«Юксалиш» умуммиллий ҳаракати фуқаролик жамияти, бизнес, оммавий ахборот воситалари вакиллари ва экспертлар ўртасида 2023 йилда Ўзбекистонда қандай ўзгаришлар юз бергани ҳамда уларнинг 2024 йилдан кутилмаларини билиш мақсадида сўровнома ўтказди.
Сўровда жамоат арбоблари, сиёсатчилар, журналистлар, блогерлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, бизнес ва академик ҳамжамиятнинг 260 нафар вакиллари иштирок этди, деб ёзди ҳаракат.
Жумладан, Ёшлар ишлари агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Дилноза Каттахонова, ЎзА бош директори биринчи ўринбосари Хушнуд Худойбердиев, сиёсатшунос-экспертлар Камолиддин Роббимов, Фарҳод Толипов, Юрий Саруханян, депутат Дониёр Ғаниев, ҳуқуқшунос Дилфуза Қуролова, гендер масалалари бўйича эксперт Камола Алиева, журналист ва блогерлар Муҳрим Аъзамхўжаев, Қобил Ҳидиров, Ёрқин Содиқов, Азиз Қаршиев, ННТ раҳбарлари Ойбек Исоқов, Наталья Свиридова ва бошқалар бор.
Респондентларга ҳар бир тақдим этилган саволлар жавобларини 3 тагача танлаш, шунингдек, бошқа, яъни ўз таклифини киритиш имкони берилди.
Сўров натижаларига кўра, Ўзбекистонда якунланаётган йилнинг асосий ўзгаришлари қуйидагилар:
- Референдум ўтказилиб, Конституция янги таҳрирда қабул қилингани — 70,3 фоиз;
- Аёллар ва болаларни зўравонликдан ҳимоя қилувчи қонун кучга киргани — 59,7 фоиз;
- Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ташкил этилгани — 45,9 фоиз.
Шунингдек, экспертлар жорий йилда Ўзбекистонда энергетика тизими яхшилангани, хусусан, йирик қувватдаги қуёш ва шамол электр станцияларининг фойдаланишга топширилгани (36,2 фоиз), уюшган жиноятчиликка қарши қатъий кураш олиб борилгани, «кўча» жиноий гуруҳларидан тозалангани (33,2 фоиз), давлат байроғи мақомининг оширилиши, ундан кенг фойдаланиш имкониятининг яратилгани (32,1 фоиз)ни қайд этган.
Айрим респондентлар қўшни давлатлар билан алоқаларнинг мустаҳкамланиши, Ўзбекистон-Қирғизистон чегарасининг делимитацияси ва икки давлат фуқароларининг чегарадан ID карта орқали ўтиш имконияти яратилгани ҳамда маъмурий ислоҳотлар — ҳукуматга бўйсунувчи давлат бошқарув органлари сонининг 61 тадан 28 тага камайтирилиши аввалги йиллардаги таклифларнинг ижобий натижаси деб ҳисоблаган.
2024 йилда қандай ислоҳотларни кутяпсиз?
Бу саволга респондентларнинг 63,3 фоизи «Коррупцияга қарши муросасиз курашиш, барча бўғинларда „тозаловлар“ ўтказиш» деган жавобни танлаган.
Бундан ташқари, сўров иштирокчиларининг 61 фоизи электр ва газ таъминоти билан боғлиқ муаммоларга батамом барҳам бериш, 47,2 фоизи таълим тизимини тубдан такомиллаштириш ва замонавийлаштириш керак, деган фикрда.
Энг кўп танланган жавоблар орасида озиқ-овқат нархларини барқарорлаштириш, инфляциянинг олдини олиш ҳам бор (45,3 фоиз).
Сўров иштирокчилари, шунингдек, бўлажак ислоҳотлар учун стратегик режалаштиришни йўлга қўйиш, сиёсий партиялар фаолияти учун рақобатбардош сиёсий муҳит шакллантириш, коррупцияга барҳам бериш учун ҳокимлар, тиббиёт муассасаларининг бош шифокорлари, мактаб ва мактабгача таълим ташкилотлари директорларини ҳар икки йилда бир ротация қилиш зарур, деган фикрларни қолдиришган.
Эслатиб ўтамиз, аввалги сўровда ҳам экспертлар 2023 йилда энг аввал коррупцияга қарши аниқ ва амалий чоралар билан курашиш керак, деб ҳисоблаганди (респондентларнинг 49,7 фоизи шу жавобни танлаган).
«Йил давомида бу борада салмоқли ишлар амалга оширилди», — деб таъқидлади «Юксалиш» ҳамда барча давлат органларида комплаенс ва самарадорликни баҳолаш рейтинг тизимлари йўлга қўйилгани, давлат харидлари тўлиқ рақамлаштирилгани, коррупциявий айбловлар билан бир нечта жиноий гуруҳлар, мансабдорлар жазога тортилганини эслатиб ўтди.
Жорий йилда мамлакат Open Data Inventory рейтингида 30-ўринга кўтарилди. Бундан ташқари, 2030 йилга қадар коррупция даражасини кўрсатувчи Transparency International индексидаги ўринни яна 50 поғонага яхшилаш мақсад қилинган.
Аксарият респондентлар 2024 йилда экологик муаммоларни бартараф этиш, ошкора ва адолатли парламент сайловларини ўтказиш масалаларига эътибор қаратилиши зарурлигини таъкидлаган.
«Юксалиш», шунингдек, экспертлар «сўнгги пайтлардаги рус сиёсатчиларининг агрессив чиқишлари фонида» «армия қудратини ошириш»ни ҳам 2024 йил учун устувор вазифалардан бири сифатида белгилаганини таъкидлади.

Общенациональное движение «Юксалиш» провело опрос среди представителей гражданского общества, бизнеса, СМИ и экспертов, чтобы узнать, какие изменения произошли в Узбекистане в 2023 году и их ожидания в 2024 году.
В опросе приняли участие 260 представителей ННО, бизнеса и академического сообщества, а также общественные деятели, политики, журналисты и блогеров, отметили в «Юксалиш».
Среди них — первый заместитель директора Агентства по делам молодёжи Дильноза Каттаханова, первый заместитель директора Агентства УзА Хушнуд Худайбердиев, политологи-эксперты Камолиддин Роббимов, Фарход Толипов, Юрий Саруханян, депутат Даниер Ганиев, юрист-правозащитник Дилфуза Куролова, эксперт по гендерным вопросам Камола Алиева, журналисты и блогеры Мухрим Аъзамхожаев, Кобил Хидиров, Ёркин Садыков, Азиз Каршиев, руководители ННО Ойбек Исаков, Наталья Свиридова и другие.
Отвечая на вопросы, каждый из них мог выбрать до трёх позиций из представленного списка, а также имел возможность добавить свой вариант.
По результатам опроса, основные изменения завершившегося года в Узбекистане таковы:
- Принята новая редакция Конституции — 70,3%;
- Вступил в силу закон, защищающий женщин и детей от насилия, — 59,7%;
- Создано Национальное агентство социальной защиты — 45,9%.
Эксперты также отметили улучшения в энергетической системе Узбекистана, в частности, ввод в эксплуатацию солнечных и ветряных электростанций большой мощности (36,2%), жёсткую борьбу с организованной преступностью, зачистку уличных преступных группировок (33,2%), повышение статуса и создание возможности для широкого использования государственного флага (32,1%).
Некоторые респонденты считают, что укрепление отношений с соседними странами, делимитация узбекско-кыргызской границы и возможность гражданам двух стран пересекать границу по ID-карте, а также административная реформа — сокращение количества органов государственного управления с 61 до 28 — стали положительным результатом предложений экспертов предыдущих лет.
Какие реформы вы ожидаете в 2024 году?
На этот вопрос 63,3% респондентов выбрали ответ «Жёсткая борьба с коррупцией, проведение „чисток“ на всех уровнях».
Кроме того, 61% участников опроса считают, что проблемы, связанные с электро- и газоснабжением, должны быть полностью устранены, а 47,2% имеют мнение, что система образования должна быть кардинально улучшена и модернизирована.
Стабилизация цен на продукты питания и предотвращение инфляции также входят в число наиболее выбираемых ответов (45,3%).
Участники опроса также высказали мнение, что необходимо наладить стратегическое планирование будущих реформ, создать конкурентную политическую среду для деятельности политических партий, искоренить коррупцию, необходима ротация хокимов, главных врачей медицинских учреждений и директоров школьных и дошкольных образовательных организаций каждые два года.
Стоит отметить, что в предыдущем опросе эксперты также считали, что в 2023 году в первую очередь необходимо бороться с коррупцией конкретными мерами (49,7% респондентов выбрали именно этот ответ).
«За год в этом направлении была проделана значительная работа», — отметили в «Юксалиш», напомнив, что во всех государственных органах созданы системы оценки соответствия и эффективности, государственные закупки полностью переведены в электронный формат, а ряду госслужащих предъявлены обвинения в коррупции.
В этом году Узбекистан поднялся на 30-место в рейтинге открытых данных Open Data Inventory. Кроме того, поставлена цель к 2030 году улучшить позицию в индексе восприятия коррупции Transparency International ещё на 50 пунктов.
Большинство респондентов подчеркнули, что в 2024 году следует уделить внимание вопросам кардинальных преобразований в устранении экологических проблем, проведению прозрачных и справедливых парламентских выборов.
В «Юксалиш» также отметили, что эксперты определили «Наращивание военной мощи армии» в качестве одного из приоритетов в 2024 году «на фоне агрессивных выступлений российских политиков в последнее время».