Шавкат Мирзиёевнинг 21 декабрдаги фармони билан «маҳалла еттилиги» аъзоларининг вазифалари белгилаб берилди. Сентябрь ойида давлат раҳбари «маҳалла бешлиги» «еттилик»ка айлантирилишини эълон қилар экан, бу тизим «эшитувчи давлат» концепциясини амалга ошириш мақсадида яратилганини таъкидлаганди.
Фармонга мувофиқ, Вазирлар Маҳкамаси ижро аппаратида беш штат бирлигидан иборат «маҳалла еттилиги» фаолиятини қўллаб-қувватлаш бўлими ташкил этилади.
«Еттилик» таркибига маҳалла раиси, ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси, хотин-қизлар фаоли, профилактика инспектори, ижтимоий ходим ва солиқ инспектори киради.
«Еттилик» аъзоларининг вазифалари
Маҳалла раиси
- Маҳалла ободлигини таъминлаш, шу жумладан, «Обод маҳалла», «Обод кўча», «Обод хонадон» мезонларини жорий этишда аҳолининг фаол иштироки ва масъулиятини ошириш, «Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси доирасида дарахт ва бута кўчатлари экиш бўйича тарғибот ишларини амалга ошириш (ҳар ойда бир маротаба маҳалладаги барча кўчаларда оммавий ҳашар уюштиради, камида 2 та эҳтиёжманд оиланинг таъмирталаб хонадонида қўни-қўшниларни жалб этган ҳолда ҳашар ташкил этади).
- Миллий қадриятлар, урф-одатлар ва анъаналарни тарғиб қилиш, соғлом ижтимоий-маънавий муҳитни сақлаш, тўй-маросимлар исрофгарчиликларсиз, ихчам ўтказилишини таъминлаш (ҳар чоракда бир маротаба маданият ходимлари, ёзувчи ва шоирларнинг аҳоли билан миллий қадриятлар ва урф-одатларни сақлаш, тўй-маросимларни ихчам ўтказиш бўйича учрашувлари ташкил этилишини таъминлайди).
- Маҳаллага бириктирилган давлат органлари вакилларини аҳоли муаммоларини ҳал этишга сафарбар этиш ва муаммоларга ечим топишини таъминлаш (фуқаролар йиғинининг кенгашида ҳар ойда камида 5 та маҳаллага бириктирилган давлат органлари вакилларининг маҳаллада амалга оширган ишлари юзасидан ахборотини эшитиб, муаммоларни ҳал этишда кўмаклашади).
- Маҳаллада фаолият юритувчи ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар фаоли, ёшлар етакчиси, профилактика ва солиқ инспекторлари, ижтимоий ходим фаолиятига умумий раҳбарлик қилиш, маҳаллани ҳар томонлама ривожлантиришда уларнинг имкониятларидан самарали фойдаланиш (ҳар ҳафтада маҳалладаги ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар фаоли, ёшлар етакчиси, профилактика ва солиқ инспекторлари, ижтимоий ходимлар ҳисоботини эшитади ва уларнинг ҳар бири ҳар ойда камида 10 тадан муаммоли масалалар ҳал этишини назоратга олади).
- Маҳалла ҳудудида қонунчилик ҳужжатлари ижроси устидан жамоатчилик назоратини ўрнатиш, шу жумладан, таълим, тиббий хизмат, спорт, савдо ва хизмат кўрсатиш қоидаларига риоя этилишини назорат қилиш (ҳар ҳафтада бир маротаба маҳалла ҳудудидаги таълим ташкилотида ўқувчиларнинг давомати, оилавий поликлиникаларда (қишлоқ врачлик пунктларида) аҳолига кўрсатилаётган тиббий хизмат ва патронаж ҳамшираларининг оилаларга ташрифи, спорт ташкилотларининг аҳоли учун очиқлиги, савдо ва хизмат кўрсатиш объектлари атрофининг тозалиги ҳамда дарахтларни парваришлаш ҳолатини ўрганади).
Маҳалладаги ҳоким ёрдамчиси
- Доимий даромад манбаига эга бўлмаган ишсиз аҳолини касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш ҳамда бандлигини таъминлаш чораларини кўриш (ҳар ойда камида 10 нафар ишсизнинг даромадли меҳнат билан бандлигини таъминлаш чорасини кўради).
- Маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳолининг тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш мақсадида кредит ва субсидиялар ажратилишида кўмаклашиш (ҳар чоракда бир маротаба кредит ёки субсидия ажратилган фуқароларнинг уйига бориб, тадбиркорлик ва даромад топишга қаратилган фаолиятини юриб кетишига кўмаклашади).
- Ўзини ўзи банд қилган ҳамда ташаббускор фуқароларнинг тадбиркорликка қизиқишларини аниқлаш, уларнинг кичик бизнес субъектига айланишига ёрдам бериш (ҳар чоракда камида 5 нафар ўзини ўзи банд қилган ҳамда ташаббускор фуқароларни якка тартибдаги тадбиркор ёки оилавий корхона сифатида иш бошлашига ёрдам беради).
- Аҳолига ижара ҳуқуқи асосида ажратилган ер майдонлари ва томорқалардаги экинлар ва етиштирилган маҳсулотлар ҳисобини юритади, шунингдек, деҳқон хўжаликлари билан экспортёр, брокер ва қайта ишловчи корхоналарнинг ҳамкорлигини ташкил этади.
- Маҳаллаларда кичик ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш бўйича микролойиҳалар манзилли дастурини шакллантиради ва лойиҳаларни амалга оширишга тўсиқ бўлаётган муаммоларни ҳал этишга кўмаклашади.
- Маҳалладаги бўш турган бино-иншоотлар ва ер майдонларини аниқлаб, уларни белгиланган тартибда аукцион савдоларига чиқариш чораларини кўради.
- Маҳалладаги камбағал оилаларнинг ҳар бири учун «индивидуал дастур» ишлаб чиқади ва уларнинг даромадини ошириш чора-тадбирларини белгилайди.
Ёшлар етакчиси
- Маҳаллаларда ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, жумладан, уларни «Беш ташаббус олимпиадаси»да иштирок этишга жалб этиш (ҳар ойда камида 20 нафар ёшларни спорт, мусиқа ва фан тўгаракларига жалб этади. Ҳафтада бир маротаба спорт мусобақалари, мусиқа ва рақс танловларини ташкил этади).
- Ишсиз ёшлар ва мактаб битирувчилари бандлигига кўмаклашиш, жумладан, «Ёшлар бандлиги дастури»ни маҳаллада амалга ошириш (маҳаллада ишсиз ёшлар ва мактаб битирувчиларининг рўйхатини шакллантиради ва ҳоким ёрдамчиси билан биргаликда уларнинг бандлигини таъминлайди. Ҳар ойда бир маротаба мактабнинг битирувчи синф ўқувчилари билан учрашиб, олий таълим муассасаси ва мутахассислик йўналишини танлаш ҳамда кириш имтиҳонларига тайёргарлик кўришга ёрдам беради).
- Давлат кўмагига муҳтож «оғир» тоифадаги ёшларнинг ҳаётда ўз ўрнини топишларига кўмаклашиш (маҳаллада «оғир» тоифадаги ёшларнинг яшаш манзили ва иш жойига ҳар ойда камида бир маротаба бориб, бириктирилган раҳбарлар билан биргаликда ҳаётда ўз ўрнини топишига кўмаклашади).
- Ҳуқуқбузарлик содир этишга мойиллиги бўлган ёшлар билан, шунингдек, профилактика инспектори билан биргаликда ҳуқуқбузарлик содир этишга мойиллиги бўлган вояга етмаганлар билан тизимли ишлаш (ҳуқуқбузарлик содир этишга мойиллиги бўлган ёшлар ва вояга етмаганларни ҳар бири билан индивидуал ишлайди).
- «Ёшлар дафтари»га киритилган ёшларнинг муаммоларини ҳал этиш, жумладан, ёшларга кўрсатиладиган 30 та ёрдам турларидан самарали фойдаланиш (ҳар чоракда бир маротаба ёрдам кўрсатилган ёшларнинг уйига бориб, лойиҳаларини амалга оширишга кўмаклашади).
- Хориждаги ватандош ёшлар билан ишлаш ва уларни қўллаб-қувватлаш (ҳар ойда камида бир маротаба хориждаги ёш ватандошлар билан мулоқот қилиш орқали уларнинг фаолиятини ўрганади ҳамда Ватанга қайтиб фаолиятини юритиши учун «маҳалла еттилиги» билан зарур чораларни кўради).
- Иқтидорли ёшларни излаб топиш, истеъдодини рўёбга чиқариш ва уларни қўллаб-қувватлашга кўмаклашиш (ҳар ойда камида 1 нафар иқтидорли ёшларни аниқлайди, истеъдодини рўёбга чиқариш бўйича улар билан индивидуал ишлайди, мавжуд ёрдам турлари орқали уларни қўллаб-қувватлаш чораларини кўради).
- Ёшлар ўртасида китобхонликни кенг тарғиб қилиш, жумладан, ёшлар етакчисининг ўзи ҳар ойда камида битта китоб мутолаа қилиш орқали шахсий намуна кўрсатиши (ҳар чоракда камида бир маротаба маънавият, маданият ходимлари, ёзувчи ва шоирларни жалб қилган ҳолда ёшлар ўртасида китобхонликка оид тадбирларни ташкил этади).
- Шахсий ривожланиш мақсадида, жумладан, «Ибрат фарзандлари» лойиҳаси доирасида камида битта хорижий тилни мукаммал ўрганиш (маҳалла ёшларини хорижий тилларни ўрганишга доимий қизиқтириб боради).
Хотин-қизлар фаоли
- «Соғлом оила — соғлом жамият» тамойилларини тарғиб қилиш, хусусан, яқин қариндошлар ўртасидаги ва эрта никоҳнинг олдини олиш, репродуктив саломатликни яхшилаш, оилавий қадриятларни мустаҳкамлаш бўйича мақсадли чора-тадбирларни амалга ошириш (ҳар ойда камида 20 та оилага кириб, оилавий қадриятларни тарғиб этади ва никоҳларнинг қонунийлигини таъминлайди. Маҳаллада ҳар ойда ажрим ёқасига келиб қолган ва низоли оилаларнинг 5 тасини соғлом турмуш тарзига қайтаради).
- Хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, таълим имкониятларини кенгайтиришга кўмаклашиш (ҳар ойда бир маротаба мактабдаги ўқувчи қизлар билан учрашиб, уларнинг таълим олишга қизиқишини оширади. Ҳар ойда камида 5 нафар маҳалладаги хотин-қизларни тадбиркорлик, касаначилик ва ҳунармандчиликка жалб қилади).
- Хотин-қизларнинг муаммоларини ўз вақтида аниқлаш, ушбу муаммолар юзасидан давлат органлари ва ташкилотларга мурожаат қилиш, ёрдамга муҳтож бўлган ва оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолган хотин-қизларга ижтимоий-ҳуқуқий, психологик ва моддий ёрдам кўрсатишни ижтимоий ходим билан биргаликда ташкил этиш (ҳар ойда камида 10 нафар оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолган хотин-қизларга ижтимоий-ҳуқуқий, психологик ва моддий ёрдам кўрсатишни ташкил этади).
- Хотин-қизлар ўртасида ижтимоий профилактика ва мослаштириш ишларида ҳамкорлик қилиш, тазйиқ ва зўравонликка нисбатан муросасизлик муҳитини яратишда иштирок этиш (ҳар ойда бир маротаба жазони ижро этиш муассасаларидан қайтган ва профилактик ҳисобда турган хотин-қизлар хонадонига бориб, муаммосини ўрганади. Хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларини аниқлайди ва профилактика инспекторига хабар беради).
Профилактика инспектори
Маҳаллада ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, жамоат тартибини сақлаш ва хавфсиз муҳитни таъминлаш, фуқароларнинг қулай атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқларини амалга оширишда кўмаклашишга масъул бўлади.
Ижтимоий ходим
Оғир аҳволга тушиб қолган ва оғир аҳволга тушиб қолиш хавфи юқори бўлган шахслар ва оилаларни аниқлаш, уларнинг эҳтиёжларига қараб, комплекс ёндашув асосида профессионал ижтимоий хизмат кўрсатиш ва ёрдамларни ташкил этишга масъул бўлади.
Солиқ инспектори
Тадбиркорларга солиқ хизматларини кўрсатиш, солиқ базасини кенгайтириш, солиқларни ундириш ва маҳалла бюджетининг даромадини шакллантиришга масъул бўлади.
2024 йил 1 январдан бошлаб «маҳалла еттилиги» аъзоларининг иш ҳақини асосий иш жойидан бериш тартиби сақлаб қолинган ҳолда KPI асосида баҳолаш натижаларидан келиб чиқиб, улар моддий рағбатлантириб борилади.
«Маҳалла еттилиги»нинг фаолияти асосий самарадорлик кўрсаткичлари (KPI) бўйича алоҳида баҳоланади. Бунда кўрсаткичлар мазкур ходимларнинг иш берувчилари томонидан Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси билан келишилган ҳолда тасдиқланади. Маҳалла раислари ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси, хотин-қизлар фаоли, профилактика инспектори, ижтимоий ходим ва солиқ инспекторлари фаолиятини KPI асосида баҳолашда 20 фоиз балл бериш ҳуқуқига эга бўлади.
Фармон билан 2024 йил 1 мартдан бошлаб «Темир дафтар», «Ёшлар дафтари» ва «Аёллар дафтари» орқали ижтимоий ёрдам кўрсатиш ва субсидиялар ажратишда бюрократиядан холи ва маҳалланинг ҳамжиҳатлигини акс эттирувчи янги тартиб жорий этилиши белгиланди.
Жисмоний шахсларни дафтарларга киритиш, шунингдек, дафтарлар ҳамда Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш жамғармаси, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси ҳамда Ҳунармандчилик ва касаначиликни қўллаб-қувватлаш жамғармаси орқали ижтимоий ёрдам кўрсатиш ҳамда субсидиялар ажратиш «маҳалла еттилиги»нинг коллегиал қарори асосида амалга оширилади.
Ҳар ойнинг 5-санасигача дафтарлар учун маблағларни тақсимловчи масъул ташкилотлар томонидан жамғармаларда шаклланган маблағлар дафтарларга киритилган фуқаролар сонига мутаносиб равишда тегишлилиги бўйича ҳар бир маҳалла кесимида тақсимланади.
Ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси, хотин-қизлар фаоли ва ижтимоий ходим уларга юклатилган вазифалар юзасидан жисмоний шахсларни тегишли дафтарларга киритиш ва чиқариш ҳамда ижтимоий ёрдам кўрсатиш ва субсидиялар ажратиш бўйича ҳужжатларни шакллантириб, маҳалла «еттилиги»нинг бошқа барча аъзоларига кўриб чиқиш ва қарор қабул қилиш учун киритади.
«Темир дафтар» Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ва унинг ҳудудий бўлинмалари томонидан юритилади.
«Саховат ва кўмак» жамғармаси томонидан кўрсатиладиган ёрдамлар фуқароларнинг оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолишининг олдини олиш ва шундай вазиятга тушганларни оғир вазиятдан чиқариш мақсадида ижтимоий ходим томонидан маҳалла «еттилиги»га кўриб чиқиш учун киритилган ҳолда кўрсатилади.
Ижтимоий ёрдам ва субсидиялар аҳолининг камбағалликдан чиқишини таъминлаш учун мақсадли ва манзилли йўналтирилиши ҳамда қарорлар қабул қилинишида очиқлик, ҳаққонийлик, ижтимоий адолат ва шаффофлик тамойилларига риоя қилиниши учун «маҳалла еттилиги» масъул ва жавобгар бўлади.

Указом президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 21 декабря определены задачи членов «махаллинской семёрки». В сентябре глава государства, анонсируя преобразование «махаллинской пятёрки» в «семёрку», говорил, что эта система создана для реализации концепции «слышащего государства».
Согласно указу, в исполнительной структуре Кабинета министров создаётся отдел по поддержке деятельности «махаллинской семёрки», состоящий из пяти штатных единиц.
В «семёрку», осуществляющую деятельность на общественных началах, входят председатель махалли, помощник хокима, лидер молодёжи, женская активистка, инспектор по профилактике, социальный работник и налоговый инспектор.
Задачи членов «семёрки»
Председатель махалли
1. Обеспечение благоустройства махалли, в том числе повышение активного участия и ответственности населения во внедрении критериев «Благоустроенная махалля», «Благоустроенная улица», «Благоустроенный дом», осуществление пропагандистской работы в рамках общенационального проекта «Яшин макон» по посадке саженцев деревьев и кустарников. (Один раз в месяц организуется массовый хашар на всех улицах махалли, организуется хашар в требующих ремонта домах не менее чем двух нуждающихся семей с привлечением соседей).
2. Пропаганда национальных ценностей, обычаев и традиций, сохранение здоровой социально-духовной атмосферы, обеспечение компактного проведения свадеб и церемоний без расточительства. (Один раз в квартал обеспечивается организация встреч работников культуры, писателей и поэтов с населением по сохранению национальных ценностей, традиций и обычаев, компактному проведению свадеб и церемоний).
3. Привлечение представителей государственных органов, прикреплённых к махалле, к решению проблем населения, обеспечение поиска путей решения проблем. (На совете схода граждан ежемесячно заслушивается информация не менее пяти представителей государственных органов, прикреплённых к махалле, о проведённой работе в махалле, оказывается содействие в решении проблем).
4. Осуществление общего руководства деятельностью функционирующих в махалле помощника хокима, женского активиста, лидера молодёжи, инспектора по профилактике и налогового инспектора, социального работника, эффективное использование их возможностей для всестороннего развития махалли. (Каждую неделю заслушивается отчёт помощника хокима, женского активиста, лидера молодёжи, инспектора по профилактике и налогового инспектора, социального работника махалли и осуществляет контроль за решением каждым из них не менее 10 проблемных вопросов ежемесячно).
5. Установление общественного контроля за исполнением актов законодательства на территории махалли, в том числе контроля за соблюдением норм в сферах образования, медицинской службы, спорта, торговли и услуг. (Один раз в неделю изучается состояние посещаемости учащихся в образовательной организации на территории махалли, медицинских услуг, предоставляемых населению в семейных поликлиниках (сельских врачебных пунктах), и посещение семей патронажными медсёстрами, открытость спортивных организаций для населения, чистота территории и уход за деревьями на прилегающей территории объектов торговли и услуг).
Помощник хокима в махалле
1. Принятие мер по обучению профессиям и предпринимательству и обеспечению занятости безработного населения, не имеющего постоянного источника дохода. (Ежемесячно принимает меры по обеспечению занятости приносящим доход трудом не менее 10 безработных).
2. Содействие выделению кредитов и субсидий в целях развития предпринимательства в махалле, поддержки бизнес-инициатив населения. (Один раз в квартал посещает дома граждан, которым выделены кредит или субсидия, оказывает содействие налаживанию ими предпринимательской деятельности, направленной на получение дохода).
3. Выявление интереса к предпринимательству у самозанятых и инициативных граждан, содействие становлению их субъектом малого бизнеса. (Каждый квартал оказывает помощь не менее 5 самозанятым и инициативным гражданам в налаживании ими деятельности в качестве индивидуального предпринимателя или семейного предприятия).
4. Ведёт учёт посевов и продукции, выращенных на земельных площадях и приусадебных землях, выделенных населению на основе права аренды, а также организует сотрудничество дехканских хозяйств с экспортёрами, брокерами и перерабатывающими предприятиями.
5. Формирует адресную программу микропроектов по малому производству и услугам в махаллях, оказывает содействие решению проблем, препятствующих реализации проектов.
6. Выявляет пустующие здания и сооружения, земельные площади в махалле, принимает меры по выставлению их на аукционные торги в установленном порядке.
7. Разрабатывает «индивидуальную программу» для каждой нуждающейся семьи в махалле и определяет меры по повышению их доходов.
Лидер молодёжи
1. Содержательная организация свободного времени молодёжи в махаллях, включая привлечение её к участию в «Олимпиаде пяти инициатив». (Ежемесячно привлекает не менее 20 молодых людей к спортивным, музыкальным и предметным кружкам. Организует раз в неделю спортивные соревнования, музыкальные и танцевальные конкурсы).
2. Содействие занятости безработной молодёжи и выпускников школ, в частности реализация в махалле «Программы занятости молодёжи». (Формирует список безработной молодёжи и выпускников школ в махалле и обеспечивает их занятость совместно с помощником хокима. Раз в месяц встречается с учащимися выпускных классов школ, оказывает содействие в выборе высшего образовательного учреждения и направления специальности, а также подготовке к вступительным экзаменам).
3. Содействие молодёжи, нуждающейся в государственной поддержке и входящей в «трудную» категорию, в обретении своего места в жизни. (Не реже одного раза в месяц посещает место проживания и место работы молодёжи в махалле, входящей в «трудную» категорию, содействует вместе с прикреплёнными руководителями в обретении ею своего места в жизни).
4. Осуществление системной работы с молодёжью, склонной к совершению правонарушений, а также совместно с инспектором по профилактике — с несовершеннолетними, склонными к совершению правонарушения. (Индивидуально работает с каждым представителем молодёжи и несовершеннолетним, склонным к совершению правонарушения).
5. Решение проблем молодёжи, включённой в «Молодёжную тетрадь», в частности эффективное использование 30 видов помощи, предоставляемой молодежи. (Один раз в квартал посещает дома молодёжи, которой оказана помощь, содействует реализации проектов).
6. Работа с молодыми соотечественниками за рубежом и их поддержка. (Изучает деятельность молодых соотечественников за рубежом путём общения с ними не реже одного раза в месяц, а также принимает необходимые меры с «семёркой махалли» для возвращения и осуществления деятельности на Родине).
7. Выявление одарённой молодёжи, оказание содействия реализации её таланта и её поддержке. (Ежемесячно выявляет не менее одного представителя талантливой молодёжи, работает с ними индивидуально по реализации их таланта, принимает меры их поддержки посредством имеющихся видов помощи).
8. Широкая пропаганда чтения среди молодёжи, в частности проявление лидером молодёжи личного примера путём прочтения не менее одной книги в месяц. (Не реже одного раза в квартал организует мероприятия по книгочтению среди молодёжи путём привлечения представителей сферы духовности, культуры, писателей и поэтов).
9. В целях индивидуального развития, в частности глубокое изучение не менее одного иностранного языка в рамках проекта «Ибрат фарзандлари». (Постоянно мотивирует молодёжь махалли к изучению иностранных языков).
Женская активистка
1. Осуществление целевых мер по пропаганде принципов «Здоровая семья — здоровое общество», в частности предотвращению близкородственных и ранних браков, улучшению репродуктивного здоровья, укреплению семейных ценностей. (Ежемесячно посещает не менее 20 семей, пропагандирует семейные ценности и обеспечивает законность браков. Ежемесячно возвращает к здоровому образу жизни 5 конфликтных семей в махалле, оказавшихся на грани развода).
2. Повышение общественно-политической активности, содействие расширению образовательных возможностей женщин. (Один раз в месяц встречается с учащимися девочками школы, повышает их интерес к получению образования. Ежемесячно привлекает не менее 5 женщин махалли к предпринимательству, надомничеству и ремесленничеству).
3. Своевременное выявление проблем женщин, обращение по данным проблемам в государственные органы и организации, организация совместно с социальным работником оказания социально-правовой, психологической и материальной помощи женщинам, нуждающимся в помощи и оказавшимся в тяжёлом социальном положении. (Организация оказания ежемесячно не менее десяти женщинам, оказавшимся в тяжёлом социальном положении, социально-правовой, психологической и материальной помощи).
4. Осуществление сотрудничества в работе по социальной профилактике и адаптации среди женщин, участие в создании непримиримой атмосферы против притеснений и насилия. (Один раз в месяц посещает на дому женщин, вернувшихся из учреждений исполнения наказания и стоящих на профилактическом учёте, изучает их проблемы. Выявляет случаи притеснения и насилия в отношении женщин и сообщает инспектору по профилактике).
Инспектор по профилактике
Несёт ответственность за предупреждение правонарушений в махалле, сохранение общественного порядка и обеспечение безопасной среды, содействие реализации гражданами своих прав на благоприятную окружающую среду.
Социальный работник
Несёт ответственность за выявление лиц и семей, оказавшихся в тяжёлом положении и с высоким риском попадания в тяжёлое положение, предоставление им, в зависимости от потребностей, профессиональных социальных услуг и организацию помощи на основе комплексного подхода.
Налоговый инспектор
Несёт ответственность за оказание налоговых услуг предпринимателям, расширение налоговой базы, взимание налогов и формирование доходов местного бюджета.
С 1 января 2024 года члены «махаллинской семёрки» будут получать материальное стимулирование, исходя из результатов оценки по основным показателям эффективности (KPI), с сохранением порядка выдачи заработной платы по основному месту их работы.
Показателям KPI утверждаются работодателями членов «семёрки» по согласованию с Ассоциацией махаллей Узбекистана. Председатели махаллей при оценке KPI членов «семёрки» имеют право на начисление 20% баллов.
Указом определено, что с 1 марта 2024 года будет внедрён новый порядок, «отражающий атмосферу согласия в махалле, свободной от бюрократии», при предоставлении социальной помощи и выделении субсидий посредством «Железной тетради», «Молодёжной тетради» и «Женской тетради».
Включение граждан в «тетради», предоставление социальной помощи и выделение субсидий посредством «тетрадей», а также Фонда привлечения населения к предпринимательству, Государственного фонда содействия занятости и Фонда поддержки ремесленничества и надомничества будут осуществляться на основе коллегиального решения «семёрки».
В срок до 5-го числа каждого месяца организациями, ответственными за распределение средств для «тетрадей», средства, аккумулированные в фондах, распределяются пропорционально количеству граждан, включённых в «тетради», в разрезе каждой махалли по принадлежности.
Помощник хокима, лидер молодёжи, женский активист и социальный работник формируют документы по включению в «тетради» и исключению из них граждан, а также предоставлению социальной помощи и выделению субсидий.
Ведение «Железной тетради» осуществляется Национальным агентством социальной защиты и его территориальными отделениями.
Помощь, оказываемая Фондом «Саховат ва кумак», указывается с внесением социальным работником в «семёрку» для рассмотрения в целях предотвращения попадания граждан в социально тяжёлое положение и выведения из тяжёлого положения оказавшихся в таком положении.
«Махаллинская семёрка» несёт персональную ответственность за целевое и адресное направление социальной помощи и субсидий для обеспечения выведения населения из бедности, а также за соблюдение принципов открытости, правдивости, социальной справедливости и прозрачности при принятии решений, отмечается в документе.