26 декабрь куни Самарқандда рапид бўйича жаҳон чемпионати бошланди. Тезкор шахмат бўйича очиқ ва аёллар ўртасидаги турнирнинг илк кунида 270 нафар шахматчи куч синашди.
Мусобақа Халқаро шахмат федерацияси (ФИДE) анъаналарига асосан тантанали биринчи юришлар билан бошланди. Очиқ турнирнинг илк юришини Ўзбекистон шахмат федерацияси президенти Алишер Саъдуллаев, аёллар ўртасидаги турнир илк юришини эса ФИДE президенти Аркадий Дворкович амалга оширди.
Тўрт тур якунларига кўра, АҚШ шарафини ҳимоя қилаётган ўзбекистонлик гроссмейстер Тимур Гареевгина 100 фоизли натижа қайд этганди. Бешинчи раундда у рапид ва блиц бўйича амалдаги жаҳон чемпиони Магнус Карлсенга имкониятни бой бериб, турнир жадвалидаги биринчи ўрнини бой берди.
Илк поғонани 4,5 балл билан Магнус Карлсен, 2022 йилги Ҳиндистон чемпиони Аржун Эригайси, болгариялик Иван Чепаринов, хитойлик Юй Янъи ва ҳиндистонлик гроссмейстер Видит Сантош Гужрати бўлишиб турибди.
Барча кучли шахматчилар ҳам турнирни ёрқин бошламади. Америкалик Фабиано Каруана ўзининг илк ғалабасини учинчи раундга келибгина қўлга киритди, бироқ сўнгги турда Павел Понкратовга қарши кечган қийин ўйинда қоқилиб, кунни 3 очко билан якунлади. Унга голландиялик Аниш Гири ҳам қўшилди, Гирининг старти омадли бўлмади ва рапидда рейтинги ундан 200+ баллга пастроқ бўлган Клементий Сичевга ғолиблик позициясини бой берди.
Ўзбекистон вакиллари орасидаги энг яхши кўрсаткич Нодирбек Ёқуббоевда — 3,5 очко билан 31-ўрин. Нодирбек Абдусатторов Голландия ва АҚШ вакиллари устидан ғалаба қозонди, ҳиндистонлик Сунилдут Нараянандан мағлубиятга учради, россиялик 54 ёшли Алексей Дреев ва сербиялик Александр Инжич билан дуранг ўйнади. У 3 очко билан 57-ўринда бормоқда.
Жахонгир Воҳидов (70-ўрин) ва Шамсиддин Воҳидов (78-ўрин) 3 очко билан турнир жадвалининг охирги поғоналарида жойлашган. Жаҳонгир Воҳидов (2527) рапиддаги рейтинги ундан деярли 500 поғона пастроқ бўлган россиялик 8 ёшли Роман Шогжиевга ютқазиб, биринчи давранинг асосий сенсациясини қайд этди. Ушбу ўйинда юқори даражадаги турнирларда кам учрайдиган мот ҳосил бўлди. Буни Воҳидов асосий эътиборини мураббийлик фаолиятига қаратиши ва мусобақаларда тез-тез қатнашмаслиги билан изоҳлаш мумкин.
Жавоҳир Синдаров 2,5 очко билан 92-ўриндан жой олди.
Аёллар ўртасида тўртта тур ўтказилди. 4 очко билан пешқадам бўлиб турган хитойлик Чжу Цзиньэр ва болгариялик Нургул Салимовалар эртага ўзаро баҳс олиб боради. Кейинги ўринларда 3,5 очко жамғарган олти нафар шахматчи, жумладан, Ўзбекистон шарафини ҳимоя қилаётган Умида Омонова ва ҳозирда АҚШ шарафини ҳимоя қилаётган, 2023 йилги аёллар ўртасидаги АҚШ чемпионатида кумуш медални қўлга киритган ўзбекистонлик Гулруҳбегим Тоҳиржонова жойлашган. Улар 117 нафар иштирокчи орасида мос равишда 5 ва 4-ўринларни эгаллаб турибди.
Ўзбекистонлик шахматчилардан 2,5 очко жамғарган ва фақат турнирнинг рейтинг-фаворити бўлган хитойлик Цзюй Вэньцзюнга имкониятни бой берган Маржона Маликовани ҳам алоҳида таъкидлаш мумкин. Ҳозирда у 36-ўринни эгаллаб турибди.
Тўрт нафар кучли ва тажрибали рақиб билан тўқнаш келган Афруза Ҳамдамова эронлик халқаро мастер Сарасадат Хадемальшарьех ва грузиялик гроссмейстер Нино Бациашвилини мағлубиятга учратиб, 2 очкога эга бўлди.
5 тур натижаларига кўра турнир пешқадамлари
Мусобақанинг иккинчи куни 27 декабрь соат 15:00 дан бошланади. Эркаклар ва аёллар ўртасида 4 та тур ўтказилади. Рапид чемпионатининг ҳал қилувчи куни 28 декабрга тўғри келади.

В Самарканде 26 декабря стартовал чемпионат мира по рапиду. В первый день открытого и женского турниров по быстрым шахматам соревновались 270 шахматистов.
Турнир следовал традициям Международной шахматной федерации (ФИДЕ) с церемониальными первыми ходами. Президент Федерации шахмат Узбекистана Алишер Саъдуллаев сделал первый ход открытого турнира, а президент ФИДЕ Аркадий Дворкович инициировал женский турнир.
По итогам четырёх туров стопроцентный результат был лишь у гроссмейстера Тимура Гареева — уроженца Узбекистана, ныне представляющего США. В пятом туре он проиграл действующему чемпиону мира по рапиду и блицу Магнусу Карлсену и уступил первое место в таблице.
С 4,5 первенство делят Магнус Карлсен, чемпион Индии 2022 года Арджун Эригайси, болгарин Иван Чепаринов, Юй Янъи из Китая и индийский гроссмейстер Видит Сантош Гуджрати.
Карлсен начал турнир с ничьей против Никиты Петрова из Черногории, рейтинг которого значительно ниже, но норвежец быстро набрал обороты, одержав победы в последующих партиях, включая яркую победу над Пархамом Магсудлу из Ирана. В беседе с норвежской телекомпанией NRK Карлсен сказал: «Моя игра так себе, но мой результат просто великолепен».
Болгарин Иван Чепаринов стал неожиданным лидером турнира, поскольку он не входит в топ-20. Он стартовал с трёх побед и ничьей, а затем завершил игровой день впечатляющей комбинацией в партии с Рихардом Раппортом из Румынии, который до этого момента показывал отличную форму.
Не все топовые шахматисты начали турнир ярко. Американец Фабиано Каруана добился своей первой победы только в третьем туре, но оступился в сложном эндшпиле против Павла Понкратова в последнем туре, завершив день с 3 очками. К нему присоединился Аниш Гири из Нидерландов, который также неудачно стартовал, уступив победную позицию Клементию Сычеву, рейтинг которого в рапиде на 200+ пунктов ниже.
Среди представителей Узбекистана впереди Нодирбек Якуббоев, у которого 3,5 очка и 31-е место. Нодирбек Абдусатторов находится на 57-й строчке с 3 очками после побед над представителями Недерландов и США, поражения от Сунилдута Нараянана из Индии и двух ничьих против 54-летнего Алексея Дреева из России и серба Александара Инджича.
Жахонгир Вахидов (70-е место) и Шамсиддин Вохидов (78-е место) находятся на нижних строчках таблицы с 3 очками. Жахонгир Вахидов (2527) стал соавтором главной сенсации первого тура, проиграв 8-летнему Роману Шогджиеву из России, у которого рейтинг в рапиде почти на 500 пунктов ниже. При этом на доске был зафиксирован мат, что редко встречается на таком высоком уровне. Это может объясняться тем, что узбекистанец больше сконцентрирован на тренерской карьере и не так часто выступает на турнирах.
Жавохир Синдаров с 2,5 очками расположился на 92-м месте.
Среди женщин было разыграно четыре тура. С 4 очками лидируют китаянка Чжу Цзиньэр и представительница Болгарии Нургюл Салимова, которые завтра сыграют друг с другом. За ними следуют шесть шахматисток, набравшие 3,5 очка, среди которых представительница Узбекистана Умида Омонова и узбекистанка Гульрухбегим Тохиржонова, ныне представляющая США и выигравшая «серебро» чемпионата США среди женщин 2023 года. Они занимают 5 и 4 места среди 117 участниц, соответственно.
Среди узбекистанских шахматисток также можно отметить и Маржону Маликову, набравшую 2,5 очка и уступившую лишь рейтинг-фаворитке турнира китаянке Цзюй Вэньцзюнь. Она пока располагается на 36-й позиции.
Афруза Хамдамова, встретившись с четырьмя сильными и опытными соперницами, смогла набрать 2 очка, обыграв международного мастера Сарасадат Хадемальшарьех из Иранаи гроссмейстера Нино Бациашвили из Грузии.
Лидеры турнира по итогам 5 туров
Второй день соревнований стартует 27 декабря с 15:00. Среди мужчин и женщин будет разыграно по 4 тура. Решающий день чемпионата по рапиду состоится 28 декабря.