Давлат солиқ қўмитаси солиқ базасини кенгайтириш ҳамда яширин иқтисодиёт улушини қисқартириш мақсадида такси ва йўловчи ташиш бозорини тартибга солиш бўйича қандай ишлар амалга оширилаётгани ҳақида маълумот берди.
Аввал хабар қилинганидек, 2023 йилнинг 1 декабридан бошлаб Yandex Go хизмати Ўзбекистонда ўз фаолиятини маҳаллийлаштириб, солиқ резидентига айланганди. Шу билан бирга, мазкур сервис солиқ ахборот тизимлари билан интеграция қилиниши натижасида ҳар бир ташиш хизмати учун фискал чек шакллантириш имконияти яратилди.
1−6 декабрь кунлари давомида 13,5 млрд сўмлик 800 минг 483 та чек шакллантирилган.
Қўмита, шунга қарамай, мазкур соҳада бир қатор ечимини топиши лозим бўлган масалалар сақланиб қолаётганини қайд этган. Хусусан, такси хизматлари (Yandex Go ва бошқалар) учун нақд пул орқали тўлов қилинганда чек берилиши йўлга қўйилмаган. Қўмита бу борада амалиётга татбиқ этиш учун бир нечта ечимлар ишлаб чиққан ва бозор иштирокчиларига таклиф қилган. Яқин кунларда нақд пул орқали тўлов қилинганида ҳам чек берилиши таъминланиши таъкидланган.
Қолган агрегаторларда, хусусан — MyTaxi, Uklon ва бошқаларда ҳалигача фискал чек шакллантирилмаяпти. Лекин бу агрегаторлар билан техник интеграциялаш ишлари якунланган ва яқин кунларда йўловчилар ушбу хизматлардан фойдаланганда ҳам фискал чекларни олишни бошлаши кутилмоқда, дейилади хабарда.
Бундан ташқари, фақат Тошкентда эмас, республиканинг барча ҳудудларида агрегаторлар ва такси хизматларини фискаллаштириш режалаштирилмоқда.
Бугунги кунгача шакллантирилган 13,5 млрд сўмлик 800 минг 483 та чекнинг 13,4 млрд сўмлик 791 минг 100 таси 232 та юридик шахс (Yandex Go ҳамкорлари ва такси компаниялари), 163,9 млн сўмлик 9 минг 383 таси эса 1 минг 821 нафар ўзини ўзи банд қилган шахс ҳиссасига тўғри келади.
Қўмита ташиш хизмати ўзини ўзи банд қилган ҳайдовчи томонидан кўрсатилган бўлса ҳам, ташишнинг барча суммаси таксопарк (ҳамкор) айланмасида акс этиш ҳолатларини кузатишини қайд этган. Мазкур йўналишда агрегаторлар билан биргаликда таксопарклар ва ўзини ўзи банд қилган ҳайдовчилар ўртасида солиқ тўловчининг шахсий кабинетида комиссионер ва комитентни тўғри белгилаш бўйича тушунтириш ишлари олиб борилаётгани айтилган.
Шунингдек, ушбу соҳада ўзини ўзи банд қилган фуқароларга қулайлик яратиш мақсадида мазкур функцияни Soliq мобил иловасига қўшиш орқали соддалаштириш бўйича ишлар олиб борилаётгани таъкидланган.
Маълумот учун, юридик шахслар ўзларининг шахсий кабинетида фискал чекларни таҳрирлаш механизмидан фойдаланиши мумкин. Шунингдек, Солиқ кодексининг 369-моддаси 9-бандига мувофиқ, ўзини ўзи банд қилган шахслар барча турдаги солиқлардан озод этилган.
«Такси фаолиятидан расмий даромад шакллантириш имкониятининг пайдо бўлгани ўзини ўзи банд қилган шахслар учун алоҳида бир қатор афзалликларни келтириб чиқаради. Жумладан, даромад тўғрисидаги маълумотлар кейинчалик уларга бошқа иқтисодий ҳаракатлар бўйича (ипотека, истеъмол кредитлари, товарларни бўлиб-бўлиб тўлаш ва ҳоказо) имкониятларини кенгайтиради. Бу ўз навбатида аҳолининг иқтисодий фаоллиги ошишига хизмат қилади», — дея қайд этган қўмита.
Давлат солиқ қўмитаси такси хизматини кўрсатишда агрегаторлар ва уларнинг ҳамкорларининг бизнес жараёнларини мониторинг қилиб бораётгани ва аниқ ечимларни таклиф этишини қўшимча қилган. Шу билан бирга, қўмита йўловчи ташиш бозорида, турли баҳолашларга асосан 500 мингдан 1 млн нафаргача фуқаро тўлиқ ёки қисман бандлигини, шунингдек, таксиларнинг кундалик логистика ва ҳаракатланишдаги аҳамияти катта эканини ҳисобга олиб, мазкур соҳадаги муносабатларни автоматлаштириш ва фискаллаштириш жараёнини босқичма-босқич ва эҳтиёткорлик билан амалга ошириш зарур, деб ҳисоблашини қайд этган.
«Бунда солиқ қонунчилигига риоя этилиши, солиқларнинг тўғри ҳисобланиши ва ўз вақтида тўланиши устидан назорат ҳамда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетига солиқларнинг тўлиқ тушишини таъминлаш солиқ органларининг асосий вазифалари бўлиб қолади», — дейилган хабарда.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Yandex Go хизмати Ўзбекистонга тўлайдиган ҚҚС сабаб таксопарклар учун комиссия миқдорини оширганини тасдиқлаганди. Шу билан бирга, хизмат вакиллари таксопарклар ўз комиссиясини камайтириши мумкинлигини таъкидлаганди. Айрим таксопарклар буни тасдиқлаган.

Налоговый комитет Узбекистана (НК) рассказал о принимаемых им мерах по регулированию рынка такси и пассажирских перевозок, которые направлены на расширение налоговой базы и снижению доли теневой экономики.
Как сообщалось ранее, с 1 декабря сервис Yandex Go локализовал свою деятельность в Узбекистане и стал налоговым резидентом. В результате интеграции сервиса с системой налоговых органов появилась возможность создать фискальный чек для каждой поездки.
С 1 по 6 декабря было выдано 800,5 тысяч чеков на сумму 13,5 млрд сумов.
При этом в сфере остаётся ряд проблем, требующих решения, отметили в комитете. В частности, пока нет возможности выдачи чека при оплате наличными за поездку на такси в Yandex Go и других сервисах. НК разработал несколько решений для участников рынка — в ближайшее время чек будет выдаваться даже при оплате наличными.
Другие агрегаторы — MyTaxi и Uklon — пока не начали выдачу фискальных чеков, однако техническая интеграция с ними уже завершена. Ожидается, что в ближайшие дни пассажиры начнут получать чеки при использовании этих сервисов, заявили в комитете.
Кроме того, планируется фискализация агрегаторов и служб такси не только в Ташкенте, но и во всех регионах Узбекистана.
Из указанного объёма фискальных чеков 791,1 тысячи (98,8%) на сумму 13,4 млрд сумов сформировали 232 юридических лица (партнёры Yandex Go и предприятия такси). Остальные 9383 чека на 163,9 млн сумов сформировало 1821 самозанятое лицо.
Налоговый комитет отслеживает случаи, когда вся сумма перевозки отражается в обороте таксопарка (партнёра), хотя транспортную услугу оказывает самозанятый водитель. Поэтому совместно с агрегаторами среди таксопарков и самозанятых водителей проводится разъяснительная работа по корректной идентификации комиссионера и комитента в личном кабинете налогоплательщика (комитент — собственник товара, он поручает комиссионеру совершить сделку от своего имени. Комиссионер — лицо, которое продаёт товар и получает оплату).
Для удобства самозанятых в этой сфере планируется упростить эту функцию, добавив её в мобильное приложение Soliq. Для справки: юридические лица могут воспользоваться механизмом редактирования фискальных чеков в личном кабинете. По пункту 9 статьи 369 Налогового кодекса самозанятые лица освобождаются от всех видов налогов.
«Появление возможности получения официального дохода от деятельности такси даёт самозанятым лицам ряд особых преимуществ. В частности, информация о доходах позволит в дальнейшем расширить свои возможности в других видах экономической деятельности (ипотека, потребительские кредиты, рассрочка платежа
и т. д. ). Это, в свою очередь, служит повышению экономической активности населения», — отметили в Налоговом комитете.
НК подчеркнул, что контролирует бизнес-процессы агрегаторов и их партнёров по оказанию услуг такси и предлагает конкретные решения. Однако госорган считает, что необходимо поэтапно и с осторожностью внедрять процесс автоматизации и фискализации на этом рынке с учётом того, что в этой сфере пассажирских перевозок полностью или частично заняты от 500 тыcяч до 1 миллиона граждан. Отрасль также имеет большое значение в повседневном передвижении граждан и логистике, указали в НК.
«При этом основными задачами налоговых органов являются обеспечение соблюдения налогового законодательства, контроль за правильностью исчисления и своевременной уплаты налогов, а также полная уплата налогов в государственный бюджет Узбекистана», — говорится в сообщении.
Сервис Yandex Go ранее подтвердил, что повысил комиссию для таксопарков, поскольку теперь в стоимость услуг сервиса входит НДС, уплачиваемый в Узбекистане. Вместе с тем представители сервиса отметили, что можно ожидать снижения комиссии самих таксопарков. Некоторые предприятия такси подтвердили это.