Шавкат Мирзиёев 20 декабрь куни Рақамли технологиялар вазирлигига ташриф буюрди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Рақамли бошқарув марказида мамлакатни минтақавий IT-хабга айлантириш борасидаги ишлар тақдимоти бўлиб ўтди.
Хабарда бу борада амалга оширилган ишлар натижалари ҳақида сўз боради: агар 2017 йилда мамлакатда IT-компаниялар сони 147 та бўлган бўлса, ҳозир бу кўрсаткич 1600 тага етди. Иш ўринлари сони ҳам қисқа вақт ичида 10 баробар кўпайиб, 24 мингдан ошди. 2017 йилда 600 минг доллар бўлган экспорт ҳажми жорий йил якуни билан 300 миллион доллардан ошиши кутилмоқда.
Бугунги кунда my.gov.uz ягона портали орқали 8 миллиондан ортиқ фуқаролар 570 турдаги онлайн хизматлардан фойдаланмоқда. Ижро интизоми ягона тизими — ijro.gov.uz орқали давлат идоралари ва уларнинг қуйи бўғинлари ходимлари томонидан 28 миллионта ҳужжат электрон айирбошланган.
Президент бу тизим раҳбарларнинг онги ва масъулиятини ўзгартирганини таъкидлаб, ҳужжатлар интеграцияси ва сифатини яхшилаш, ижро интизоми назоратини кучайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
2022 йилда БМТнинг Электрон ҳукумат рейтингида Ўзбекистон 18 поғона юқорилаб, 69-ўринни эгаллади. 2030 йилга бориб, ушбу рейтингда биринчи ўттизталикка кириш бўйича йиллик чора-тадбирлар ишлаб чиқилган.
«Ўзбекистон-2030» стратегиясида IT-хизматлар ва дастурий маҳсулотлар экспорти ҳажмини 5 миллиард долларга етказиш вазифаси белгиланган. Бунинг учун ҳудудларда IT-инфратузилмани ва венчур бозорини ривожлантириш, маҳаллий корхоналарни экспортга олиб чиқиш, мамлакатда халқаро компанияларнинг офисларини очиш каби кўплаб чоралар кўзда тутилган.
Шу мақсадда икки томонлама солиққа тортишнинг олдини олиш, IT-park ҳудудида Англия ҳуқуқини жорий этиш, резидентлар учун солиқ имтиёзларини 2040 йилгача узайтириш, умуман, бу соҳага 100 йиллик қулайлик яратиш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.
Давлат раҳбари Ўзбекистоннинг ахборот технологиялари, туризм, инвестиция салоҳиятини уйғунлаштирган яхлит имижини яратиш бўйича кўрсатма берди. Тақдимотда соҳага ихтисослашган таълим тўғрисида ҳам ахборот берилди. Сўнгги 3 йилда IT-ўқув марказлари сони 300 дан ошди.
2019 йилда бошланган «Бир миллион дастурчи» лойиҳаси доирасида ўқитилиб, сертификатланган ёшлар сони 1,2 миллион нафарни ташкил этди. Ўтган йилдан бошлаб халқаро IT-сертификатларга ўқиш харажатларини 50 фоизгача қоплаб бериш йўлга қўйилди. 215 минг нафар ёш халқаро онлайн курсларни тамомлаб, сертификатлар олди.
Бу ишларнинг давоми сифатида 2024 йилдан бошлаб ҳар йили 5 минг нафар иқтидорли ёшларни саралаш, ўқитиш ҳамда ҳалқаро меҳнат бозорига тайёрлаш тизими жорий этилади. Хоразм вилоятида «Ал-Хоразмий ворислари» лойиҳасида ўқитиш бошланади. Умуман, IT соҳасида 300 минг нафар ёшларни халқаро компаниялар талабига мос дастурлар асосида тайёрлаш ва иш билан таъминлаш режалаштирилган.
Шу ерда космик геоахборот тизими орқали сув омборлари ҳамда ер қаъридан фойдаланиш ҳолатларини мониторинг қилиш дастури ҳақида маълумот берилди.
Президент «Узинфоком» ягона интегратори офисида яратилган шарт-шароитлар билан танишди, мутахассислар билан суҳбатлашди.
«Сизлар ҳозирги ислоҳотларда бизнинг энг ишонган кучимиз. Келажакда сиздек мутахассисларга эҳтиёж янада ошади. Ҳар бир соҳа ва ҳудуд рақамли технологиялар билан ҳамоҳанг ривожланмаса, мамлакат ривожланмайди», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ўша ерда сунъий интеллект асосида биометрик идентификация қилиш, соғлиқни сақлаш соҳасини рақамлаштириш, электр таъминоти биллинги бўйича ахборот берилди. Давлат раҳбари ижтимоий соҳалар, айниқса, тиббиёт соҳасининг рақамли тизимини такомиллаштириш, одамларни рози қилиш зарурлигини таъкидлади.
Президентга Самарқанд вилояти Нуробод туманида ташкил этилган IT Village ҳақида маълумот берилди. Бу мажмуа 1−9-синф ўқувчиларини ахборот технологиялари билан таништириш ва бунга қизиқтириш, уларга илк кўникмаларни ўргатишга қаратилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 20 декабря посетил Министерство цифровых технологий, сообщила пресс-служба главы государства.
В Центре цифрового управления состоялась презентация о работе по превращению страны в региональный IT-хаб.
В сообщении говорится о результатах этой работы: если в 2017 году количество IT-компаний в стране составляло 147, то сейчас достигло 1600. Количество рабочих мест также за короткое время увеличилось в 10 раз и превысило 24 тысячи. Ожидается, что отраслевой экспорт, составлявший в 2017 году 600 тысяч долларов, к концу этого года превысит 300 млн долларов.
Сегодня более 8 миллионов граждан пользуются 570 видами онлайн-услуг через единый портал my.gov.uz.
Через единую систему исполнительной дисциплины в госорганах ijro.gov.uz прошло 28 миллионов документов.
Президент отметил, что эта система в корне изменила ответственность и подход руководителей к работе, дал указания по расширению интеграции и качества документооборота и усилению контроля за исполнительской дисциплиной.
В 2022 году Узбекистан поднялся на 18 позиций и занял 69-е место в рейтинге ООН по электронному правительству. Разработаны годовые мероприятия по вхождению в топ-30 этого рейтинга к 2030 году.
В стратегии «Узбекистан-2030» поставлена цель довести объем экспорта IT-услуг и программных продуктов до 5 млрд долларов. Для этого предусмотрено развитие IT-инфраструктуры и венчурного рынка в регионах, стимулирование экспорта местных предприятий по принципу local to global, открытие офисов международных компаний в стране.
Обсуждены предложения по избежанию двойного налогообложения, внедрению английского права на территории IT-парка, продлению налоговых льгот для резидентов до 2040 года и в целом созданию благоприятных условий для развития отрасли на следующие 100 лет.
Глава государства дал указания по продвижению единого имиджа Узбекистана, сочетающего информационные технологии, туризм и инвестиционный потенциал.
В ходе презентации также представлена информация о развитии профильного образования. За последние 3 года количество учебных центров по IT выросло до более чем 300.
Число молодых людей, прошедших обучение и получивших сертификат в рамках проекта «Один миллион программистов», запущенного в 2019 года, составило 1,2 миллиона. С прошлого года введены компенсации до 50% стоимости обучения для получения международных IT-сертификатов. 215 тысяч молодых людей прошли международные онлайн-курсы и получили сертификаты.
В продолжение этой работы со следующего года будет внедрена система ежегодного отбора, обучения и подготовки для международного рынка труда 5000 талантливых молодых людей. В Хорезмской области начнётся обучение в рамках проекта «Преемники Аль-Хорезми». В целом в сфере планируется обучить и трудоустроить 300 тысяч молодых людей на основе программ, отвечающих стандартам международных компаний.
Ответственные лица доложили о программе мониторинга использования водохранилищ и недр на основе космических геоданных.
Президент ознакомился с условиями, созданными в офисе Единого интегратора «Узинфоком», побеседовал со специалистами.
«Вы наша самая надёжная опора в нынешних реформах. В будущем потребность в таких профессионалах, как вы, будет только расти. Страна не будет развиваться, если каждая отрасль и регион не будут идти в ногу с цифровыми технологиями», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь была представлена информация о проектах биометрической идентификации на основе искусственного интеллекта, цифровизации сферы здравоохранения, биллинга электроснабжения. Глава государства подчеркнул необходимость совершенствовать цифровую деятельность социальных сфер, особенно здравоохранения.
Президенту доложено о городке IT Village, построенном в Нурабадском районе Самаркандской области. Данный комплекс нацелен на вовлечение школьников 1−9 классов в сферу информационных технологий и обучение их начальным IT-навыкам.