Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов «Дарё»га берган интервьюсида Ўзбекистонда атом электр станциясини қуриш бўйича режалаштирилган лойиҳанинг ҳолатига изоҳ берди.
Унинг сўзларига кўра, Россиянинг «Росатом» агентлиги билан учрашув ва музокаралар давом этмоқда.
«Бизда МАГАТЭнинг талабларига асосан процедуралар амалга ошириляпти. Яъни майдонни лицензиялаш, меъёрий ҳужжатларни ишлаб чиқиш жараёнлари кетмоқда. Сўнгги пайтларда кичик модулли реакторлар бўйича технологиялар ривожланяпти. Келишувга асосан шуни ҳам параллель равишда таҳлил қиляпмиз. Катта станция қуриш керакми ёки кичик қувватли станциялар қуриш бўйича ҳозир таҳлиллар олиб бориляпти. Нафақат Россия, бошқа хорижий давлатлар тажрибаси, технологияси ўрганиляпти. Шунинг учун бу борада ишни тўхтатганимиз йўқ», — деди вазир.
«Жуда катта стратегик лойиҳа бўлгани учун шошилмасдан, барча нарсани ўлчаб, етти марта эмас, етмиш етти марта ўлчаб, ҳамма нарсасининг ҳисоб-китобини, таҳлилини қилган ҳолда президентимизга ҳисобот кирита оламиз», — деди Мирзамаҳмудов.
«Дарё» интервьюси 23 ноябрь куни эълон қилинди. Шу билан бирга, Россиянинг «Росатом» давлат корпорацияси бош директори Алексей Лихачев 27−28-ноябрь кунлари бўлиб ўтган «Примаковские чтения» форумида сўзлаган нутқида Ўзбекистонда атом электр станциясини қуриш бўйича келишув ишлари якуний босқичда эканини таъкидлаганди.
«Бизнинг тушунишимиз бўйича, биз 2019-йилда барча асосий қарорларга эришдик. <...> Пандемия кўплаб жараёнларни тўхтатди, бироқ мен ўзбек лойиҳасини тўхтатилган лойиҳа деб атай олмайман. <...> Атом электр станцияси қурилиши юзасидан шартнома бўйича ишлар якуний босқичда», — деди «Росатом» раҳбари ва лойиҳани ишлаб чиқиш давом этаётганини қўшимча қилди.
«Биз, жумладан, кам қувват, кадрлар тайёрлаш бўйича қўшимча таклифлар бердик. Шартнома устида ишлаш етарлича интенсив давом этмоқда ва менимча, умуман олганда, биз шартнома имзолашдан йироқда эмасмиз», — дея Лихачевнинг сўзларидан иқтибос келтиради ТАСС.
Май ойида Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов Ўзбекистон «Росатом» билан атом электр станцияси қуриш масаласини муҳокама қилишда давом этаётгани, шунингдек, бир вақтнинг ўзида кичик атом реакторлари соҳасидаги ютуқларни ўрганаётганини таъкидлаган эди. «Атом электр станциясини қуриш давлат учун жуда жиддий мажбуриятдир… Биз ҳар қандай хавфни бартараф этишимиз керак», — деди у.
Август ойида Ўзбекистонда АЭС қурилиши масаласида силжиш кузатилса, станция учун Венгриянинг қуруқ совитиш технологиясидан фойдаланилади, дея маълум қилганди Венгрия ташқи ишлар вазири Петер Сиярто. Унинг сўзларига кўра, бу лойиҳа юзлаб миллион евролик ҳамкорликни ўз ичига олади.
2022-йил ёзида Энергетика вазирлиги раҳбарининг собиқ ўринбосари Шерзод Ходжаев Ўзбекистон «Росатом» билан атом электр станциясини қуриш харажатларини камайтириш масаласини муҳокама қилаётгани ҳақида хабар берган эди. «АЭСда ишлаб чиқарилган энергия бизга қанчага тушади? Бошқа манбаларга нисбатан рақобатбардош бўладими? Иқтисодий жиҳатдан самарадор бўлмаса — маъно йўқ», — деганди у.

Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в интервью Daryo прокомментировал состояние планируемого проекта строительства атомной электростанции в Узбекистане.
По его словам, продолжаются встречи и переговоры с российским «Росатомом».
«Проводятся процедуры на основе требований МАГАТЭ, лицензирование площадки, приведение в соответствие, разработка нормативных документов. Вместе с тем, в последнее время с развитием технологии малых модульных реакторов (ММР) на основе соглашения мы анализируем и это параллельно. Нужно строить большую станцию или станции малой мощности? Сейчас проводится анализ и расчёты не только опыта и технологий России, но других иностранных государств. По этому направлению работа не приостановлена», — сказал он.
«С учётом того, что это очень большой стратегический проект, не нужно торопиться, нужно всё взвесить, измерить не 7 раз, а 77 раз. После полного анализа и расчётов мы можем внести отчёт в правительство и президенту», — подчеркнул глава Минэнерго.
Интервью «Дарё» было опубликовано 23 ноября. При этом гендиректор российской госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачев, выступая на форуме «Примаковские чтения» 27−28 ноября, заявил, что работа над контрактом по строительству АЭС в Узбекистане «находится на завершающей стадии».
«В 2019 году, в нашем понимании, мы вышли на все основные решения. […] Пандемия многие процессы остановила, но я не могу назвать узбекский проект как проект остановленный. […] Работа над контрактом по строительству АЭС находится на завершающей стадии», — сказал глава «Росатома», добавив, что развитие проекта продолжается.
«Мы дали дополнительные предложения, в том числе, по малой мощности, по подготовке кадров. Работа над контрактом продолжается достаточно интенсивно, и я думаю, что, в общем, мы недалеко находимся от подписания контракта», — цитирует Лихачёва ТАСС.
В мае министр энергетики Журабек Мирзамахмудов уже отмечал, что Узбекистан продолжает обсуждать с «Росатомом» строительство атомной электростанции, а также параллельно изучает достижения в области малых ядерных реакторов. «Строительство АЭС — это очень серьёзное обязательство для государства… Мы должны устранить любые риски», — сказал тогда он.
В августе Узбекистан и Венгрия договорились, что в случае прогресса в вопросе строительства атомной электростанции будет использована венгерская технология сухого охлаждения, об этом заявил глава МИД Венгрии Петер Сийярто. По его словам, этот проект предусматривает сотрудничество на сотни миллионов евро.
Летом 2022 года бывший замглавы Минэнерго Шерзод Ходжаев сообщал, что Узбекистан обсуждает с «Росатомом» уменьшение затрат на строительство атомной электростанции. Если цена производимой электроэнергии на станции не будет конкурентной по сравнению с другими источниками, то вывод о том, стоит ли реализовывать проект, «очевиден», говорил он.