Шавкат Мирзиёев Республика Маънавият ва маърифат кенгашининг жума куни бўлиб ўтган йиғилишида сўнгги бир ой ичида коррупцияга оид жиноятлар содир этган мансабдор шахслар ва «кўча жиноий гуруҳлари» вакилларининг ҳибсга олинаётганига изоҳ берди. Унинг нутқидан иқтибосларни давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов келтирди.
«Ўзини „кўча“ деб атайдиган жиноий гуруҳлар бўладими, коррупцияга берилган мансабдор шахслар бўладими, ким қонунга беписанд қараб, давлат ва жамиятга зарар етказадиган бўлса, биз бунга ҳеч қачон жим қараб туролмаймиз», — деди президент.
«Кўчаларимиз, маҳаллаларимиз, ҳаётимиз том маънода тинч ва тоза, жиноятдан холи бўлиши керак. Янги Ўзбекистонда қонун устувор, жиноятга жазо муқаррар бўлиши шарт. Ва, албатта, шундай бўлади», — деди Шавкат Мирзиёев.
Жиноий гуруҳлар ва коррупцияга қарши рейдлар
2 декабрь куни Тошкент шаҳри ички ишлар бошқармаси пойтахтда жиноий гуруҳларни аниқлаш ва қўлга олиш бўйича кенг кўламли рейдлар ўтаётганини маълум қилди. Ўзбекистон бўйлаб «жиноятчилик билан боғлиқ вазиятни яхшилаш» бўйича тезкор ишлар олиб борилмоқда.
Ҳибсга олинганлар орасида «Саидазиз медгородок» номи билан машҳур Саидазиз Саидалиев ҳам бор. У ва яна бир неча киши товламачилик иши бўйича гумонланувчи сифатида ҳибсга олинган. Маълум қилинишича, улар пул эвазига одамларни қарзини ундириб берган.
«Бахти Ташкентский» — Бахтиёр Қудратуллаев эса жуда кўп миқдорда товламачиликда гумонланиб, пойтахтда қўлга олинган. Унга 15 йилгача қамоқ жазоси берилиши мумкин.
Бундан ташқари, «Салимбой» номи тадбиркор Салим Абдувалиев ҳам қамоққа олинган.
Ҳаммаси бўлиб 100 дан ортиқ киши процессуал тартибда ушланган, улардан 52 нафари ҳибсга олинган. ИИББ уларни жиноий жавобгарликка тортиш учун етарли далилларга эга эканини хабар қилмоқда.
Бундан ташқари, сўнгги ҳафталарда Избоскан тумани собиқ ҳокими Серобиддин Исмоилов, Бухоро тумани собиқ ҳокими Хайрулло Жўраев ва Бекобод тумани ҳокими Шуҳрат Мирзаев қўлга олинган. Бундан ташқари, Наманган вилояти ҳокими ўринбосари Саидаҳмад Султонов, собиқ қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов ва бошқалар ҳибсга олингани хабар қилинган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на заседании Республиканского совета по духовности и просветительству в пятницу прокомментировал волну задержаний чиновников за коррупционные преступления и представителей «уличных банд» последнего месяца. Цитаты из его выступления привёл пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
«В последнее время проводятся оперативные мероприятия по борьбе с коррупцией и преступностью. Будь это преступные группы, называющие себя „улицей“, или должностные лица, погрязшие в коррупции, если кто-то будет пренебрегать законом и причинять вред государству и обществу, мы никогда не сможем стоять в стороне и смотреть на это», — сказал президент.
«Наши улицы, наши махалли, наша жизнь должны быть в полном смысле этого слова мирными и чистыми, свободными от преступлений. В Новом Узбекистане закон должен преобладать, а наказание за преступления должно быть неотвратимым. И, конечно, так и будет», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Рейды против преступных групп и коррупции
ГУВД Ташкента 2 декабря заявило о проведении в Ташкенте масштабных рейдов по выявлению и задержанию «уличных банд» и преступных групп. Оперативные мероприятия проводятся по всему Узбекистану — «для улучшения криминогенной ситуации».
Среди задержанных — Саидазиз Сайдалиев, известный как «Саидазиз медгородок». Он и ещё несколько человек заключены под стражу в качестве подозреваемых по делу о вымогательстве. Сообщается, что они за деньги «выбивали» у людей долги.
В столице также задержан Бахтиёр Кудратуллаев, «Бахти Ташкентский», по подозрению в вымогательстве в особо крупном размере. Ему грозит до 15 лет лишения свободы.
Всего задержано свыше 100 человек, из которых 52 заключены под стражу. ГУВД сообщает, что имеет достаточно доказательств для их привлечения к уголовной ответственности.
Кроме того, за последнюю неделю были задержаны бывший хоким Избасканского района Серобиддин Исмоилов, бывший хоким Бухарского района Хайрилло Жураев и хоким Бекабадского района Шухрат Мирзаев. Кроме того, сообщалось о задержании заместителя хокима Наманганской области Саидахмада Султанова, бывшего министра сельского хозяйства Азиза Воитова и других.