Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинганининг 31 йиллиги муносабати билан Шавкат Мирзиёев қатор маҳкумларни афв этиш тўғрисидаги фармонни имзолади, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Фармон билан жазо муддатини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган 334 нафар шахс афв этилди.
Афв этилган шахсларнинг 34 нафари асосий жазодан тўлиқ озод этилди, 249 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинди, 6 нафарининг озодликдан маҳрум этиш жазоси енгилроқ жазо билан алмаштирилди. Шунингдек, 45 нафар шахсларга тайинланган озодликдан маҳрум этиш жазосининг муддатлари қисқартирилди.
Афв этилганларнинг 18 нафарини чет эл фуқаролари, 23 нафарини аёл, 15 нафарини 60 ёшдан ошган шахслар ҳамда 88 нафарини тақиқланган ташкилотлар фаолиятида қатнашган шахслар ташкил этади.
Фармон ижроси юзасидан афв этилган шахсларни оиласи ва яқинлари бағрига қайтариш, ижтимоий ҳаётга мослашиб, фойдали меҳнат билан шуғулланишлари, соғлом турмуш тарзини йўлга қўйиб, жамиятда муносиб ўрин топишлари учун уларга кўмак бериш бўйича масъул вазирлик ва идораларга тегишли топшириқлар берилди.

В связи с 31-летием принятия Конституции Узбекистана президентом Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ о помиловании раскаявшихся заключённых, сообщила пресс-служба главы государства.
Указом помилованы 334 лица, отбывающих наказания за совершение преступлений, раскаявшихся в содеянном и вставших на путь исправления.
Из числа помилованных 34 лица полностью освобождены от отбывания основного наказания, 249 лиц освобождено от отбывания наказания условно-досрочно, назначенное в отношении 6 лиц наказание заменено более мягким. Кроме того, сокращены сроки наказания в виде лишения свободы, назначенные в отношении 45 лиц.
Среди помилованных — 18 граждан иностранных государств, 23 женщины, 15 мужчин старше 60 лет, 88 лиц, участвовавших в деятельности запрещённых организаций.
В рамках реализации указа государственным органам поручено вернуть помилованных к семье и близким, содействовать им в социальной адаптации, привлечь к полезному труду и здоровому образу жизни, помочь занять место в обществе.