Россиялик шахматчи Ян Непомняший Халқаро шахмат федерацияси (ФИДE) ҳамда Самарқандда ўтказилаётган рапид ва блиц бўйича жаҳон чемпионати ташкилотчиларига норвегиялик Магнус Карсленнинг «шахсий имтиёзлари» юзасидан мурожаат қилди.
«Ҳурматли ФИДE ва жаҳон чемпионати ташкилотчилари, ўзингизга маълумки, барча ҳайвонлар тенг, аммо баъзилари бошқаларга қараганда тенгроқ. Бошқа ҳеч кимда бундай имконият бўлмаган бир пайтда Магнус Карлсеннинг ўзига дам олиши ва ноутбук ёрдамида ўйинларга тайёргарлик кўриши учун шахсий хона бериш адолатданми?» — деб ёзган Непомняший Х`да (собиқ Twitter).
Америкалик гроссмейстер Фабиано Каруана ҳам россиялик ҳамкасбини қўллаб-қувватлади: «Ҳамма бир хил шароитда ўйнаши кераклигини таъкидламай бўлмайди».
ФИДE «рапид чемпионати иштирокчиларининг ҳеч бирига алоҳида шароитлар яратилмаганини» таъкидлади.
«Агар раундлар оралиғида ФИДE расмийларининг таклифига биноан ўйинчилардан бирига ташқи биноларга кириш ҳуқуқи берилган бўлса ҳам, фейр-плей устидан тўлиқ назорат таъминланган. Қолаверса, регламентга кўра, давралар оралиғидаги танаффусларда ҳамма ўз гаджетларидан фойдаланиши мумкин», — дейилади федерация хабарида.
Классик шахмат бўйича 16 карра жаҳон чемпиони, рапид ва блиц бўйича амалдаги жаҳон чемпиони Магнус Карлсен рапид бўйича жаҳон чемпионатининг биринчи кунидан кейин пешқадамлик қилмоқда. Бешта ўйинда норвегиялик 4,5 очко жамғарган. Ян Непомняший эса 3 очко билан 64-ўринда бормоқда.
Турнирда жами 13 та тур ўтказилади ва шундан сўнг ғолиб аниқланади. Иккинчи ўйин куни 27 декабрь соат 15:00 да старт олади. Кейин блиц бўйича жаҳон чемпионати бўлиб ўтади.

Российский шахматист Ян Непомнящий обратился к Международной шахматной федерации (ФИДЕ) и организаторам чемпионата мира по рапиду и блицу в Самарканде (Узбекистан) касательно «личных привилегий» норвежца Магнуса Карслена.
«Уважаемые ФИДЕ и организаторы чемпионата мира, как известно, все звери равны, но некоторые равнее других. Справедливо ли предоставлять Магнусу Карлсену персональную комнату, где он может отдыхать и готовиться к матчам с помощью ноутбука, когда ни у кого больше нет такой возможности?» — написал Непомнящий в X (бывш. Twitter).
Американский гроссмейстер Фабиано Каруана также поддержал своего коллегу из России: «Нельзя не подчеркнуть, что все должны играть в одинаковых условиях».
В ФИДЕ заявили, что «никому из участников чемпионата по рапиду не были предоставлены особые условия».
«И даже если в перерывах между раундами кому-либо из игроков был предоставлен доступ во внешние помещения по приглашению официальных лиц ФИДЕ, был обеспечен полный контроль честной игры. Кроме того, согласно правилам, каждому разрешено пользоваться своими гаджетами в перерывах между раундами», — отметили в федерации.
16-й чемпион мира по классическим шахматам, действующий чемпион мира по рапиду и блицу Магнус Карлсен лидирует после первого игрового дня на ЧМ по рапиду. В пяти партиях норвежец набрал 4,5 очка. Ян Непомнящий с 3 очками занимает 64-е место.
Всего на турнире будет сыграно 13 туров, по итогам которых определится победитель. Второй игровой день стартует 27 декабря в 15:00. Затем пройдёт чемпионат мира по блицу.