Давлат солиқ қўмитаси 2024 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон фуқароларига солиқ кешбэки қайтариладиган харидларнинг умумий миқдори ойига базавий ҳисоб-китоб миқдорининг 60 бараваридан (20,4 млн сўм) ошмаслиги белгиланганига изоҳ берди.
Яъни, аввалроқ ёзганимиздек, энди «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га кирмаган фуқаронинг харидлари учун ойига олиши мумкин бўлган максимал солиқ кешбэки миқдори 204 минг сўмни ташкил этади.
Солиқ қўмитаси ушбу чеклов фойдаланувчиларнинг 98 фоизига, яъни ой давомида одатда 20,4 млн сўмгача миқдорда харидларни амалга оширувчи барчага таъсир қилмаслигини таъкидлади.
«Қолган 2 фоиз фойдаланувчилар бошқа шахсларга тегишли чеклар суммасини ўзлаштириб олгани ёки тадбиркорлар томонидан харидорга чек бермай, ўзи ёки қариндошлари орқали рўйхатдан ўтказиш ҳолатлари кузатилгани юзасидан шикоятлар бўлган. Шу боисдан ҳам шундай тартиб жорий этилди», — деди қўмита бош инспектори Анвар Неъматов.
Масалан, ўтган йилнинг ноябрь ойида фойдаланувчиларнинг 98 фоизида 200 минг сўмгача бўлган кешбэк йиғилган, «бу эса максимал миқдор адолатли ва тўғри белгиланганлигини англатади», — деди бош инспектор.
Эслатиб ўтамиз, корпоратив карталар ёрдамида харид қилинган товарлар учун кешбэк ҳам бекор қилинди. Кам таъминланган фуқаролар харид қилганда ҚҚС қайтариладиган товарлар рўйхатига ун, шакар, дори-дармон ва тиббий хизматлар қўшилди.

Налоговый комитет прокомментировал нововведение, согласно которому с 1 января 2024 года общая сумма покупок, с которой гражданам Узбекистана возвращается налоговый кешбэк, не может быть выше 60 базовых расчётных величин (20,4 млн сумов) в месяц.
Иными словами, как мы писали ранее, максимальный налоговый кешбэк, который теперь может получить гражданин, не состоящий в Едином реестре социальной защиты, за свои покупки в месяц — 204 тысячи сумов.
В Налоговом комитете указали, что это ограничение никак не повлияет на 98% пользователей — всех тех, кто обычно совершает покупки в пределах 20,4 млн сумов в течение месяца.
«Были жалобы на случаи, когда остальные 2% пользователей присваивали суммы с чеков, принадлежащих другим лицам, или субъекты предприниматели не выдавали чек покупателю и регистрировали сами или через своих родственников. По этой причине был внедрён такой порядок», — отметил главный инспектор комитета Анвар Неъматов.
Например, только в ноябре прошлого года 98% пользователей накопили кешбэк на сумму до 200 тысяч сумов, «а это значит, что эта предельная сумма установлена справедливо и правильно», сказал главный инспектор.
Напомним, отменён также кешбэк за товары, приобретённые по корпоративным картам. В перечень товаров, при покупке которых гражданам с низким доходом возвращают НДС, добавлены мука, ️сахар, лекарства и медицинские услуги.