Президент, Қуролли кучлар олий бош қўмондони Шавкат Мирзиёев 12 январь куни Хавфсизлик кенгашининг кенгайтирилган йиғилишида ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш тизимини қайта кўриб чиқиш бўйича топшириқлар берди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Йиғилишда таъкидланишича, глобаллашув жараёнлари ҳамда одамлар, айниқса, ёш авлоднинг қалби ва онги учун кураш кучайиб бораётган ҳозирги шароитда ҳарбий-ватанпарварлик тарбиясининг ўрни ва аҳамияти тобора ортиб бормоқда.
Шавкат Мирзиёев мамлакатдаги ислоҳотлар жараёнига йигит-қизларни кенг жалб қилиш, уларнинг интеллектуал ва ижодий салоҳиятини рўёбга чиқариши учун шароитлар яратиш муҳимлигига эътибор қаратди, дейилади хабарда.
«Бугунги кунда ҳар биримиз амалда Ватан ҳимоячиси бўлишимиз, ёшларимизни ҳам шу руҳда камол топтиришимиз зарур», — деди президент.
У замонавий касбларга ўқитиш ва меҳнат фаолиятини бошлаши учун субсидиялар шаклида қўллаб-қувватлаш орқали Қуролли кучлар инфратузилмаси негизида ва мономарказларда ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш борасидаги ишларни кенгайтириш зарурлигини қайд этди.
Шунингдек, ёшларнинг фуқаролик позициясини мустаҳкамлаш мақсадида медиа маконда олиб борилаётган ҳарбий-ватанпарварлик руҳидаги ишларни кучайтириш вазифаси қўйилди.
Мажлисда мамлакат мудофаа қудратини мустаҳкамлаш, қўшинларнинг ҳарбий тайёргарлигини ошириш ҳамда ҳарбий илм-фанни ривожлантириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Олий бош қўмондон жанговар тайёргарлик тизимини инновацион ва илмий ёндашувлар асосида такомиллаштириш, ахборот алмашинуви ва қарорлар қабул қилиш бўйича замонавий ҳарбий ва илмий ишланмаларни амалга жорий этиш бўйича топшириқлар берди.
Ўзбекистон миллий хавфсизлигини таъминлашда ахборот ва киберхавфсизлик муҳим вазифалар бўлиб қолади, деди давлат раҳбари.
У Қуролли кучлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларни рақамлаштиришни жадаллаштириш, шунингдек, вазирлик ва идораларнинг барча ахборот ресурсларини ягона хавфсиз ахборот маконига бирлаштириш зарурлигини таъкидлади.
Миллий армия ва аҳоли ўртасида киберхавфсизлик соҳасида огоҳлик хамда рақамли маданиятни ошириш бўйича тизимли ишларни йўлга қўйиш юзасидан энг муҳим вазифалар белгилаб олинди.
Йиғилишда мудофаа саноати мажмуасини ривожлантириш, давлат чегараларини қўриқлаш тизимини такомиллаштириш, жамоат хавфсизлигини таъминлаш, фавқулодда вазиятларни прогноз ва мониторинг қилиш, авария ва техноген ҳалокатларнинг олдини олиш борасидаги ишлар самарадорлигини ошириш бўйича ҳам вазифалар кўрсатиб ўтилди.
Президент ҳарбий хизматчилар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий қўллаб-қувватлаш ва уларга ғамхўрлик кўрсатиш давлат сиёсатининг муҳим йўналиши бўлиб қолишини қайд этди.

Президент Узбекистана, верховный главнокомандующий Вооружёнными силами Шавкат Мирзиёев на расширенном заседании Совета безопасности 12 января дал поручения по пересмотру системы военно-патриотического воспитания молодёжи. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Роль и значение военно-патриотического воспитания, отмечалось на заседании, возрастают в условиях глобализации и нарастающей борьбы за умы и сердца людей, прежде всего подрастающего поколения.
Шавкат Мирзиёев отметил важность вовлечения юношей и девушек в процесс реформ в стране, а также создания условий для реализации их интеллектуального и творческого потенциала, говорится в сообщении.
вооруженные силы, совет безопасности, шавкат мирзиёев
«Сегодня каждый из нас должен быть истинным патриотом Родины и в этом духе воспитывать свою молодёжь», — сказал президент.
Он отметил необходимость расширения работы по воспитанию молодёжи в духе военного патриотизма на базе инфраструктуры Вооружённых сил и моноцентров, наладив обучение востребованным профессиям и оказанию молодёжи поддержки в виде субсидий для начала трудовой деятельности.
Кроме того, поставлена задача усилить военно-патриотические мероприятия в медиапространстве в целях укрепления гражданской позиции молодежи.
Далее на заседании были рассмотрены вопросы укрепления оборонной мощи страны, повышения боеспособности войск, а также развития военной науки.
Верховный главнокомандующий поставил задачи по совершенствованию системы боевой готовности на основе инновационных и научных подходов, внедрению современных военных и научных разработок по обмену информацией и принятию решений.
Информационная и кибербезопасность останутся важными задачами в сфере обеспечения национальной безопасности Узбекистана, подчеркнул президент.
Он указал на необходимость ускорения цифровизации Вооружённых сил и правоохранительных органов, а также объединения всех информационных ресурсов министерств и ведомств в единое безопасное информационное пространство.
Были определены первостепенные задачи организации системной работы в национальной армии и среди населения по повышению бдительности и цифровой культуры в сфере кибербезопасности.
На заседании также были обозначены задачи по развитию оборонно-промышленного комплекса, совершенствованию системы охраны государственной границы, обеспечению общественной безопасности, повышению эффективности работы по прогнозированию и мониторингу чрезвычайных ситуаций, предупреждению аварий и техногенных катастроф.
Президент подчеркнул, что социальная поддержка и забота о военнослужащих и их семьях останется важным направлением государственной политики.