Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги «Янги Тошкент шаҳри қурилиши дирекцияси» ва Gold Step Invest компанияси ўртасида Янги Ўзбекистон кўчаси ва 4Р12 автомобиль йўли кесишмасида транспорт кесишмасини қуриш бўйича тўғридан-тўғри шартнома тузилди. Бу ҳақда «Газета.uz» ўрганган давлат харидлари портали маълумотларидан келиб чиқади. Блогерлар буни аввалроқ пайқашганди.
Гап 6 км автомобиль йўли, 3 та ер ости йўлаги ва 1 та кўприк қурилиши ҳақида бормоқда. Лойиҳанинг дастлабки баҳоси 350 миллиард сўмга (тахминан 28,4 миллион АҚШ доллари) баҳоланмоқда. Томонлар 6 декабрь куни бу суммага шартнома имзолаган ва ҳужжатнинг ўзи 27 декабрь куни порталга жойлаштирилган. Якуний харажат бажарилган ишлар асосида аниқланади.
Шартномани имзолашда томонлар президентнинг 2023 йил 20 июлдаги қарори ва Янги Тошкент қурилишини мувофиқлаштирувчи кенгашнинг (унга бош вазир Абдулла Арипов раҳбарлик қилади) 4 декабрдаги баённомасига амал қилдилар. Таъкидлаш керакки, кенгашга лойиҳа-пудрат ташкилотлари ва бошқа мутахассисларни бевосита шартномалар тузиш орқали жалб этиш ваколати берилган.
Маълумот учун: дирекция ҳисобварағида ер участкалари ва давлат объектларини сотишдан (ижарага беришдан) тушган маблағлар, объектлар қийматидан ажратмалар, шу жумладан, ҳисобдаги бўш маблағлар, ДХШ лойиҳаларини амалга оширишдан олинган даромадлар, хайрия хайриялари, норезидентлар, грантлар, инвесторлар томонидан инвестиция шартномалари асосида қурилиш ишлари учун ажратилган маблағлардан ажратмалар, вақтинча жойлаштиришдан олинган даромадлар ва бошқа маблағлар жамланади.
Президент июль ойида «Маҳалла» хайрия жамоат фондига фонд маблағари ҳисобидан Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан биргаликда 1 сентябрга қадар дирекцияга 50 миллион доллар эквивалентида бепул асосда ўз фаолиятини йўлга қўйиш бўйича топшириқ берган эди. Жамғарма нодавлат нотижорат ташкилоти бўлиб, асосий мақсади ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқаролар ва аҳоли йиғинлари фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва уларга кўмаклашишдан иборат.
Буюртмачи бош пудратчига лойиҳа қийматининг 15 фоизи — 52,5 миллиард сўм аванс ўтказади.
Ишларни якунлашнинг дастлабки муддати, шу жумладан, мавжуд бино ва иншоотларни бузиш (агар керак бўлса) 2023 йил 31 декабргача кўрсатилган, гарчи суммани тўлаш жадвали 2025 йил декабрь ойининг охиригача (ойига 12,4 млрд сўм) режалаштирилган бўлсада.
14 декабрь куни дирекция, шунингдек, Architects Engineers Planners Advisors билан автомобиль йўллари кесишмаси қурилиши лойиҳаларини бошқариш хизматларини кўрсатиш бўйича тўғридан-тўғри шартнома тузди. Хизматлар қиймати 5,5 миллиард сўмни ташкил этади.
Компания қурилиш лойиҳасининг бажарилишини мониторинг қилиш тизимини ташкил қилиши, молиявий назоратни амалга ошириши, якуний смета ва иш жадвалини, харид ҳужжатларини тайёрлаш, шартномаларни бошқариш ва бошқаларни ташкил қилиши керак.
Дирекция бошлиғи ва бош пудратчи ўртасидаги мумкин бўлган қариндошлик алоқаси
Давронжон Адилов 2023 йил 18 ноябрь куни президентга йўл кесишмаси лойиҳаси тақдимотини ўтказмоқда. «Ўзбекистон 24» кадри.
Янги Тошкент шаҳар қурилиши дирекцияси директори лавозимига Қурилиш ва уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирининг ўринбосари Давронжон Қобилжонович Адилов тайинланди. Бунгача у Gold Step Invest директор ўринбосари лавозимида ишлаган.
Gold Step Invest 2013 йил сентябрь ойида рўйхатга олинган. Компания сайтидаги маълумотларга кўра, у 2003 йилда Тошкент шаҳрида ижтимоий, маданий-маданий объектлар, тиббиёт муассасалари, турар-жой мажмуалари, спорт ва ишлаб чиқариш объектларини лойиҳалаш ва қуриш учун ташкил этилган.
Корхона таъсисчилари техника фанлари номзоди, давлат мукофотлари лауреати, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган қурувчи Марат Насирович Абдулаев ва тадбиркор Давронжон Қобилжонович Адилов (ҳозирда Қурилиш ва уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги бошлиғи ўринбосари ва бошқарма бошлиғи) эди.
Компания бозорда 2003−2008 йилларда Nomdor Dizayn Servis, 2008−2013 йилларда Global Stroy Invest ва 2013 йилдан Gold Step Invest номи остида фаолият юритган. Компания портфелига янги Тошкент ипподромини қуриш, Республика олимпия захиралари коллежини реконструкция қилиш, «Ҳумсон булоқ» қишлоқ соғломлаштириш маркази, «Шедевр», «Янги аср», «Мегаполис» турар-жой мажмуалари, Бухорода 300 ўринли перинатал маркази, Республика педиатрия маркази, Республика онкология болалар бўлими, шунингдек, ишлаб чиқариш объектлари — Arktika Botlers заводи, Marvin Brands (Dena заводи) ва бошқалар киради.
2020 йилда компаниянинг ягона таъсисчиси Фаррух Джураевич Тожибоев бўлди.
Саноат ташкилотларининг ягона давлат реэстрига кўра, эндиликда Gold Step Invest компанияси таъсисчилари Исматов Хайрулла Нуриллаевич ва Қобилджан Фразилович Адилов ҳисобланади. Исм ва фамилия вазир ўринбосари, дирекция раҳбари Адилов Давронжон Қобилжоновичнинг фамилия ва отасининг исмига тўғри келади.
«Газета.uz» Қурилиш ва уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги матбуот хизматига буюртмачининг бенефициарлари ва бош пудратчи ўртасида оилавий алоқа мавжудлигини текшириш бўйича бир неча сўров юборган, бироқ ҳозирча жавоб ололмаган.
Коррупцияга қарши кураш агентлиги таҳририятга ушбу фактни ўрганишни бошлаганини маълум қилди.
Транспорт кесишмаси ҳақида
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 18 ноябрь куни Тошкент шаҳридаги Янги Ўзбекистон кўчаси ва 4R12 автомобиль йўли кесишмасидаги йўл ўтказгич қурилиши лойиҳаси билан танишди. Лойиҳага кўра, 1 та кўприк, 3 та туннель, 4 тадан айланма ва қўшимча йўллар қурилади.
Лойиҳа икки босқичда амалга оширилади. Биринчисида учта туннель қуриш режалаштирилган: иккитаси Тошкент-Бўстонлиқ йўналиши бўйича, бу ерда ишлар аллақачон бошланган ва уни [фойдаланишга] топшириш 2024 йилнинг май ойига мўлжалланган, яна бир туннель Паркент-Тошкент йўналишида. Иккинчи босқич 2024 йилнинг ноябрида бошланиши ва 2025 йилнинг майига қадар якунланиши режалаштирилган.
«Газета.uz» Туркиядан келган мутахассиснинг каскасида Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирининг амалдаги ўринбосари Давронжон Одилов аввал директор ўринбосари бўлиб ишлаган Gold Step Invest компанияси ёзуви борлигига этибор қаратганди.
Эслатиб ўтамиз, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси «Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида»ги қонунни 2022 йил октябрь ойида қабул қилган эди. Сенат 2023 йил 1 июнда қонунни маъқуллаган ва имзолаш учун президентга юборган, бироқ ҳужжат ҳалигача қабул қилинмади.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги раҳбари Акмал Бурхонов унинг тузилмасида давлат хизматида манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ минглаб ҳолатлар аниқлангани, бироқ қонунчилик базаси йўқлиги сабабли бундай ҳолатларни бартараф этиш муаммоли эканини таъкидлади.
Қонун давлат органлари ва маҳаллий давлат ҳокимияти органларига, давлат муассасаларига, давлат унитар корхоналарига, давлат мақсадли жамғармаларига, шунингдек устав капиталида давлат органлари ёки бошқа ташкилотларнинг улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган юридик шахсларга нисбатан қўлланилади.
Шунингдек, давлат органи ёки бошқа ташкилот ходимининг яқин қариндошлари, давлат органининг ёки бошқа ташкилотнинг ходими ва (ёки) унинг яқин қариндошлари қайси юридик шахснинг устав фонди акцияларига ёки улушларига эгалик қилса, ўша юридик шахс ушбу ходимга алоқадор шахс ҳисобланиши белгилаб қўйилган.

Дирекция по строительству Нового Ташкента при Кабинете министров и компания Gold Step Invest заключили прямой договор по строительству транспортной развязки на пересечении улицы Новый Узбекистан и автодороги 4R12. Это следует из данных портала государственных закупок, которые изучила «Газеты.uz». Ранее на это обратили внимание блогеры.
Речь идёт о строительстве 6 км автодороги, 3 подземных переходов и 1 моста. Проект предварительно оценивается в 350 млрд сумов (около 28,4 млн долларов США). Контракт на эту сумму стороны подписали 6 декабря, а сам документ размещён на портале 27 декабря. Окончательная стоимость будет определена по факту выполненных работ.
При подписании договора стороны руководствовались постановлением президента от 20 июля 2023 года и протоколом координационного совета по строительству Нового Ташкента (который возглавляет премьер-министр Абдулла Арипов) от 4 декабря. Стоит отметить, что совету предоставлены полномочия привлекать проектные и подрядные организации и других специалистов путём заключения прямых договоров.
Для справки: на счету дирекции аккумулируются средства, поступившие от реализации (передачи в аренду) земельных участков и гособъектов, отчисления от стоимости объектов, в том числе отчисления от средств, направленных инвесторами на работы по строительству объектов на основании инвестиционных соглашений, доходы от размещения временно свободных денежных средств на счету, доходы от реализации проектов ГЧП, благотворительные пожертвования, включая нерезидентов, гранты и иные средства.
Президент в июле поручил благотворительному общественному фонду «Махалла» совместно с хокимиятом Ташкента до 1 сентября выделить дирекции 50 млн долларов в эквиваленте на безвозмездной основе для налаживания её деятельности за счёт спонсорских средств, аккумулированных на счету фонда «Махалла». Фонд является негосударственной некоммерческой организацией, основной целью которого определены поддержка и содействие деятельности сходов граждан и населения, нуждающегося в социальной защите.
Заказчик перечисляет генподрядчику аванс в 15% от стоимости проекта — 52,5 млрд сумов.
Предварительный срок окончания работ, включая снос существующих зданий и сооружений (при необходимости) указан до 31 декабря 2023 года, хотя график выплат суммы спланирован до конца декабря 2025 года (по 12,4 млрд сумов в месяц).
Дирекция 14 декабря также заключила прямой договор с компанией Architects Engineers Planners Advisors на предоставление услуг по управлению проектом строительства магистральной развязки. Стоимость услуг составляет 5,5 млрд сумов.
Компания должна организовать систему контроля исполнения проекта строительства, осуществлять финансовой контроль, подготовить окончательный бюджет и график работ, закупочную документацию, управлять контрактами и другое.
Возможная связь главы дирекции с генподрядчиком
Давронжон Адилов проводит презентацию проекта развязки президенту 18 ноября 2023 года. Кадр «Узбекистан 24».
Директором Дирекции по строительству Нового Ташкента является заместитель министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства Давронжон Кабилджанович Адилов. Ранее он занимал пост заместителя директора компании Gold Step Invest.
Gold Step Invest зарегистрирована в сентябре 2013 года. Согласно же данным на сайте компании, она была создана в Ташкенте в 2003 году для проектирования и строительства объектов социально-бытового и культурного назначения, медицинских учреждений, жилищно-бытовых комплексов, спортивных и производственных объектов.
Основателями компании были указаны кандидат технических наук лауреат государственных премий, заслуженный строитель Узбекистана Марат Насырович Абдулаев и предприниматель Давронжон Кабилджанович Адилов (ныне замглавы Минстроя и ЖКХ и глава дирекции).
Компания в 2003—2008 годах работала на рынке под названием Nomdor Dizayn Servis, в 2008−2013 годах — Global Stroy Invest, с 2013 года — Gold Step Invest. Портфель компании включает в себя такие объекты, как строительство нового Ташкентского ипподрома, реконструкция Республиканского колледжа олимпийского резерва, строительство «под ключ» загородного оздоровительного центра Humson Buloq, жилищные комплексы Shedevr, «Новый век», «Мегаполис», объекты здравоохранения — перинатальный центр на 300 коек в Бухаре, Республиканский центр педиатрии, Детское отделение республиканской онкологии, а также промышленные объекты — завод Arktika Botlers, Marvin Brands (завод Dena) и другие.
В 2020 году единственным учредителем компании был Фаррух Джураевич Таджибаев.
Согласно данным ЕГРПО, сейчас учредителями Gold Step Invest указаны Хайрулла Нуриллаевич Исматов и Кабилджан Фразилович Адилов. Имя и фамилия последнего совпадают с именем замминистра и главы дирекции Давронжона Кабилджановича Адилова.
«Газета.uz» направила несколько запросов в пресс-службу Министерства строительства и ЖКХ, чтобы проверить наличие родственной связи между бенефициарами заказчика и генподрядчика, однако пока не смогла получить ответ.
В Агентстве по противодействию коррупции сообщили редакции, что начали изучение данного факта.
О транспортной развязке
18 ноября с проектом строительства транспортной развязки на пересечении улицы Новый Узбекистан и автодороги 4R12 знакомился президент Шавкат Мирзиёев. Согласно проекту будут построены 1 путепровод, 3 тоннеля, 4 кольцевые развязки и дополнительные дороги.
Проект намечено реализовать в два этапа. На первом планируется построить три тоннеля: два — по направлению «Ташкент — Бостанлык», где работы уже начаты и сдача запланирована в мае 2024 года, ещё один — по направлению «Паркент — Ташкент». Второй этап намечено начать в ноябре 2024 года и завершить к маю 2025 года.
«Газета.uz» тогда обратила внимание, что на каске специалиста из Турции указано название компании Gold Step Invest.
Напомним, что Законодательная палата Олий Мажлиса приняла закон «О конфликте интересов» ещё в октябре 2022 года. Сенат одобрил закон 1 июня 2023 года и направил на подписание президенту, однако документ до сих пор не принят.
Глава Агентства по противодействию коррупции Акмал Бурханов заявлял, что его структура выявляет тысячи случаев конфликтов интересов на государственной службе, но из-за отсутствия правовых основ устранять такие ситуации проблематично.
Действие закона распространяется на государственные органы и органы государственной власти на местах, государственные учреждения, государственные унитарные предприятия, государственные целевые фонды, а также на юридические лица, в уставном фонде которых доля государственных органов или иных организаций составляет 50% и более.
Документом закрепляется также, что близкие родственники сотрудника госоргана или другой организации, юридическое лицо, акциями или долями уставного фонда которого владеют сотрудник госоргана или иной организации и (или) его близкие родственники, являются cвязанными лицами сотрудника госорганизации.