Бош вазир Абдулла Арипов давлат ташкилотларига Янги йил байрами олди ўтказиладиган корпоратив тадбирларни бюджет ва бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан ўтказишни тақиқлади. Бу ўтган ҳафта байрамга бағишланган йиғилишда маълум бўлди. Ушбу маълумотни «Газета.uz»га ҳукумат раҳбари матбуот котиби Бекзод Ҳидоятов тасдиқлади.
Бош вазир барча вазирлик, идора ва бошқа давлат ташкилотлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ҳамда давлат улуши мавжуд хўжалик жамиятлари ва тижорат банкларига бюджет ва ундан ташқари маблағлар ҳисобидан Янги йил байрами муносабати билан корпоратив йиғилишларни ташкил этиш ва байрам дастурхонини ёзиш тақиқлади.
«Буджет пули — халқнинг пули. Унинг ҳар бир тийини ҳисобли. Халқимиз бу пулларни бизнинг ўйин-кулги қилишимиз учун бермаган», — деди Абдулла Арипов.
Ҳукумат раҳбари ўтган йили ҳам бюджет маблағлари ҳисобидан байрам тадбирларини ўтказишни тақиқлаганди.

Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов запретил государственным органам проводить новогодние корпоративы за счёт бюджетных и внебюджетных средств. Об этом стало известно на прошлой неделе на заседании по вопросам предстоящего празднования. Информацию «Газете.uz» подтвердил пресс-секретарь главы правительства Бекзод Хидоятов.
В частности, премьер запретил всем государственным организациям, компаниям, банкам с госдолей, а также хокимиятам организовывать корпоратив, накрывать праздничные столы и устраивать фейерверк за счёт бюджета и внебюджетных средств.
При этом руководству и работникам не запрещается проводить праздничные мероприятия за счёт собственных средств.