Президент 9 январь куни тадбиркорлик субъектлари томонидан давлат органларига ҳисобот ва статистик маълумотларни тақдим этиш жараёнларини соддалаштиришга доир қарорни имзолади, деб хабар бермоқда Адлия вазирлиги.
Қарорга кўра, 2024 йилдан тадбиркорлардан талаб қилинадиган, ўзаро бир-бирини такрорловчи ва давлат органларининг бошқа органлардан олиш имконияти мавжуд бўлган саккиз турдаги ҳисобот ва статистик маълумотлар бекор қилинади.
Шунингдек, қарор билан тадбиркорлик субъектлари томонидан давлат органларига тақдим этиладиган ҳисобот ва статистик маълумотларнинг ягона рўйхати тасдиқланди.
Ҳужжатга кўра, ҳисоботлар фақат ахборот тизимлари орқали тақдим этилади.
2026 йил 1 январгача «тадбиркорлик субъектининг шахсий кабинети» орқали ҳисоботларни шакллантириш ва давлат органларига тақдим этишни назарда тутувчи Ягона ҳисоботлар тизими жорий қилинади.
Ҳисоботларни топшириш қуйидаги тартибда амалга оширилади:
- ️2026 йил 1 январдан барча тадбиркорлар учун — ихтиёрий;
- ️2027 йил 1 январдан кичик ва ўрта бизнес учун — мажбурий;
- 2028 йил 1 январдан барча тадбиркорлар учун — мажбурий.
Бундан ташқари, аввал хабар берганимиздек, президент қарори билан 2024 йил 1 мартдан бошлаб 22 турдаги лицензия ва рухсатномалар бекор қилинади. 7 та турдаги рухсатномалар тўлиқ бекор қилинади, яна 12 таси бирлаштириш йўли билан бекор қилинади, 3 таси эса хабар бериш тартиби билан алмаштирилади.

Президент Узбекистана 9 января подписал постановление об упрощении процессов представления отчётности и статистических данных субъектами предпринимательства, сообщило Министерство юстиции.
Согласно документу, с 2024 года будет отменено восемь видов взаимно-дублируемых отчётов и статистических данных, запрашиваемых от субъектов предпринимательства, которые государственные органы могут получить от других органов.
Постановлением также утверждён Единый перечень отчётов и статистических данных, представляемых субъектами предпринимательства в государственные органы.
Согласно документу, отчёты предоставляются только через информационные системы.
До 1 января 2026 года будет введена Единая система отчётности, предусматривающая формирование и представление её в государственные органы через «персональный кабинет субъекта предпринимательства».
Сдача отчётности осуществляется в следующем порядке:
• ️с 1 января 2026 года для всех субъектов предпринимательства — добровольно;
• с 1 января 2027 года для субъектов малого и среднего предпринимательства — обязательно;
• с 1 января 2028 года для всех субъектов предпринимательства — обязательно.
Кроме того, как мы сообщали ранее, указом президента с 1 марта 2024 года отменяются 22 вида лицензий и разрешительных документов. Полностью отменяется 7 видов разрешений, ещё 12 отменяются путём объединения, ещё 3 заменяются на порядок уведомления.