«Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти бошқаруви раиси Баҳодиржон Сидиқов компаниянинг кредит рейтинги пасайтирилгани ва S&P Global Ratings халқаро рейтинг агентлиги прогнози ёмонлашгани юзасидан «Газета.uz»га изоҳ берди.
Ноябрь ойи охирида S&P «Ўзбекнефтгаз» АЖ рейтингини «BB-»дан «B+»га, рейтинг прогнозини эса «барқарор»дан «салбий»га туширганди. Бу компаниянинг паст натижалари, юқори қарз юки, Uzbekistan GTL тўлиқ қувват билан ишламаётгани, мажбуриятларнинг бузилиши ва давлат томонидан қўллаб-қувватланиш эҳтимоли камайгани билан боғлиқ.
Шунингдек, ноябрь ойида S&P`дан бир ҳафта олдин ўз шарҳини эълон қилган Fitch рейтинг ва прогнозни ўзгаришсиз қолдирди, фақатгина кредитга қобилиятлилик даражасини «b+»дан «b»га туширди. Бунга кутилганидан пастроқ даромадлилик даражаси, қарзга олинган капиталнинг ўз капиталига нисбати даражаси секинроқ пасайиши бўйича прогноз, ликвидликнинг давомли чеклангани ва яқинда кузатилган фоиз тўловларини қоплаш бўйича ковенантга амал қилмаслик (компания ковенантга амал қилмаслик учун рухсат олган) каби омиллар таъсир кўрсатган.
«Ўзбекнефтгаз» раҳбарининг таъкидлашича, S&P прогнозининг пасайиши компания бўлинмаларининг давлат томонидан кўрсатилаётган қўллаб-қувватлаш чоралари бўйича очиқлиги етарли эмаслиги билан боғлиқ, бу эса S&P компаниянинг ҳукумат томонидан қўллаб-қувватланиш эҳтимоли камайишини хулоса қилишига ва компания қарзларини тўлай олмаслиги мумкинлиги ҳақидаги қўрқувга олиб келди.
Компания раҳбари халқаро рейтинглар «Ўзбекнефтгаз» учун барометр ва халқаро инвесторлар томонидан берилган баҳо эканини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, сўнгги баҳолаш компанияга «вазиятни тўғрилаш» учун сигнал бўлган.
Баҳодиржон Сидиқов агентлик ҳисоботи чиққанида газ ишлаб чиқариш таннархи 345 сўм (илгари Энергетика вазирлиги таннарх 1890 сўм эканини маълум қилганди) бўлса ҳам, «Ўзбекнефтгаз» 340 сўмдан сотганини айтди. Шу билан бирга, ҳар сафар S&P ташрифлари давомида ҳукумат яқин келажакда газ тарифларини оширишни режалаштираётгани ҳақида хабар берган, бироқ бу амалга ошмаган, деди у.
Шу боис рейтинг агентлиги «Ўзбекнефтгаз» қандай қилиб инвестиция дастури амалга ошириши ва бундай нархларда қарзни тўлаши ҳақидаги саволлар билан шундай хулоса чиқарган.
«Ҳақиқатан ҳам, «Ўзбекнефтгаз»нинг катта қарзлари бор. Компаниянинг молиявий ҳолатини мураккаблаштирадиган асосий муаммо кредитларнинг 70 фоиздан ортиғи SOFR (пул бозорида АҚШ долларидаги фоиз ставкаси — таҳр.) ва LIBOR`нинг (Лондон банклараро валюта бозорида кредитлар бўйича ўртача тортилган фоиз ставкаси — таҳр.) сузиб юрувчи (ўзгарувчан) ставкаларига эга экани билан боғлиқ. Бунгача SOFR 0,2 фоизни ташкил этган бўлса, ҳозир у 5 фоиздан ошди. Рейтинг агентлиги фоиз тўловлари ошиб бораётганидан хавотир билдирди», — деди у.
Баҳодиржон Сидиқов кредит юки юқори бўлишига қарамай, «Ўзбекнефтгаз» тарихда ҳеч қачон кредитлар бўйича тўловларни ўтказиб юбормаганини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, иқтисодиёт ва молия вазири ўринбосари бошчилигидаги ишчи гуруҳ S&P ва Fitch компаниялари вакиллари билан учрашиш ва уларнинг компаниянинг давлат томонидан қўллаб-қувватланиши, даромадлари пасайиши ва Uzbekistan GTL заводига оид саволларига жавоб бериш учун Лондонга борган.
«Ўзбекнефтгаз» раҳбари ҳисобот эълон қилинганидан сўнг компания еврооблигациялари қиймати 79 фоизга тушганини, учрашув ва мулоқотлардан сўнг эса 85 фоизга кўтарилганини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, рейтинг агентликлари ва инвесторлар билан алоқани яхшилаш бўйича барча чоралар кўрилган, январь ойи ўрталарида эса S&P таҳлилчилари билан мулоқотни қайта бошлаш режалаштирилган. Компания 2024 йил давомида рейтингни тузатиш ниятида.

Председатель правления компании «Узбекнефтегаз» Баходиржон Сидиков прокомментировал «Газете.uz» снижение кредитного рейтинга компании и ухудшение прогноза со стороны международного рейтингового агентства S&P Global Ratings.
В конце ноября S&P понизило рейтинг «Узбекнефтегаза» c «BB-» до «B+», а прогноз по рейтингу — со «стабильного» на «негативный». Решение было связано с низкими результатами компании, высокой долговой нагрузкой, работой завода по переработке газа Uzbekistan GTL не на полную мощность, нарушением обязательств и снижением вероятности государственной поддержки.
В то же время Fitch, выпустившее комментарий за неделю до S&P в ноябре, оставил рейтинг и прогноз без изменений, только снизив кредитоспособность с «b+» на «b» «ввиду более слабой, чем ожидалось, прибыльности, прогнозируемого более медленного снижения левериджа, продолжительно ограниченной ликвидности и недавнего нарушения ковенанта по покрытию процентных платежей, в отношении которого компания получила разрешение на несоблюдение».
Глава «Узбекнефтегаза» отметил, что снижение прогноза от S&P было связано с недостаточной открытостью подразделений компании по предоставляемым со стороны государства мерам поддержки, что привело к заключению S&P по снижению вероятности господдержки и опасение, что компания может сама не выплатить долги.
Глава компании отметил, что международные рейтинги являются барометром для «Узбекнефтегаза» и оценкой со стороны международных инвесторов. По его словам, последняя оценка стала сигналом для компании , чтобы «исправить положение дел».
Баходиржон Сидиков заявил, что «Узбекнефтегаз» продавал газ по 340 сумов, когда вышел отчёт агентства, тогда как себестоимость производства газа составляла 345 сумов (ранее Минэнерго сообщало о себестоимости в 1890 сумов). При этом каждый раз во время визитов S&P правительство сообщало, что в ближайшее время планируется повысить тарифы на газ, однако этого не происходило, сказал он.
Поэтому рейтинговое агентство дало такое заключение, задаваясь вопросом, как «Узбекнефтегаз» будет выполнять свою инвестиционную программу и погашать долги при таких ценах.
«Действительно у „Узбекнефтегаза“ большие долги. Основная проблема, которая усложняет финансовое положение компании, связана с тем, что свыше 70% кредитов имеет плавающую ставку SOFR (процентная ставка на денежном рынке в долларах США — ред.) и LIBOR (средневзвешенная процентная ставка по кредитам на Лондонском межбанковском валютном рынке — ред.). До этого SOFR был на уровне 0,2%, а сейчас превысил 5%. Рейтинговое агентство выразило опасения, что процентные платежи растут», — отметил он.
Баходиржон Сидиков подчеркнул, что несмотря на высокую кредитную нагрузку, «Узбекнефтегаз» ни разу в своей истории не просрочил платежи по кредитам.
Он сообщил, что рабочая группа во главе с заместителем министра экономики и финансов посетила Лондон, чтобы встретиться с представителями S&P и Fitch и ответить на их вопросы, связанные с господдержкой, снижением прибыли и заводом Uzbekistan GTL.
Глава «Узбекнефтегаза» указал, что стоимость еврооблигаций компании упала до 79% после публикации отчёта, а после встреч и диалога она поднялась до 85%.
По его словам, приняты все меры для улучшения коммуникации с рейтинговыми агентствами и инвесторами, а в середине января планируется возобновить диалог с аналитиками S&P. В течение 2024 года компания намерена исправить рейтинг.