Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси бошлиғининг биринчи ўринбосари Дониёр Тошхўжаев 12 декабрь куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида рейдлар давомида жиноий фаолиятда гумон қилинаётган шахсларнинг қўлга олиниши ҳақида гапирди.
ИИББ вакилининг сўзларига кўра, у август ойида ўз лавозимига киришгач, «узоқ вақтдан бери тайёргарлик кўрилган» жиноий гуруҳ вакилларини қўлга олиш бўйича йиғма жилдлар билан танишишган.
«Бу ишлар анча аввал, мендан олдин бошланган… Фақат уларни ушлашимиз шу кунларга тўғри келди. Нега уларни 27 ноябрда қўлга оляпмиз? Албатта, рейдларни ўтказиш масаласи ўша куни ҳал бўлиб қолмади, бир ҳафта ичида муҳокама қилинди. Ҳисоботлар келяпти, биз ҳеч ким жавобгарликдан қочиб қутула олмаслигини кўрсатамиз, чунки бизда етарли далиллар бор», — деди у.
Дониёр Тошхўжаев, шунингдек, ҳибсга олинганларнинг хатти-ҳаракатларига якуний баҳони тергов ва суд беришини айтди ҳамда улардан жабрланган фуқароларни «қўрқмасликка» чақирди.
«Биз фуқароларимизга, халқимизга мурожаат қилиб, қўрқманглар, демоқчимиз. Албатта, уларнинг аризаларисиз ҳам ушланганларни жавобгарликка тортиш учун бизда етарлича далиллар бор. Лекин уларнинг қилмишларидан жабр кўрганлар бизга мурожаат қилса яхши бўларди», — деди у.
Жабрланганлардан 71−206−45−69, 71−206−49−46 ёки 102 ёки 99−370−73−94 Telegram рақами орқали бошқармага мурожаат қилишлари сўралган. Ариза берувчининг шахсий маълумотларининг махфийлиги кафолатланади.
Эслатиб ўтамиз, жиноий фаолиятда гумон қилинган шахсларнинг ҳибсга олингани ҳақидаги илк хабарлар 27−28 ноябрь кунлари эълон қилина бошланди.
Ўтган ҳафтада Тошкент шаҳар ИИББ ходимлари «Саидазиз медгородок» лақаби билан машҳур Саидазиз Сайдалиевни қўлга олган. Бошқарма маълумотларига кўра, у ва яна бир неча киши товламачилик иши бўйича гумонланувчи сифатида ҳибсга олинган. Маълум қилинишича, улар пул эвазига одамларни қарзини ундириб берган.
3 декабр куни Ўзбекистон ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари «Бахти Ташкентский» лақаби билан танилган Бахтиёр Қудратуллаев ва у билан яқин жиноий алоқаси бўлгани қайд этилган Достон Халилов ушланди.
Шунингдек, «Салимбой» ва «Салимбойвачча» номлари билан танилган 73 ёшли тадбиркор Салим Абдувалиев процессуал тартибда ушланган. Унга нисбатан қамоққа олиш эҳтиёт чорасини танланган. Жиноят ишининг айблови ўзгартирилиб, янада оғирроқ жазо назарда тутилган.
Бундан ташқари, Тошкентда аввал ҳам «криминал авторитет» сифатида қамалган Аббосхон Ходжаев қўлга олинган.

Первый заместитель начальника ГУВД Ташкента Дониёр Ташходжаев на пресс-конференции 12 декабря высказался о задержании в ходе рейдов лиц, подозреваемых в преступной деятельности.
Он рассказал, что когда вступил в текущую должность в августе, ему удалось ознакомиться с «оперативными разработками» по поимке членов преступных групп, которые «готовились долгое время».
«Эти разработки были начаты очень давно, до меня… Всё уже было готово. Настал момент, когда мы [решили, что] берём их. Почему мы берём их 27 [ноября]»? Конечно, вопрос проведения операции был решён не 27-го, он был решён за неделю. Доклады шли, мы обосновали, что докажем, что никто не сможет уйти от ответственности, у нас достаточная доказательная база", — сказал он.
Окончательную оценку действиям задержанных дадут следствие и суд, подчеркнул первый замглавы ГУВД. «Но мы как юристы уже понимали, что у нас есть база, на основании которой мы можем их „зацепить“ как оперативные сотрудники. И мы „зацепили“», — отметил он.
«У нас есть ещё очень много информации», — сообщил Дониёр Ташходжаев и призвал пострадавших граждан «не бояться».
«Мы хотим обратиться через вас к нашим гражданам, к нашему народу и сказать, чтобы они не боялись, что у нас и без их заявлений, конечно, есть достаточно доказательств, чтобы привлечь их к уголовной ответственности. Но было бы неплохо, если бы люди, которые пострадали от их действий, обратились к нам», — сказал он.
Пострадавших попросили обращаться в ГУВД по телефонам: 71−206−45−69, 71−206−49−46 или 102, либо по номеру в Telegram: 99−370−73−94. Конфиденциальность личности заявителя гарантируется.
Первые сообщения о задержании лиц, подозреваемых в преступной деятельности, появились 27−28 ноября.
ГУВД Ташкента 2 декабря заявило о проведении в Ташкенте масштабных рейдов по выявлению и задержанию «уличных банд» и преступных групп. Оперативные мероприятия проводятся по всему Узбекистану — «для улучшения криминогенной ситуации».
Среди задержанных — Саидазиз Сайдалиев, известный как «Саидазиз медгородок». Он и ещё несколько человек заключены под стражу в качестве подозреваемых по делу о вымогательстве. Сообщается, что они за деньги «выбивали» у людей долги.
В столице также задержан Бахтиёр Кудратуллаев, «Бахти Ташкентский», по подозрению в вымогательстве в особо крупном размере. Ему грозит до 15 лет лишения свободы.
Всего задержано свыше 100 человек, из которых 52 заключены под стражу. ГУВД сообщает о них у себя на сайте и в социальных сетях. С новостями об этом можно ознакомиться по ссылкам ниже.