавий студия мажмуаси ва кўчма телевидение стансияси билан жиҳозлаш бўйича шартнома имзолаган.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил учун МТРКга давлат бюджетидан 555,94 млрд сўм маблағ ажратилиши керак — бу парламентнинг икки палатаси, қатор вазирлик ва қўмиталар бюджетидан кўп. 2022 йилда компанияга 463,6 миллиард сўм, 2021 йилда 427,1 миллиард сўм, 2020 йилда 399,5 миллиард сўм бюджет маблағлари ажратилган.
Биринчи яримйиллик якунига кўра, Ўзбекистон жамланма бюджетининг тақчиллиги 5,7 фоизни ташкил этган — харажатлар даромадлардан 26,9 трлн сўмга кўпроқ. Бу пандемия бошланган 2020 йил, шунингдек, 2021−2022 йиллардаги кўрсаткичлардан кўп. Ҳукумат бу даврда бирор марта бюджет тақчиллиги чегарасини ушлаб туролмаган.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 ноября подписал постановление о дополнительных мерах по финансовой поддержке Национальной телерадиокомпании Узбекистана (НТРК).
Документом списываются пени, начисленные за просроченные платежи по кредиту, выделенному НТРК Фондом реконструкции и развития (суверенного фонда страны) в рамках постановления президента от 27 июня 2016 года ПП-2553 (отсутствует в открытом доступе). Тогда кредит на 22,5 млн евро (302,8 млрд сумов по текущему курсу) по нулевой ставке выделялся на оснащение телерадиокомпании современным мультимедийным оборудованием для перехода на цифровой формат вещания.
Кроме того, срок займа продлевается с 10 до 13 лет, а доля государственного бюджета в погашении долга увеличивается.
Изначально планировалось, что кредит в 22,5 млн евро будет погашен равными долями НТРК и государства — по 11,25 млн евро. Но компания все эти годы вообще не платила за займ, а из бюджета каждое полугодие выделялось по 661,76 тысячи долларов. Теперь объём бюджетных средств вырастет до 1,03 млн евро за полугодие, а НТРК, начиная со второй половины 2024 года, выплатит 200 тысяч евро, а затем будет платить по 100 тысяч долларов — всего 1,4 млн евро до конца 2030 года. Таким образом, за кредит Национальной телерадиокомпании Узбекистана из госбюджета будет выделено 21,1 млн евро (93,7% займа), что почти на 10 млн евро больше запланированного.
В сентябре компания подписала контракт с литовской ТVС Solutions на оснащение Джизакской областной телерадиокомпании современным студийным комплексом и передвижной телевизионный станцией (ПТС) за счёт госбюджета на 58 млрд сумов (4,44 млн евро).
Отметим, что на 2023 год из госбюджета НТРК должна получить 555,94 млрд сумов — это больше бюджета двух палат парламента, ряда министерств и комитетов. В 2022 году компания получала 463,6 млрд сумов бюджетных средств, в 2021 году — 427,1 млрд сумов, в 2020 году — 399,5 млрд сумов.
Напомним, по итогам первого полугодия дефицит консолидированного бюджета Узбекистана составил 5,7% — расходы превысили доходы на 26,9 трлн сумов. Это больше показателей пандемийного 2020 года, а также в 2021−2022 годах. За эти годы правительство ни разу не укладывалось в лимит дефицита.