Болалар омбудсмани Сурайё Раҳмонова Қашқадарё вилоятининг Шаҳрисабз туманида 7 ой давомида жинсий эксплуатация қилинган 14 ёшли қиз билан учрашди, дея хабар бермоқда унинг матбуот хизмати.
Қайд этилишича, учрашув давомида қизга кўрсатилаётган ижтимоий кўмак, таълим шарт-шароитлари ҳамда эмоционал-психологик ёрдам ҳолати ўрганилган. Болалар омбудсманига кўра, қизнинг ҳозирда аҳволи анча яхшиланиб, барқарорлашган, психолог томонидан унга мунтазам кўмак кўрсатилмоқда, педагоглар жалб қилинган ҳолда болага мактаб дастуридаги асосий фанлардан дарслар ўтилмоқда.
«Ч.Т. инглиз тили ва компьютер саводхонлигига катта иштиёқ кўрсатяпти, тасвирий санъатга эса алоҳида қобилияти бор. Самимий суҳбатимиз давомида қизча келгусидаги режалари билан бўлишди, энг асосий мақсади таълим олиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасининг етук мутахассиси бўлишга интилишини билдирди», — дейилади хабарда.
Сурайё Раҳмонова бундай жиноят қурбони бўлган боланинг ҳар томонлама реабилитацияси, ўз тенгдошлари доирасида нормал ижтимоийлашуви ва, энг муҳими, таълим олиш имкониятлари таъминланиши устидан кузатувини давом эттиришини таъкидлади.
Эслатиб ўтамиз, қиз 2023 йилнинг май ойидан 15 ноябрга қадар Шаҳрисабз тумани Хўжабоғ қишлоғида яшовчи фуқаро Н.А. (аёл)нинг уйида зўрлик ва таҳдид орқали турли шахслар билан жинсий алоқа қилишга мажбурланган.
У Китоб туманида яшовчи отаси Ғ.Ж.нинг қарамоғида бўлган, онаси Х.С. 2023 йил январь ойида Россияга ишлаш учун кетган.
Ҳолат юзасидан фуқаро Н.А.га нисбатан Жиноят кодексининг 135-моддаси 3-қисми «а» банди (18 ёшга тўлмагани айбдорга аён бўлган шахсга нисбатан одам савдоси) билан жиноят иши қўзғатилган ва у қамоққа олинган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Аввалроқ болалар омбудсмани Қашқадарё вилоятида эрта никоҳ ҳолатларини ўрганаётгани маълум қилинганди.

Детский омбудсман Узбекистана Сурайё Рахмонова встретилась с 14-летней девочкой, которую в течение семи месяцев подвергали сексуальной эксплуатации в Шахрисабзском районе Кашкадарьи, сообщила её пресс-служба.
Уполномоченная по правам ребёнка изучила социальную и эмоционально-психологическую поддержку, которые оказывают девочке, а также условия её обучения.
По словам детского омбудсмана, состояние девочки улучшилось и стабилизировалось, ей регулярно помогает психолог, а с привлечением педагогов ребёнок изучает основные предметы школьной программы.
«Ч. Т. демонстрирует большой интерес к английскому языку и компьютерной грамотности, а также имеет особый талант к изобразительному искусству. В ходе нашей искренней беседы девочка поделилась планами на будущее, заявив, что её главная цель — получить образование и стать специалистом в сфере правоохранительной деятельности», — сообщила омбудсман.
Сурайё Рахмонова подчеркнула, что продолжит следить за комплексной реабилитацией пострадавшей, её социализацией среди сверстников и, самое главное, предоставлением образовательных возможностей.
Напомним, девочка обратилась к детскому омбудсману и сообщила о том, что с мая по ноябрь года её насильно удерживала в своём доме жительница кишлака Хожабог Шахрисабзского района Н. А., принуждая вступать в половую связь с разными людьми путём насилия и угроз.
Прокурор Китабского района возбудил уголовное дело против женщины по части «а» части 3 статьи 135 Уголовного кодекса (торговля людьми в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 18 лет / наказывается лишением свободы от 8 до 12 лет). Расследование продолжается, о его результатах будет сообщено дополнительно.