KIUT Тошкент халқаро университети (Тошкент шаҳридаги собиқ Ёджу техника институти) ректори Жанполат Шамуратович Кудайбергенов 46 ёшида пойтахтда вафот этди. Бу маълумотни «Газета.uz»га университет матбуот хизмати тасдиқлади.
Жанпулат Кудайбергенов 1978 йил 10 мартда Нукус шаҳрида туғилган. 2000 йилда Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университетини, 2001 йилда «Умид» Президент жамғармаси орқали Бирмингем университети (Буюк Британия)ни тамомлаган.
2010−2014 йилларда Тошкент молия институти «Ҳисоб ва аудит» факультети декани лавозимида ишлаган. 2014−2017 йилларда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигида фаолият олиб борган.
2018 йилдан Ёджу техника институтининг ўқув ишлари бўйича проректори бўлган. 2019 йилдан Ўзбекистондаги биринчи хусусий олий ўқув юрти ректори лавозимида фаолият юритган.
Жанполат Кудайбергенов раҳбарлигида университет ўз фаолиятини сезиларли даражада кенгайтирди, кўплаб хорижий олий ўқув юртлари билан ҳамкорликни йўлга қўйди. Бугунги кунда у ерда кундузги, сиртқи ва кечки таълим шаклларида ўзбек, рус ва инглиз тилларида ҳамда иккинчи мутахассислик бўйича бакалавр ва магистрлар тайёрланмоқда. Университетнинг Наманган ва Самарқандда филиаллари мавжуд.

Ректор Ташкентского международного университета KIUT (бывший Технический институт Ёджу в Ташкенте) Жанполат Шамуратович Кудайбергенов скончался в столице на 46-м году жизни. Эту информацию «Газете.uz» подтвердили в пресс-службе вуза.
Жанполат Кудайбергенов родился 10 марта 1978 года в Нукусе. В 2000 году окончил Каракалпакский государственный университет имени Бердаха, в 2001 году — Бирмингемский университет (Великобритания) по линии президентского фонда «Умид».
С 2010 по 2014 годы был деканом факультета «Бухгалтерский учёт и аудит» в Ташкентском финансовом институте. С 2014 по 2017 годы работал в Министерстве высшего и среднего специального образования.
С 2018 года был проректором Технического института Ёджу по учебной работе. С 2019 года стал ректором вуза — первого частного университета в Узбекистане.
Под руководством Жанполата Кудайбергенова университет значительно расширил свою деятельность, наладив сотрудничество с большим количеством зарубежных вузов. Сегодня здесь готовят бакалавров и магистров по очной, заочной и вечерней формам обучения на узбекском, русском и английском языках, а также по второй специальности.
Университет имеет филиалы в Намангане и Самарканде.
В интервью проекту WE project в марте прошлого года Жанполат Кудайбергенов говорил: «Дело моей жизни — помощь другим в познании и поиске себя, своего места в этом мире».