«Сбер» жамоаси Инвестор куни доирасида 2021−2023 йилларга мўлжалланган стратегия натижаларини сарҳисоб қилди ва 2026 йилгача янги ривожланиш стратегияси ҳақида гапириб берди. Тадбирда қуйидагилар иштирок этди:
- Герман Греф — президент, бошқарув раиси;
- Кирилл Царёв — бошқарув раисининг биринчи ўринбосари;
- Александр Ведяхин — бошқарув раисининг биринчи ўринбосари;
- Андрей Белевцев — катта вице-президент, «Технологиялар» блокининг раҳбари;
- Тарас Скворцов — вице-президент, «Молия» блокининг раҳбари.
Стратегия 2021−2023 натижасига кўра «Сбер» чакана мижозлари сони 10 млн кўпайди ва 108 млн ташкил этди, корпоратив мижозлар сони 500 мингга кўпайиб, 3,2 млн ташкил этди. Жамоа AI-трансформациясида тараққиётга эришган ва технологик мустақилликни таъминлаган ҳолда, барқарорлик ва инновацион ривожланишни таъминлади.
Янги стратегик тциклда «Сбер» узоқ муддатли истиқболни шакллантиришга алоҳида эътибор қаратди. Технологиялар, биринчи навбатда, сунъий интеллект замонавий дунё ва келажакни белгиловчи асосий омилга айланиб бормоқда.
Асосий масалалардан бири технологияларнинг одамларга хизмат қилишини йўлга қўйишдан иборат. «Сбер» бизнес моделининг марказида инсон, унинг қизиқишлари ва интилишлари туради.
Сунъий интеллект инсоннинг шахсий ёрдамчисига айланиб бормоқда — у ҳар кимнинг имкониятларини кенгайтириб, инсонга ўз салоҳиятини амалга оширишда ёрдам беради. Бу «Сбер»нинг инсонга йўналтирилганик сари йўлидаги қўйган қадами.
Яқин 3 йил мобайнида «Сбер» инсонга йўналтирилган ташкилотга ўтишга тайёрланмоқда. Ушбу мураккаб трансформация учта асосий соҳага таъсир қилади:
- Технологиялар — янги авлод сунъий интеллектини ривожлантиришга устувор аҳамият берилади.
- Барча йўналишлар бўйича бизнес-модель.
- Маданият.
Узоқ муддатли устуворликлардан ташқари «Сбер» қуйидагиларга алоҳида эътибор қаратади:
- энг яхши мижозлик тажрибасини яратиш ва ривожлантириш;
- самарадорликни ошириш;
- сервисларнинг ишончлилиги ва хавфсизлигини таъминлаш;
- сунъий интеллектни бизнеснинг барча йўналишларига тезкор жорий этиш.
2026 йилгача мўлжалланган cтратегиясининг молиявий мақсадлари:
- стратегиянинг ҳар бир йилида капитал рентабеллиги (ROE) >22%;
- умумий капиталнинг етарлилик коэффитсиенти H20,0 >13,3%;
- Дивидендларни тўлаш даражаси — «Сбер групп» соф фойдасининг 50%.
«Мижоз фақат даромад манбаи сифатида қараладиган истеъмол модели ўтмишда қолади. Янги бизнеснинг мақсади мижозга беқарор дунёда мослашувчан бўлиш ва мослашишга ёрдам беришдир. Биз мижозлар талабларини қондирадиган ва ундан устун бўладиган воситаларни яратишимиз керак. Биз ҳар бир мижозимизга, ҳар бир инсонга ўзимиз каби муносабатда бўлишни ўрганишимиз керак.
Биз инсонга йўналтирилган биринчи компаниялардан бири бўлишни ҳамда одамларга ўз салоҳиятларини очишга ва ортиқча технологиялар ва ахборотлар дунёсида омон қолишларига ёрдам берадиган компаниялардан бирига айланишни хоҳлаймиз.
Айнан сунъий интеллект ҳар бир инсон учун шахсий ёрдамчига — катта ҳажмдаги маълумотларни таҳлил қилиш ва қайта ишлаш, мақсадларни белгилаш, ҳаётдаги устуворликларни тўғри белгилаш ва ташкил этишда ёрдамчига айланиши мумкин бўлиб, у инсоннинг имкониятларини кенгайтиришга ва уни кундалик ишлардан озод қилишга имконият яратади", — деди Герман Греф, президент, «Сбербанк» Бошқарув Раиси.

6 декабря команда «Сбер» в рамках «Дня инвестора» подвела итоги «Стратегии 2021−2023» и рассказала о новой стратегии развития до 2026 года. В мероприятии приняли участие:
- Герман Греф — президент, председатель правления;
- Кирилл Царёв — первый заместитель председателя правления;
- Александр Ведяхин — первый заместитель председателя правления;
- Андрей Белёвцев — старший вице-президент, руководитель блока «Технологии»;
- Тарас Скворцов — вице-президент, руководитель блока «Финансы».
По итогам «Стратегии 2021−2023» число розничных клиентов «Сбера» выросло на 10 млн и составило 108 млн, число корпоративных клиентов — на 500 тысяч, и составило 3,2 млн. Команда обеспечила устойчивость и инновационное развитие, обеспечив технологическую независимость и сделав прорыв в AI-трансформации.
В новый стратегический цикл «Сбер» особое внимание уделил формированию долгосрочного видения. Технологии, в первую очередь искусственный интеллект, становятся одним из главных факторов, определяющим современный мир и будущее.
Одной из главных задач становится поставить технологии на службу человека. В центре бизнес-модели «Сбера» — человек, его интересы и устремления.
Искусственный интеллект становится персональным помощником человека — расширяет возможности каждого и помогает человеку реализовать свой потенциал. Это шаг «Сбера» на пути к человекоцентричности.
В ближайшие три года «Сбер» подготовится к переходу в человекоцентричную организацию. Это сложная трансформация коснётся трёх ключевых сфер:
- Технологии — приоритет на развитие искусственного интеллекта нового поколения.
- Бизнес-модель по всем направлениям.
- Культура.
Помимо долгосрочных приоритетов «Сбер» особое внимание уделит:
- развитию и созданию отличного клиентского опыта;
- повышению эффективности;
- обеспечению надёжности и безопасности сервисов;
- ускоренному внедрению искусственного интеллекта во все направления бизнеса.
Финансовые цели «Стратегии 2026»:
- увеличение рентабельности капитала (ROE) на 22% в каждый год «Стратегии»;
- увеличение норматива достаточности общего капитала (Н20.0) на 13,3%;
- увеличение уровня дивидендных выплат — 50% от чистой прибыли группы «Сбер».
«Потребительская модель, в которой клиент рассматривается исключительно как источник дохода уйдёт в прошлое. Задача нового бизнеса — помогать клиенту быть гибким и адаптивным в нестабильном мире. Мы должны создать такие инструменты, которые будут соответствовать ожиданиям клиентов и превосходить их. Мы должны научиться относиться к каждому нашему клиенту, к каждому человеку, как к самому себе».
Мы хотим стать одной из первых человекоцентричных компаний и стать теми, кто поможет человеку раскрыть свой потенциал и выжить в сегодняшнем мире избытка технологий и информации.
Именно искусственный интеллект может стать персональным помощником каждого человека — помощником в анализе и обработке огромного объёма информации, в целеполагании, правильной приоритизации и организации жизни, помощником, который позволит расширить возможности человека и освободить его от рутины", -- отметил Герман Греф, президент, председатель правления «Сбербанка».
ПАО «Сбербанк» — один из крупнейших банков в России и один из ведущих глобальных финансовых институтов. На долю «Сбербанка» приходится около трети активов всего российского банковского сектора. «Сбербанк» является ключевым кредитором для национальной экономики и занимает одну из крупнейших долей на рынке вкладов. Основным акционером ПАО «Сбербанк» является Министерство финансов России, владеющая 50% уставного капитала ПАО «Сбербанк». Оставшимися 50% уставного капитала банка владеют российские и международные инвесторы. Генеральная лицензия «Банка России» на осуществление банковских операций № 1481 от 11 ноября 2015 года.