Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек туманидаги «Дархон» (собиқ «Сказка») боғи реконструкциядан сўнг фойдаланишга топширилди, деб хабар берди пойтахт ҳокимлиги матбуот хизмати.
Боғни ободонлаштириш ишлари 15 сентабрдан бошланган. Ёритиш тизими ва йўлаклар, мини-ҳовузлар қопламаси, ободонлаштириш ишлари янгиланди, ўриндиқлар, чиқинди қутилари ўрнатилди. Туташ ҳудудда болалар майдончаси ва кичик маёқ пайдо бўлди.
Фаоллар демонтаж пайтида сақлаб қолишга уринган ёғочдан ясалган ҳайкалларнинг бир қисми ўз жойига қайтарилди. Ҳокимлик «Газета.uz»нинг сўровига жавоб бераркан, уларнинг бир нечтаси йўқолгани, бири чириш оқибатида яроқсиз ҳолда келгани, қолган учтаси сақланиб қолгани ва «кейинчалик чиришга йўл қўймаслик учун» бетон супача (постамент)га ўрнатилганини таъкидлади.
Шаҳар ҳокимлигининг таҳририятга маълум қилишича, бажарилган ишлар суммаси 2,96 миллиард сўмни ташкил қилган. Пудратчи сифатида турар жой бўлмаган биноларни қуриш билан шуғулланадиган MDF Farmation компанияси иштирок этган.

Парк «Дархон» (бывший парк «Сказка») в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента открылся после реконструкции, сообщила пресс-служба столичной администрации.
Работы по благоустройству парка начались 15 сентября. Здесь обновлены система освещения и дорожки, облицовка мини-бассейнов, ландшафт, установлены скамейки и урны. На прилегающей территории появились детская игровая площадка и небольшой маяк.
Часть деревянных скульптур, которые при демонтаже пытались спасти активисты, возвращена на место. В хокимияте на вопрос «Газеты.uz» отметили, что некоторые из них пропали, одна разрушена в результате гниения изнутри, оставшиеся три удалось сохранить и установить на бетонный постамент «во избежание дальнейшего гниения».
В городской администрации сообщили редакции, что сумма работ составила 2,96 млрд сумов. Подрядчиком выступила компания MDF Farmation, которая занимается строительством нежилых зданий.