Тошкент шаҳри Жиноят ишлари бўйича Сергели тумани судининг собиқ судьясига нисбатан жиноят иши қўзғатилди, деб хабар қилди Давлат хавфсизлик хизмати. У бу лавозимда 2023 йил 5 декабргача ишлаган.
Собиқ судья ушбу лавозимда бўлиши даврида ўз иш юритувида бўлган қурилиш фирмаси раҳбари ва бошқаларни Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми «а» банди (Жуда кўп миқдорда фирибгарлик) билан айблашга оид жиноят ишини кўриб чиқиши жараёнида ҳокимият ҳаракатсизлиги, далилларни сохталаштириш, адолатсиз ҳукм чиқариш ҳамда товламачилик каби жиноятларни содир этганликда гумонланмоқда.
Тўпланган материаллар асосида Бош прокуратура томонидан ЖКнинг 165 (Товламачилик), 208 (Ҳокимият ҳаракатсизлиги), 230−1 (Далилларни сохталаштириш) ва 231-моддалари (Адолатсиз ҳукм, ҳал қилув қарори, ажрим ёки қарор чиқариш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Ҳозирда мазкур жиноят иши бўйича дастлабки тергов ҳаракатлари ДХХ Тергов бошқармаси томонидан олиб борилмоқда.
ДХХ хабарида собиқ судьянинг исми кўрсатилмаган. Судьялар олий кенгаши эса ўз хабарида фақат бош ҳарфларни очиқлади — Ш. Ю.
Кенгаш собиқ судья махсус операция давомида қўлга олингани ҳақидаги маълумотни рад этди. У «Судьялар олий кенгаши қарори билан жиноий иш қўзғатилишидан анча олдин» лавозимидан озод этилган ва судьялик ваколатлари муддатидан олдин тугатилган, дейилади хабарда.

В отношении бывшего судьи Сергелийского районного суда по уголовным делам Ташкента возбуждено уголовное дело, сообщила пресс-служба Службы государственной безопасности Узбекистана. Он занимал эту должность до 5 декабря 2023 года.
Бывший судья подозревается в том, что при рассмотрении уголовного дела в отношении руководителя строительной компании и других лиц, возбуждённого по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество, совершённое в особо крупном размере), совершил такие преступления, как бездействие власти, фальсификация доказательств, вымогательство и вынесение неправосудного приговора.
На основании собранных материалов Генеральная прокуратура возбудила уголовное дело по статьям 165 (вымогательство), 208 (бездействие власти), 230−1 (фальсификация (подделка) доказательств) и 231 (вынесение неправосудного приговора, решения, определения или постановления) УК.
Доследственные действия по уголовному делу ведёт Следственное управление СГБ Узбекистана.
В сообщении СГБ не указывается имя бывшего судьи. Высший судейский совет в своём сообщении указывает только инициалы — Ш. Ю.
В совете опровергли информацию о том, что бывший судья был задержан в ходе специальной операции. Он был освобождён от должности «задолго до возбуждения уголовного дела по решению Высшего судейского совета», его судейские полномочия были прекращены досрочно, отмечается в сообщении.