Fitch Ratings халқаро рейтинг агентлиги Тошкент шаҳрининг хорижий ва миллий валютадаги «BB-» даражасидаги барқарор прогнозли узоқ муддатли кредит рейтинглари бекор қилинганини эълон қилди.
Fitch «Тошкент рейтинг жараёнида иштирок этишни тўхтатишга қарор қилгани» учун рейтингни қайтариб олган.
Агентлик энди асосий кредит омилларини, жумладан, фискал ва қарзни бошқариш сиёсатини кўриб чиқиш учун етарли маълумотга эга эмас. Шу боис молия институти бундан буён Ўзбекистон пойтахти бўйича рейтинг ва таҳлилий ҳисоботларни тақдим этмайди.
Тошкент биринчи марта Fitch рейтингини 2019 йил июнь ойида олган. Агентлик томонидан тақдим этилган кредит рейтинги ва ҳисоботи шаҳарнинг молиявий саломатлиги ва кредитга лаёқатлилиги ҳақида муҳим маълумот манбаи эди. «Қанчалик кўп маълумот бўлса, қанчалик очиқлик, шаффофлик кўп бўлса, шаҳар учун шунчалик яхши», — деди Fitch`нинг Россия/МДҲ ва Қора денгиз минтақаси бўйича минтақавий раҳбари Дмитрий Сурков.
2022 йил декабрь ойидаги сўнгги ҳисоботида агентлик мамлакатда олиб борилаётган молиявий ислоҳот шароитида шаҳар даромадлари барқарорлигини «заифроқ» ва «беқарор» деб баҳолаганди. Пойтахт томонидан йиғиладиган солиқ тушумларининг таркиби ва уларни бошқарувнинг турли бўғинлари ўртасида тақсимланиши марказий ҳокимият ихтиёрига кўра доимий равишда ўзгариб туради.

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings объявило об отзыве долгосрочных кредитных рейтингов Ташкента в иностранной и национальной валюте, которые были на уровне «BB-» со «стабильным» прогнозом.
Fitch отозвал рейтинги, поскольку Ташкент «решил прекратить участие в рейтинговом процессе», говорится в заявлении.
У агентства больше нет достаточной информации для проверки ключевых кредитных факторов, включая налогово-бюджетную политику и политику управления долгом. Поэтому финансовая организация больше не будет предоставлять рейтинги или аналитические справки по столице Узбекистана, отметили в агентстве.
Ташкент впервые получил рейтинги Fitch в июне 2019 года. Кредитный рейтинг и отчёт, которые предоставляло агентство, были важным источником информации о финансовом здоровье и кредитоспособности города. Чем больше информации, чем больше открытости, чем больше прозрачности, тем лучше для города, отмечал региональный руководитель Fitch в России/СНГ и Черноморском регионе Дмитрий Сурков.
В последнем отчёте в декабре 2022 года агентство оценивало уровень устойчивости доходов города как «более слабый» и «нестабильный» на фоне продолжающейся в Узбекистане налогово-бюджетной реформы. Структура налоговых поступлений, собираемых столицей, и их распределение между органами власти различного уровня постоянно меняются по усмотрению центрального правительства, отмечали в Fitch.