Ўзбекистонда барча ёнилғи қуйиш шохобчаларида Аи-80 бензини нархини чеклаш режалаштирилмоқда. Бу ҳукумат қарори лойиҳасида кўзда тутилган, дея хабар берди Энергетика вазирлиги «Газета.uz»га.
Ушбу маркадаги ёнилғининг максимал нархи 8000 сўм этиб белгиланиши мумкин. Ҳозирда «UNG Petro»да («Ўзбекнефтгаз» таркибида) акциз солиғи бўйича имтиёзлар бекор қилингандан сўнг Аи-80 6800 сўмдан (илгари 6050 сўм эди), хусусий ёнилғи қуйиш шохобчаларида эса 8800 сўмгача сотилмоқда.
Энергетика вазирлиги нархларни чеклаш бўйича ҳужжат лойиҳаси ҳукумат томонидан қўллаб-қувватлангани ва яқин кунларда қабул қилиниши кераклигини таъкидлади.
Аи-92 бензини нархи 9500 сўм бўлиши билан истеъмолчилар босқичма-босқич сифатли бензинга ўтиши кутилмоқда. Юқори октанли бензин таннархини пасайтириш учун уни ишлаб чиқариш ва импорт қилишни кўпайтириш режалаштирилган.
Бундан ташқари, рақобатни ривожлантириш ҳамда хомашё ва қайта ишлаш қувватига эга «Татнефть», «Лукойл», «Газпромнефть», Saneg каби йирик компанияларни мамлакатдаги автомобиль йўллари бўйлаб 80 дан ортиқ янги АЁҚШ мажмуаларини қуришга жалб этиш режалаштирилган. Улардан 59 та ёнилғи қуйиш шохобчасини Saneg, қолган 27 тасини эса бошқа компаниялар қуриши кутилмоқда. Бу борада ҳукуматнинг алоҳида қарори қабул қилинган.
Йирик компанияларнинг пайдо бўлиши маҳсулот сифатини ошириши ва бозордан турли маркадаги бензинни аралаштирадиган ёнилғи қуйиш шохобчаларини сиқиб чиқариши режалаштирилмоқда.
Аввалроқ «газ заправка»лари учун юқори нарх чегараси белгиланган ва газни 3250 сўмдан юқори нархда сотиш тақиқланганди.
Хабар берганимиздек, ўтган йили Аи-80 бензинига аксиз солиғи вақтинча бекор қилиниши туфайли давлат бюджети 100 млн доллар даромадини йўқотган, бироқ Ўзбекистон аҳолиси бу имтиёздан деярли наф кўрмаган. Энергетика вазирлиги бундан асосан тадбиркорлар фойда кўрганини тасдиқлаганди.

В Узбекистане планируется ограничить цену на бензин Аи-80 на всех автозаправочных станциях. Это предусмотрено проектом постановления правительства, сообщили «Газете.uz» в Министерстве энергетики.
Предельная цена на топливо этой марки может быть установлена в размере 8000 сумов. Сейчас на UNG Petro («дочка» Узбекнефтегаза) после отмены льготы по акцизу Аи-80 продаётся по 6800 сумов (до этого — 6050 сумов), а на частных заправках цена доходит до 8800 сумов.
В Минэнерго заявили, что проект по ограничению цен поддержан правительством и должен быть принят в ближайшие дни.
Ожидается, что при цене бензина Аи-92 в 9500 сумов потребители будут поэтапно переходить на более качественный бензин. Чтобы снизить себестоимость высокооктанового бензина, планируется увеличить его производство и импорт.
Кроме того, намечено развивать конкуренцию и привлечь такие крупные компании, как «Татнефть», «Лукойл», «Газпромнефть», а также Saneg, у которых есть сырьё и мощности по переработке, к строительству более 80 новых заправочных комплексов вдоль магистральных трасс по всему Узбекистану. Из них, как ожидается, Saneg построит 59 АЗС, остальные компании — 27. По этому направлению принято отдельное правительственное решение.
Планируется, что появление крупных компаний позволит повысить качество продукции и вытеснить с рынка АЗС, которые смешивают бензин разных марок.
Ранее потолок цен был установлен для газовых заправок, которым запрещено продавать газ по цене выше 3250 сумов.
Как мы сообщали, в прошлом году госбюджет недополучил 100 млн долларов поступлений из-за временной отмены акциза на бензин Аи-80, однако население Узбекистана почти не получило выгоды от этой льготы. В Минэнерго подтвердили, что главными выгодоприобретателями стали предприниматели.