Ҳинд океанида, феруза ранг сувларнинг илиқ қучоғида марварид яширинган, у Малдив ороллари номи билан машҳурдир. Бу 1000 дан ортиқ маржон оролларидан иборат архипелаг бўлиб, уларнинг ҳар бири гўё ранг-баранг денгиз орзуларини ифодалаганга ўхшайди. Бу ерда оппоқ қумли пляжлар пальма дарахтларининг зумрад барглари билан бирлашаркан, вақт секинроқ ҳаракат қилаётгандек туюлади, бу эса сизга ғайриоддий гўзалликдан завқланиш имконини беради.
Asialuxe Travel миллий туроператори орзудагидек жаннатмакон Малдив оролларига саёҳат қилмоқчи бўлган сайёҳларнинг тез-тез бериладиган саволларига жавоб берди.
Оролларга қачон борган маъқул?
Малдив оролларида дам олиш учун яхши ойлар декабрдан январгача бўлган давр ҳисобланади. Бу вақтда ҳаво илиқ, океан тинч, сувлар тиниқ бўлади.
Қай тарзда етиб бориш мумкин?
Тошкентдан тўғридан-тўғри рейслар 2 декабрдан бошланади ва 2024 йил февраль ойи охиригача давом этади. Парвозлар Uzbekistan Airways авиакомпаниясининг қулай авиалайнерларида ҳафтада бир марта, ҳар шанба куни амалга оширилади.
Оролгача неча соат училади?
Малдив оролларига парвоз олти соат давом этади. Uzbekistan Airways миллий авиакомпанияси бортида товуқ ёки мол гўштидан тайёрланган иссиқ Halol таомлар, газаклар, шунингдек, турли ичимликлар тақдим этилади.
Виза масаласи
Ўзбекистон фуқаролари учун Малдив Республикасига киришда ҳеч қандай қийинчилик юзага келмайди. Сайҳатчиларга учиб келиши билан 30 кунгача сайёҳлик визаси берилади.
Ороллардаги транспорт: меҳмонхонага қандай етиб олинади?
Халқаро рейслар Малдив ороллари пойтахти Мале аэропортига қўнади. Аэропортдан курортга ёки меҳмонхонага йўл ва трансфер сиз танлаган оролга боғлиқ.
Малдив оролларида сайёҳларга танлов учун иккита машҳур транспорт варианти таклиф қилинади:
- денгиз самолёти — бу тезкор йўлдир, гидропланда бутун бошли оролни юқоридан, бор гўзаллиги билан кўришингиз мумкин бўлади;
- спидбот — тезкор қайиқ, қисқа масофалар учун ишлатилади ва оролнинг исталган бурчагига етказади.
Малдив ороллари: қай бирини танлаган маъқул?
Малдив оролларида 1000 дан ортиқ орол-аттол мавжуд бўлсада, улардан фақат 200 таси ўзлаштирилган. Улар орасидан маҳаллий аҳоли яшайдиган маҳаллий ороллардан бирини ёки туристик курорт оролни танлашингиз мумкин.
Орол танлашда қуйидагиларни билишингиз керак бўлади:
- Курорт ороллар — бу «Баунти» рекламаси услубида дам олиш. Барча шароитлар сайёҳларнинг ҳашаматли дам олиши ва қулайлиги учун қилинган: табиат, пляжлар ва океан сувидан тортиб, бенуқсон хизмат кўрсатишгача. Курамати, Велассару, Куда Ҳураа, Гиравару ва бошқа оролларда тўхталса бўлади.
- Мале шаҳридаги ороллар. Бу оролларда маҳаллий аҳоли ҳам яшайди, шунга кўра меҳмонхоналар ва Guest House дам олиш ва турар жойлари анча арзонроқ. Маафуши, Тҳоддоу, Дҳигураҳ оролларида тўхташ мумкин.
Малдив оролларида ҳамёнбоп нархларда дам олиш мумкинми?
Малдив ороллари аҳолиси яшайдиган Мале шаҳридаги меҳмонхона ёки Guest House`ларда ҳамёнбоп нархларда саёҳатлар ташкил қилиш имконияти бор.
Бундай меҳмонхоналарнинг нархи бор-йўғи 16 млн сўмдан бошланади ва нарх ушбу турдаги таътиллар учун ҳамёнбоп ҳисобланади.
Guest House вариантлари:
- Ocean Retreat & Spa — 16,7 млн сўмдан;
- Kaani Beach Hotel — 19,2 млн сўмдан;
- The Crown Beach Hotel — 19,9 млн сўмдан;
- Kaani Palm Beach — 20,4 млн сўмдан.
All Inclusive тарифлари
Малдив оролларидаги All Inclusive тарифлари асосидаги меҳмонхоналар — қўшимча харажатлар ҳақида қайғурмасдан, беғам дам олишни хоҳлайдиганлар учун оптимал вариантдир. Бу меҳмонхоналар нафақат ҳашаматли хоналар ва ажойиб океан манзарасига эга бунгаловларни, балки турли хил лаззатбахш ошхона таомларини таклиф этувчи ресторанлар, экскурсиялар, кўнгилочар дастурлар ва ҳатто сув спортларини ўз ичига олган тўлиқ тўпламни таклиф этади — барчаси битта нарх ичида.

В теплом объятии бирюзовых вод Индийского океана спрятаны жемчужины, известные как Мальдивские острова. Это архипелаг из более чем 1000 коралловых островов, каждый из которых словно вырезан из красочной морской мечты. Здесь, где белоснежные песчаные пляжи сливаются с изумрудной листвой пальм, время словно движется медленнее, давая возможность насладится неземной красотой.
Национальный туроператор Asialuxe Travel ответил на популярные и часто задаваемые вопросы туристов, которые собираются отправиться в путешествие мечты на Мальдивские острова.
Наиболее подходящий период для отдыха
Оптимальным временем для отдыха на Мальдивах считается период с декабря по январь. Стоит тёплая погода, океан спокоен и прозрачен.
Как улететь
Прямые рейсы из Ташкента на острова стартуют уже 2 декабря и будут совершаться один раз в неделю по субботам на комфортабельных авиалайнерах компании Uzbekistan Airways до конца февраля 2024 года.
asialuxe travel, мальдивы, реклама
Сколько часов лететь на острова
Перелёт на Мальдивские острова длится чуть больше пяти часов. На бортах Uzbekistan Airways подают горячее Halal питание из курицы или говядины на выбор, снеки и перекусы, а также различные напитки.
Как получить визу
Чтобы получить визу, достаточно просто прилететь на острова. Для граждан Узбекистана при въезде в Мальдивскую Республику открывается туристическая виза на срок до 30 дней без каких-либо трудностей.
Транспорт на Мальдивах: как доехать до отеля
Международные рейсы прибывают в столицу Мальдив, аэропорт Мале. Дорога и трансфер из аэропорта к резорту или отелю зависит от острова, который вы выбрали.
Туристам на выбор предлагаются два довольно популярных варианта транспорта на Мальдивских островах:
• гидроплан — скоростное сообщение, благодаря которому можно ещё и увидеть шикарную россыпь островов с высоты.
• спидбот — скоростная лодка, которая используется для небольших расстояний и доставляет в любой уголок островов.
Острова Мальдив: какой лучше выбрать
Несмотря на то, что на Мальдивах более 1000 аттолов-островов, только 200 из них обитаемы. Среди них можно выбрать как локальные острова, где живут местные, так и туристические острова-резорты.
Чтобы определиться с островами, необходимо знать, что:
1. Острова-резорты — место для отдыха в стиле рекламы шоколадов «Баунти», где все сделано для Luxury отдыха и комфорта туриста: от природы, пляжей, воды в океане до безупречного сервиса. Можно остановиться на островах Курамати, Велассару, Куда Хураа, Гиравару и других.
2. Острова в Мале, столице республики — место, где проживают местные жители. Отдых, также проживание в отелях и гестхаусах здесь гораздо бюджетнее. Можно остановиться на островах Маафуши, Тодду, Дигура и других.
Есть ли возможность отдохнуть бюджетно
На островах бюджетно отдохнуть тоже можно. Для этого достаточно выбрать отель или гестхаус в Мале, где проживает население Мальдивских островов. Стоимость таких отелей варьируется от 16 млн сумов, что довольно бюджетно для данного направления отдыха.
Варианты гестхаусов:
• Ocean Retreat & Spa — от 16,7 млн сумов;
• Kaani Beach Hotel — от 19,2 млн сумов;
• The Crown Beach Hotel — от 19,9 млн сумов;
• Kaani Palm Beach — от 20,4 млн сумов.
Тарифы All Inclusive
Отели «все включено» на Мальдивах — оптимальный вариант для тех, кто хочет насладиться беззаботным отдыхом, не беспокоясь о дополнительных расходах. Такие отели предлагают гостям не только роскошные номера и бунгало с прекрасными видами на океан, но и полный пакет услуг, включающий в себя разнообразные рестораны с изысканной кухней, экскурсии, развлекательные программы и даже водные виды спорта — все в рамках одной цены.
Варианты отелей All Inclusive:
• четырехзвездный Adaaran Hudhuran Fushi Select — от 31,8 млн сумов;
• четырехзвездный Adaaran Club Rannalhi — от 32,3 млн сумов;
• четырехзвездный Riu Atoll — от 32,6 млн сумов.
Где питаться, если отель только на «завтраках»
Еда на Мальдивах не отличаются сильной дешевизной, потому как большинство продуктов привозные. На локальных островах можно найти сравнительно недорогие кафе и рестораны. Средний чек на двоих в кафе — примерно от 30−45 долларов США.
Желающие не беспокоиться о питании во время отдыха отдыха и сэкономить деньги могут бронировать туры с двухразовым или трёхразовым питанием.
Популярые пляжи на Мальдивах
Практически все пляжи Мальдив вызывают восторг. Но одними из ведущих признаны пляжи атоллов Ари и Баа. А пляж Sun Island входит в список 50 топовых пляжей мира по версии журналистов CNN.
Как забронировать тур
Туры на Мальдивы с прямыми перелётами доступны во всех турагентствах Узбекистана, а также в официальных офисах продаж компании Asialuxe Travel в Ташкенте, Самарканде, Бухаре, Фергане, Шахрисабзе и Коканде.
Сказочные закаты, подводный мир, словно из другого измерения, бескрайний океан и бесконечное спокойствие делают Мальдивы отличным укрытием для отдыха и перезарядки энергии.